Medieval Total War

Medieval Total War
Sztab VVeteranów
Tytuł: Medieval Total War
Producent: Creative Assembly
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: turowa/RTS
Premiera Pl:2002-09-27
Premiera Świat:
Autor: MAO
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Medieval: Total War

2. Sprawne dowodzenie



Wygranie bitwy w Medieval: Total War nie jest rzeczą łatwą, dlatego przyda się wam lista sztuczek i forteli którymi posługują się najlepsi stratedzy od zarania dziejów.

Obsługa


Bez względu na to jak genialnymi jesteśmy taktykami, by wykonać zamierzone przez nas plany musimy wcześniej dokładnie poznać środowisko gry i nauczyć się nią obsługiwać. Zacznijcie od poznania tajników przesuwania kamery wszak bez dobrego widoku nie jesteśmy w stanie podjąć odpowiednich decyzji. Kamerę przesuwamy kursorami, pamiętając o tym, że jednoczesne wciśniecie i przytrzymanie klawisza [shift] znacznie przyspiesza jej ruch. Jeśli chcemy natychmiast przenieść się w miejsce gdzie przebywa interesująca nas jednostka - szybko klikamy dwukrotnie na ikonie ją symbolizującą.

To najlepszy sposób by odnaleźć oddziały które w panice rozbiegły się po całej mapie i ponownie posłać je na front. Walcząc na wzgórzach konieczne będzie manewrowanie kamerą w pionie - zbliżenie uzyskujemy za pomocą klawisza [/], zaś oddalenie [*] (rys 13). Oczywiście oba znajdują się na klawiaturze numerycznej. Kluczem do sprawnego zarządzania oddziałami jest ich pogrupowanie.

Łączymy je, aby nie wydawać każdemu z nich tego samego rozkazu. W tym celu trzymamy wciśnięty klawisz [Ctrl] i klikamy na oddziałach które chcemy połączyć w grupę. Na koniec wystarczy wydać rozkaz Group (symbolizują go dwie białe flagi umieszczone w górnej części ekranu). Najprzydatniejsze jest grupowanie jednostek ze względu na ich typ. Proponuje tworzyć jedną dużą grupę piechoty (wkład której wejdą wszystkie nasze oddziały), trzy grupy kawalerii i dwie grupy łuczników (rys. 14).

A skoro o łucznikach mowa, to wydając im rozkaz ataku wraz z przytrzymaniem klawisza [alt] sprawiamy, że zaniechają oni obstrzału wroga i rzucą się do walki w zwarciu. Ponieważ nie oni stworzeni do walki wręcz (lekko mówiąc ;-), z tej możliwości należy korzystać tylko w dwóch przypadkach - gdy skończy się nam amunicja, lub w przypadku łuczników konnych - gdy przeciwnik ucieka w popłochu. W przypadku standardowej komendy ruchu, nasze jednostki przemieszczą się na możliwie najkrótszej drodze. Starając się okrążyć przeciwnika, bądź też próbując zaatakować go od flanki należy dokładnie zaplanować trasę którą będzie poruszał się nasz oddział. Do tego celu służy klawisz [shift]. Wciskamy go i jednocześnie wskazujemy punkty w który kolejno mają przemieścić się nasze jednostki (rys. 15).

Najważniejszą komendą którą przyjdzie nam używać jest włączenie/wyłączenie pauzy (klawisz [p]). Podczas zatrzymania czasu możemy spokojnie przemyśleć nasze działania, sprawdzić stan bitwy, czy też wydać nowe rozkazy naszym oddziałom. Najbardziej przydatne jest to gdy większo

ść naszej armii ucieka w panice i w krótkim czasie musimy wydać każdemu z oddziałów komendę Rally.

W momencie przesuwania jednostek przydatne będzie też przyspieszenie czasu - uzyskujemy to albo za pomocą suwaka znajdującego się pod mini mapą, lub za pomocą kombinacji klawiszy [ctrl + t].

Formacje


Medieval: Total War pod tym względem jest dość uboga oferując nam wyłącznie trzy ustawienia. Podstawowym jest szyk ciasny (close formation) który doskonale nadaje się do marszu (rys. 16). Używamy go również w czasie walki posyłając do boju piechotę.

Szyk luźny (loose line) stosujemy gdy znajdujemy się pod obstrzałem (stajemy się trudniejsi do trafienia), a także ustawiamy w nim naszych łuczników (by mieli więcej miejsca i lepszy widok) (rys. 17). Ostatnia z formacji - klin (wedge) wykorzystana będzie wyłącznie przez naszą kawalerie i jest stworzona z myślą o szarży (rys. 18).

Dodatkowo mamy kilka komend dzięki którym możemy ustawić odpowiednie zachowanie naszych oddziałów. I tak kolejno, rozkaz Skirmish pozwala naszym jednostkom strzelającym cały czas trzymać się na odpowiedni dystans od atakowanego celu, cofając się gdy przeciwnik się do nas zbliży. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku łuczników konnych, którzy są w stanie błyskawicznie zmienić pozycje i ponownie rozpocząć obstrzał. Rozkaz utrzymać szyk (hold line) wydajemy zazwyczaj piechocie która walczy z liczniejszą od siebie grupą nieprzyjaciół.

Ma on dodatni wpływ na morale naszego wojska i pozwala dłużej utrzymać interesującą nas pozycje, dając czas na ściągnięcie w to miejsce posiłków. Komenda Engage at will powoduje, że nasze jednostki porzucają ustalony wcześniej szyk i walczą z przeciwnikiem w rozsypce (rys. 19). Rozkaz ten jest niezwykle przydatny gdy dysponujemy przewagą liczebną i chcemy w pełni wykorzystać każdego naszego żołnierza. Nieprzyjaciel szybko powinien zostać otoczony i zmuszony do ucieczki.

Jeśli jednak siły są wyrównane, to walka w rozsypce może niekorzystnie odbić się na morale naszego wojska i przesądzić o naszej klęsce. Rozkaz utrzymać pozycje (hold position) jest alternatywą dla komendy skirmish. Sprawa, że nasz oddział będzie twardo stał w miejscu w którym się znajduje mimo szturmu wroga.

Warto go wydać łucznikom gdy są oni zabezpieczeni przez naszą piechotę i mamy pewność, że nieprzyjaciel się do nich nie przedostanie. Ostatnia polecenie - fire at will powoduje, iż nasi łucznicy sami będą wybierać sobie cel i zaczną obstrzał bez naszej ingerencji. Przydatne acz trochę ryzykowne albowiem może się okazać, iż będą oni strzelać w oddział wroga walczący w zwarciu razem z naszymi wojskami. Przy kiepskiej celności możemy ustrzelić więcej własnych żołnierzy niż nieprzyjaciół!

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję