Medieval Total War

Medieval Total War
Sztab VVeteranów
Tytuł: Medieval Total War
Producent: Creative Assembly
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: turowa/RTS
Premiera Pl:2002-09-27
Premiera Świat:
Autor: MAO
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Medieval: Total War

Oblężenie


Podczas gry z pewnością przyjdzie wam szturmować wiele zamków. Teoretycznie można tego uniknąć biorą załogę głodem, lecz trwa to całe lata. Można ją przekupić - lecz to kosztuje fortunę. Nie da się w pełni rządzić prowincją, jeśli się nie kontroluje warowni, więc by nie tracić czasu najwygodniej dostać się jest do środka siłą!

Po pierwsze - będziemy potrzebować machiny oblężnicze. Zauważcie, że mają one ograniczoną ilość amunicji, dlatego czym większy jest szturmowany zamek, im więcej wież, bram i murów do zniszczenia, tym więcej katapult musi wejść w skład naszej armii. Kluczową decyzją jest rozstawienie machin przed początkiem bitwy - później nie będziemy mogli już tego skorygować!

Optymalne ustawienie umożliwia rażenie murów, bram i niektórych wież strzelniczych, jednocześnie samemu pozostając poza ich zasięgiem (rys. 32). Oczywiście przed machinami nie mogą się znajdować żadne drzewa, budynki czy inne rzeczy zasłaniające widok. Po rozstawieniu machin przechodzimy do obstrzału - w pierwszej kolejności robimy dziurę w murze pozwalającą dostać się do środka.

Zazwyczaj pierścieni z palisady jest kilka - w każdym musicie stworzyć lukę (rys. 33). Powód takiego zachowania jest prosty - przybyliśmy tu by dobrać się do schowanej za murami armii wroga, a gdy zaczniemy bombardować inne cele to nagle może się okazać, że zabraknie nam amunicji! Wprawdzie forsowanie bramy za pomocą naszej piechoty również jest wykonalne, jednak zazwyczaj oznacza tak wielkie straty w ludziach, iż lepiej tego nie próbować!

Jeśli nasze katapulty dysponują jeszcze pociskami - niszczymy wszystkie okoliczne wieże strzelnicze i bramy. Czas na szturm. Po pierwsze, od początku bitwy nasze jednostki powinny znajdować się poza zasięgiem wież strzelniczych. Wyjątek robimy tylko wtedy gdy nieprzyjaciel ma możliwość rażenia naszych machin oblężniczych.

Posyłamy mu wtedy jeden oddział piechoty jako mięso armatnie wychodząc z założenia, że le

piej stracić zwykłych żołnierzy niż obsługę katapulty. Ruszając do szturmu ustawiamy się oczywiście w formacji luźnej (mniejsze straty) formując ścisły szyk (bądź klin) tuż przed walką (rys. 34). Do szturmu ze względu na szybkość i siłę najlepiej wykorzystać kawalerie.

W oblężeniu zupełnie nieprzydatne okażą się nasze jednostki łuczników, dlatego zostawcie je w domu, zastępując cenne miejsce np. kolejną katapultą. I ostatnia uwaga - zamek zostaje zdobyty w momencie gdy umrze ostatni żołnierz nieprzyjaciela. W odróżnieniu od zwykłej bitwy - nie może on uciec z pola walki (rys. 35).

Szturmowanie wzniesienia


Z sytuacją podczas której nieprzyjaciel rozstawia się z wojskami na wzgórzu i biernie czeka na nasz ruch spotkacie się wielokrotnie. Jak pisałem wcześniej - frontalne szturmowanie wzniesienia jest bardzo niekorzystne, dlatego trzeba poszukać innej możliwości. W Medieval: Total War nie występują praktycznie strome góry, są za to rozległe wzgórza. Daje nam to pole do manewru.

Spójrzmy na sytuacje przedstawioną na zdjęciach. Nieprzyjaciel zajął wzgórze, my jesteśmy na dole - sytuacja pozornie beznadziejna (rys. 36). Doskonałym rozwiązaniem będzie jednak wspięcie się na wzgórze z jego wschodniej strony, omijając chwilowo wojska wroga. W ten sposób znajdziemy się na równej jego wysokości i szanse się wyrównają. Jeśli nie da się tego wykonać z całą naszą armią (przeciwnik koryguje pozycje) poślijcie na wzgórze całą kawalerię (rys. 37).

Pozorujemy nimi atak i jeśli przeciwnik spróbuje podjąć walkę i ruszy w naszym kierunku - wycofujemy się równocześnie wspinając się na wzgórze naszą piechotą (rys 38, 39). Jeśli natomiast zaatakuje z góry naszą piechotę (cóż - trudno), konnicą znajdującą się na wzgórzu okrążamy jego oddziały (bo kilka na pewno zostawi) i ruszając w dół atakujemy od tyłu jednostki które zbiegły ze wzgórza i walczą z naszą piechotą (rys. 40, 41). Zwycięstwo jest już prawie pewne.

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję