Medieval Total War

Medieval Total War
Sztab VVeteranów
Tytuł: Medieval Total War
Producent: Creative Assembly
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: turowa/RTS
Premiera Pl:2002-09-27
Premiera Świat:
Autor: MAO
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Medieval: Total War

Handel i pieniądze


Pieniądze zawsze stanowią klucz do sukcesu. Nawet maksymalnie wysoki poziom podatków nie zapewni nam wpływów do budżetu jeśli nasi poddani będą biedni. 40% podatku z niczego to nic ;-). Aby tego uniknąć musimy inwestować w handel. Generalnie możemy podzielić go na trzy rodzaje - handel lokalny, eksport oraz import.

W pierwszym przypadku inwestujemy pieniądze w ulepszanie farm i budowę kopalń. Początkowo musimy sporo wyłożyć, jednak to wydatek który się opłaca! Niby zwiększenie przychodu z farm o 20% to nie jest dużo, jednak w skali setek lat daje nam to potężne kwoty (rys. 47).

By rozwinąć eksport również musimy wcześniej zainwestować. W każdej prowincji która dysponuje jakimiś surowcami (srebro, żelazo, skóry, bawełna itd.) (rys. 48, 49) powinien znajdować się budynek kupca który z czasem będziemy rozbudowywać. Podobnie jak z farmami - jego kolejne ulepszenie zwiększa nasze dochody (rys. 50). Dodatkowo w prowincjach nadmorskich budujemy porty pozwalające transportować i sprzedawać towary za pomocą statków.

Oczywiście konieczna jest do tego odpowiednio liczna flota. Jak zapewne zauważyliście, morze podobnie jak ląd również jest podzielone na obszary. By stworzyć szlaki handlowe wystarczy, że w każdym morskim rejonie od portu który sprzedaje do portu który kupuje będzie zacumowany jeden z naszych okrętów, tworząc coś w rodzaju sztafety (rys. 51).

Przypominam, że pomimo portu wciąż w danej prowincji potrzebny jest budynek kupca! Na koniec pozostają nam dochody z importu. Niestety nie mamy na nie żadnego wpływu - możemy tylko czekać, aż inny kraj pójdzie za naszym przykładem i wystawi w pobliże naszych portów swoje statki tworząc kolejne szlaki handlowe. I jeszcze jedno - by zwiększyć wpływy z prowincji, należy oddać ją pod władanie dowódcy o dużym współczynniku bystrości (acumen).

Tytuły szlacheckie


A skoro już o tytułach mowa, to warto temu zagadnieniu poświęcić więcej miejsca. Po zdobyciu każdej prowincji (bądź też na początku gry) musimy podjąć decyzje komu z naszych zasłużonych generałów oddamy ją w posiadanie. Jest to niezwykle istotna decyzja, mająca często kluczowy wpł

yw na dalsze losy krainy (rys. 52). Każdego z dowódców cechuje 5 współczynników.

Lojalność (Loyalty) oznacza jak dana jednostka jest nam wierna (im wyższa tym trudniej ją przekupić) i przypadku objęcia prowincji będzie utrzymywać w niej wyższy stopień oddania poddanych. Wysoka pobożność (Piety) wpływa na szerzenie i utrzymanie wiary w danym regionie. I o ile pomaga rządzić prowincją w której większość wyznaje naszą religie, o tyle może powodować napięcia gdy sytuacja jest odwrotna (np. fanatyczny katolik prześladujący wyznawców islamu). Strach (Dread) oznacza jaką reputacją cieszy się dowódca wśród podwładnych. Czym większy lęk budzi, tym mniejsze ryzyko rewolucji w danej prowincji.

Dowodzenie (Command) ma wpływ na morale jednostek (ale tylko podczas bitew) i wreszcie Bystrość (Acumen) jak już pisałem wcześniej zwiększa wpływy z danej prowincji (rys. 53). Przy przyznawaniu tytułów najlepiej zwrócić uwagę na zastosowanie danej prowincji. Jeśli jest ona bogata w surowce lub towary, prowadzi handel etc. to wybieramy dowódcę o wysokiej bystrości który dodatkowo powiększy z niej wpływy.

Jeśli obawiamy się rewolucji (prowincje przygraniczne, bądĽ też niedawno zdobyte) stawiamy na cechy lojalności i budzenia w poddanych strachu. Ważne - po przyznaniu tytułu gubernatora danej prowincji, starajcie się by dany dowódca w niej osobiście przebywał i nie ciągajcie go na jakieś odległe wojny! Oprócz pięciu głównych cech istnieje olbrzymia ilość modyfikatorów które zostaną mu przyznane wraz z rozwojem gry.

Mają one charakter opisowy (np. tchórz, czy też doskonały budowniczy). Starajcie się je na bieżąco sprawdzać albowiem może się okazać, iż mają negatywny efekt na zarządzanie prowincją (np. przydomek urodzony filozof powoduje o 20% zmniejszenie przychodu z farm i handlu!) (rys. 54). Od razu warto wspomnieć, że błędne nadanie tytułu można naprawić.

Niestety jest to trochę ryzykowne. Po pierwsze możemy zdymisjonować daną jednostkę, lub dać ją zabić w bitwie. Drugim sposobem jest wysłanie naszego emisariusza z misją odebrania tytułu. Jeśli jednak dany dowódca budzi lęk wśród swoich podwładnych i do jest pewny siebie (cechy ambitny, dumny etc.) to może wzniecić przeciw nam powstanie!

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję