Sims 3

Sims 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Sims 3
Producent: Maxis
Dystrybutor: Electronic Arts Polska
Gatunek: sim
Premiera Pl:2009-06-05
Premiera Świat:
Autor: Villemo
Ocena
czytelników 74 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Głosuj na tę grę!

Sims 3

Jakiś czas temu w naszym serwisie ukazała się recenzja gry The Sims 3 - produkcji o niezwykłej popularności, bijącej wszelkie rekordy sprzedaży i zrzeszającej fanów na całym świecie. Skoro jest recenzja, wypadałoby także stworzyć poradnik - i tu jest pies pogrzebany - w jaki sposób napisać poradnik do gry, która właściwie nie ma końca? Nie znajdziemy tu poszczególnych misji, zadań, których powodzenie warunkowałoby przejście do kolejnego etapu - gramy tak jak chcemy, ile chcemy i sami decydujemy o zakończeniu (które tak po prawdzie, nie musi nigdy nastąpić). Więc w jaki sposób to ugryźć? Jak zasugerowała mi pewna dobra duszyczka - poradnik do The Sims 3 powinien być czymś na kształt zbioru dobrych rad i sugestii - zobaczymy co z tego wyjdzie.
the-sims-3-4073-1.jpg 1Zapewne wszystkich najbardziej interesują interakcje i samo życie Simów, jednak tym zajmiemy się troszkę później. Zacznijmy może od miasta a właściwie dwóch - Sunset Valley i River View. Najważniejsza jest tu opcja Edytuj miasto - dzięki niej możemy dowolnie przenosić parcele, wprowadzać i wyprowadzać rodziny, budować nowe domy i wyburzać stare czy zmieniać rodzaj parceli. Nie ma się tu szczególnie nad czym rozwodzić, gdyż interfejs jest niezwykle przejrzysty - umieszczając dom na działce od razu widzimy czy taka możliwość istnieje - niektóre parcele mogą być za małe i będą wtedy nieaktywne. Do przenoszenia parceli mamy osobną ikonkę znajdującą się po lewej stronie - jedno kliknięcie na danej parceli i drugie w wybranym miejscu. Również po lewej stronie znajdziemy wiele mówiącą ikonkę buldożera - wybieramy, klikamy, potwierdzamy i gotowe.

Więcej można by powiedzieć o trybie budowania - mamy tu naprawdę sporo opcji. Zaczynamy oczywiście od wyboru pustej parceli (klik), po wczytaniu pojawi nam się szereg narzędzi pozwalający na stworzenie idealnej budowli. Jednak nie wszystko od razu - jako że początkowo mamy ograniczone fundusze, powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość parceli - trzeba wszystko dokładnie przekalkulować, żeby przypadkiem nie okazało się, że funduszy wystarczy nam na kilka ścian. Dobrze zacząć od małego terenu i wybudować maleńką chatkę - bardziej liczy się wyposażenie - takie rzeczy jak komputer, lodówka, kuchenka, wyposażenie łazienki czy sprzęt gimnastyczny do tanich nie należą a są właściwie niezbędne.

Wprowadzając Sima na pustą parcelę wciskamy pauzę i rozpoczynamy architektoniczne szaleństwo. Na dole, po lewej stronie znajdują się 3 główne iko
nki - wizerunek Simów, fotel oraz narzędzia. Zaczynamy od ostatniego - oprócz podstawowych funkcji jak rączka (chwytanie), paleta (tworzenie stylu), zakraplacz (kopiowanie) i młotek (rozwalanie), otwiera nam się rysunkowy interfejs, przedstawiający wszystkie opcje w trybie budowania. Postaram się przedstawić każdy z nich w miarę przystępny sposób.

Ukształtowanie terenu

Najprostsze będzie tutaj spłaszczenie terenu - pozwoli to na bezproblemowe postawienie fundamentów, płotów, ścian itd. W dalszym etapie, gdy już wszystko rozplanujemy, możemy urozmaicić naszą parcelę poprzez stworzenie wniesień lub też obniżeń terenu. Możemy tu użyć kwadratowego lub okrągłego narzędzia oraz wybrać jego intensywność. Na tej samej zasadzie działa tworzenie zbiorników wodnych.

Tworzenie domu

Przed nami pierwsze wybory - czy chcemy interesująco wyglądający domek na podwyższonych fundamentach, czy też stawiamy na oszczędność i prostotę. I jedno i drugie nie nastręcza żadnych trudności. Zarówno ściany jak i fundamenty mogą mieć kształt tradycyjny lub też być tworzone „po skosie”, można budować poszczególne ściany lub też wybrać wersję tworzenia całych pokoi. Wszystko opiera się na przytrzymaniu lewego przycisku myszy do momentu uzyskania odpowiedniej wielkości. Tutaj ważna może okazać się umiejętność planowania - dajmy na to łazienka - zbyt mała nie pozwoli nam na umieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów, zbyt duża narazi na niepotrzebne koszta - jak w prawdziwym życiu. Proponuję przed przystąpieniem do stawiania ścian zastanowić się w jakie sprzęty mamy zamiar zaopatrzyć naszego Sima i jaka powierzchnia będzie im potrzebna. Spróbujcie również rozmieszthe-sims-3-4073-2.jpg 2czać pokoje tak by Sim nie tracił czasu na błąkanie się po labiryncie korytarzy - połączenie kuchni z salonem jest tu dobrym rozwiązaniem, podobnie zresztą jak umieszczenie łazienki w miarę centralnie - tak by z każdego pomieszczenia była podobna odległość. Pamiętajcie również o oddzieleniu sypialni od innych pomieszczeń - uchroni to przed niespodziewanymi pobudkami. Łazienka również musi znajdować się za drzwiami - Simy to nieśmiałe stworzenia i nie będą chciały załatwiać potrzeb fizjologicznych na forum publicznym. Drzwi i okna wybieramy wedle gustu - należy jednak pamiętać, że bezpośrednio przez drzwiami nie ustawimy żadnych przedmiotów - gra automatycznie zachowuje miejsce na ich otwieranie. Gdy pomimo zamkniętego pomieszczenia wasz Sim uporczywie będzie odmawiał kąpieli, sprawdźcie, czy przypadkiem nie wstawiliście w łazience zbyt dużego okna - to może stanowić problem.

Skoro mamy już jako taki domek należałoby zająć się malowaniem - ściany w stanie surowym obniżają nastrój sima, więc nie warto być zbyt dużym sknerą. Różnorodność mamy tu wielką - drewno, kafelki, dywany, linoleum, farby, tapety, kamień i wiele innych. Gdy już się zdecydujemy wystarczy przytrzymać Shift i wcisnąć lewy przycisk myszy - w ten sposób za jednym zamachem pomalujemy całe pomieszczenie.

Jak na razie, w trzeciej odsłonie Simsów, nie dopatrzymy się zmian pogodowych w postaci deszczu czy śniegu, więc na dobrą sprawę możemy zrezygnować z dachu. Jednak dla tych, którzy dbają o estetykę kilka słów: mamy do wybory różne kształty, nachylenie oraz kolory - pozwala to na dopasowanie dachu do naszej wizji - dla leniwych jest opcja dachu automatycznego, dla zwariowanych architektów - stworzenie naprawdę interesujących tworów.

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
05.08.2010 | blazejco12345 » h gyu
03.03.2010 | Cyleon » Ta gra jest super. Polecam sam mam na koncie kilka
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję