Medieval Total War

Medieval Total War
Sztab VVeteranów
Tytuł: Medieval Total War
Producent: Creative Assembly
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: turowa/RTS
Premiera Pl:2002-09-27
Premiera Świat:
Autor: MAO
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Medieval: Total War

3. Optymalne wykorzystanie oddziałów



W większości gier strategicznych zachowana zostaje zasada na której bazuje gra „nożyce – kamień - papier”. Nie istnieje idealny wybór, doskonały typ jednostki który poradzi sobie z każdym przeciwnikiem. poszczególne oddziały mają swoje plusy i minusy, dlatego musimy tworzyć armie urozmaicone pod względem jakościowym. Tyle tytułem wstępu, a teraz już bez zbędnej paplaniny przyjrzyjmy się głównym typom jednostek szukając odpowiedzi jak skutecznie wykorzystać nasze wojska.

Piechota


Podstawą każdej armii (głównie ze względu na cenę i dostępność) jest piechota. Spoglądając na jej zastosowanie w boju możemy podzielić ją na defensywną i ofensywną. W skład pierwszej grupy wejdą wszelkiego rodzaju pikinierzy i włócznicy którzy dzięki specyficznemu uzbrojeniu posiadają bonusy w starciu z konnica. Zadaniem piechoty defensywnej jest wyłączenie z bitwy kawalerii przeciwnika, nie pozwolić uderzyć szarżą w nasze inne, mniej wytrzymałe jednostki.

W tym celu musicie dokładnie obserwować konnicę wroga i gdy ta ruszy do ataku wystawić rząd zaostrzonych włóczni (rys. 20). Pamiętajcie, że pikinierzy zawsze powinni walczyć w zwartym szyku tworzącym dość grubą linię (3-4 rzędy). Po przetrzymaniu szarży i rozpoczęciu walki wręcz wydajemy im rozkaz Engage at will i korzystając z przewagi liczebnej szybko otaczamy oddział nieprzyjaciela. Na koniec przydatna wskazówka - nasza armia powinna liczyć o jeden oddział pikinierów więcej niż

przeciwnik posiada grup konnicy.

Piechota ofensywna w skład której wchodzą pozostałe jednostki (zarówno te o lekkim jak i ciężkim pancerzu) pełni w naszej armii funkcje młota. To ona stanowi trzon naszej armii i od niej powinny opierać się wszystkie ataki. Ustawiamy nasze oddziały w linii i prowadzimy w pobliże pozycji przeciwnika (ewentualnie czekamy, aż on podejdzie). Zasada jest prosta - unikamy starcia z konnicą i szturmowania pozycji łuczników.

Kawaleria


W Medieval: Total War konnica jest dość zróżnicowana, jednak schemat jej wykorzystania pozostaje taki sam. Tak jak piechota stanowi trzon armii, tak konnica pełni kluczową rolę w boju dając nam olbrzymie możliwości do ukazania kunsztu i geniuszu taktycznego. Po pierwsze korzystając z przewagi szybkości i błyskawicznego przemieszczania się po placu bitwy, możemy zaskakiwać przeciwnika, atakując jego najsłabsze strony.

Starać się uderzyć od flanki bądź tyłu znacznie redukując jego morale (rys. 21). Po drugie konnica w czasie bitwy służy jako wsparcie. Najpierw posyłamy do boju piechotę, obserwujemy jak sobie radzi i jeśli gdzieś nasz szyk się załamuje - posyłamy kawalerię z odsieczą.

I wreszcie po trzecie konnica jest wprost stworzona do eliminowania łuczników wroga. Pamiętajcie, aby wcześniej zmienić szyk ustawienia na luźny, by naszych dzielnych wojów nie dosięgły strzały. I ostatnia rada - szarżując ze wzniesienia zyskamy dodatkowy impet, dlatego starajcie się ustawiać konnicę choćby na małej górce (rys. 22).

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję