Medieval Total War

Medieval Total War
Sztab VVeteranów
Tytuł: Medieval Total War
Producent: Creative Assembly
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: turowa/RTS
Premiera Pl:2002-09-27
Premiera Świat:
Autor: MAO
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Medieval: Total War

Łucznicy


Do czego łucznik służy tłumaczyć nie muszę ;-). Możemy wykorzystać ich na dwa sposoby - po pierwsze do obrony. Ustawiamy ich na jak największym wzniesieniu, otaczamy grupką piechoty i razimy wroga. Zanim uda się mu do nas dostać jego szeregi zostaną znacznie przerzedzone (rys. 23, 24, 25). Drugim sposobem jej użycie łuczników jako przynęty.

Jeśli przeciwnik zajął dogodną pozycje i biernie czeka na nasz ruch (czyli zazwyczaj szturm pod górę) możemy posłać do przodu naszych łuczników i za pomocą strzał spróbować go przekonać by lepiej do nas zszedł ;-) (rys 26) . Do tego celu doskonale nadają się łucznicy konni - gdy już nieprzyjaciel do nas zbiegnie, szybko uda się nam wycofać robiąc miejsce dla naszej piechoty.

Ważna uwaga - jeśli przeciwnik posiada w swoich szeregach jednostki strzelające to ta taktyka przyniesie nam większe straty niż zyski (strzelając ze wzniesienia zadaję się większe obrażenia niż strzelając pod górę). I na koniec istotna informacje skuteczność łuczników w Medieval: Total war w porównaniu z innymi grami jest o wiele mniejsza! Traktujcie ich jako uzupełnienie, a w przypadku gdy macie pewność, że przeciwnik będzie się wyłącznie biernie bronił - możecie z nich nawet zrezygnować.

Artyleria

W błędzie jest ten kto myśli, że artylerię wykorzystujemy tylko w przypadku oblężeń zamku! Ze względu na olbrzymi zasięg rażenia, możemy wykorzystać ją w celu zapewnienia sobie przewagi pozycyjnej na polu bitwy. Przeciwnik zajął wzgórze i nie chce go opuścić? Poślijcie mi w „prezencie” kilka pocisków, a szybko zmieni zdanie! Ponieważ będzie on stał w zbitym szyku, jego straty mogą być dość spore. Starajcie się więc

by w skład waszej armii weszła choć jedna katapulta - nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać!

4. Typowe sytuacje na placu boju



Zasadzka


By przeprowadzić zasadzkę konieczne będzie sprzyjające ukształtowanie terenu. Ideałem jest dolina której pobliskie wzniesienia pokryte są drzewami. Choć zazwyczaj wystarczy nawet mały kawałek lasu. Cały pomysł opiera się na tym, że jednostki pozostające miedzy drzewami (symbolizuje to ikona drzewka) są dla przeciwnika długo niewidoczne (rys. 27). Wydaje się mu więc, że dysponuje przewagą liczebną i często rzuca się do ataku.

Ustawienie zasadzki i przebieg starcia dokładnie widać na przedstawionych zdjęciach. Za pomocą łuczników bądź też innego „mięsa armatniego” skupiamy na sobie uwagę wroga wciągając go wprost w zasadzkę (rys. 28). Gdy ten pewny siebie podejmuje pościg - rzucamy do walki schowane oddziały które uderzają od flanki bądź o tyłu związując go w walce z wielu stron (rys. 29). Za chwile przeciwnika ogarnie panika i stanie się bardzo łatwym celem (rys. 30).

Najistotniejsze jest to, że wcale nie musimy posiadać przewagi liczebnej! Element zaskoczenia wywiera olbrzymi wpływ w psychice wojsk nieprzyjaciela, powodując, że bez względu na swoją siłę ich morale drastycznie spada! Dlatego nawet nie pełnie zasadzki (czyli nie kończące się całkowitym rozbiciem nieprzyjaciela) zawsze warto tworzyć (rys. 31).

Zmniejszenie choć trochę morale wroga to też sukces! Zasada brzmi więc tak - im dłużej uda się wam ukryć wojska przed wrogiem - tym lepiej! I przy okazji jeszcze jedno - jeśli nieprzyjaciel dysponuje znaczącą przewagą konnicy, to najlepiej w ogóle nie wychodzić z lasu!

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję