Majesty 2: The Fantasy Kingdom Sim

Majesty 2: The Fantasy Kingdom Sim
Sztab VVeteranów
Tytuł: Majesty 2: The Fantasy Kingdom Sim
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2009-10-23
Premiera Świat:
Autor: spiderlo
Ocena
czytelników 78 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Majesty 2

Zarządzanie królestwem fantasy nie jest sprawą prostą a przekonać się o tym mogą gracze, którzy uruchomią na swoich pecetach Majesty 2. Popularna strategia przyciąga swoim specyficznym, bajkowym klimatem i niektórymi, niepowtarzalnymi rozwiązaniami. Jak w nią grać, aby osiągnąć szybki sukces?
majesty-2-8713-1.jpg 1Majesty 2 może zadziwić graczy, którzy ulubili gry strategiczne, a nie mieli styczności z pierwszą częścią. Jeśli bowiem budowali imperium przykładowo w Age of Empire czy walczyli o nowe ziemie w Europa Universalis, zawsze mieli swoje wojska pod całkowitą kontrolą. W Majesty 2 siłą militarną są jednak herosi, nierzadko kapryśni. Bohaterowie chodzą niestety swoimi drogami, często poruszają się w obrębie królestwa i nie zawsze go bronią. Czasem trzeba dobrze sypnąć złotem, aby przekonać swojego obrońcę, aby zniszczył zagrażające królestwu siedlisko kościotrupów czy kryjówkę wilków. To sprawia, że priorytetowo trzeba dbać o finanse.

Ekonomia w Majesty 2

W Majesty 2 o finanse można zadbać na kilka sposobów. Pierwszym z nich będzie rozbudowa pałacu (udostępnia także specjalistyczne budynki i ich wyposażenie) oraz budowa targu. Pozwolą generować one dodatkowe, niemałe dochody.

Targ

Targ jest też o tyle potrzebny, że bohaterowie mogą zakupić w nim eliksiry życia, many i talizmany zwiększające ich umiejętności. Targ jest jednym z najważniejszych budynków w grze i trzeba znaleźć dla niego stosunkowo bezpieczną lokalizacje. Finansowo wygląda to tak:

* Pierwszy poziom targu (za 500sztuk) generuje 250sztuk złota.
* Drugi poziom targu (za 1500sztuk) generuje 375sztuk złota.
* Trzeci poziom targu (za 3000sztuk) generuje 600 sztuk złota. To dobra inwestycja.

Co się tyczy wszystkich budynków – wraz z ich rozbudową wzrasta ilość punktów wytrzymałości a więc zmniejsza się ryzyko ich zniszczenia i dodatkowych wydatków.

<
i>Kuźnia

Na początku warta rozważenia jest także budowa kuźni, która oprócz produkcji broni zmniejsza koszty budowy wszystkich budynków o 5%.

Skład handlowy

Na późniejszym etapie gry w specjalnie oznaczonych na mapie miejscach można wybudować wysokodochodowe składy handlowe, które wysyłają karawany ze złotem. Oczywiście można je „postawić” od razu, jednak cały problem polega na tym, nie będziemy w stanie uchronić ich przed zniszczeniem a to niepotrzebna strata pieniędzy. Byle zombie czy kościotrup lubi wyładowywać na nich swój gniew…

Chaty

Oczywiście ważnym ogniwem w ekonomii królestwa jest nasz lud. Jeśli chronimy domostwa swoich poddanych, coraz więcej osób wprowadza się w okolice zamku lub pałacu. To oczywiście jest witane zadowoleniem przez naszych poborców podatkowych. Więcej osób, więcej podatków…

Zaklęcie „Wymuszenie”

Po wybudowaniu Gildii Łotrzyc do pakietu zaklęć dochodzi nam jeszcze „wymuszenie”. Za 150 sztuk złota możemy natychmiast otrzymać cały dochód z podatków, konfiskując część złota. Opcja przydaje się np.: przy decydującej walce, gdy nasi herosi nie radzą sobie z potężnym przeciwnikiem i potrzebujemy złota na ich leczenie. Wszak taniej wyleczyć doświadczonego herosa za taką kwotę niż później płacić 20-40 krotną równowartość za jego zmartwychwstanie.

Strategia

Po wybudowaniu targu warto zastanowić się nad wzmocnieniem obrony królestwa. Na samym początku warto postawić co najmniej dwie strażnice (rozbudować je do 2 lvl) w pobliżu targu i pałacu. Następnie nadchodzi pora na smajesty-2-8713-2.jpg 2tworzenie gildii – na początku najlepiej wybierać najtańsze rozwiązania, np.: Gildie Łowców oraz Gildie Łotrzyc. Kolejno przydatne będą Uzdrowicielki, które oprócz walki potrafią leczyć siebie oraz innych.

Z biegiem gry koniecznością stanie się budowa dodatkowych strażnic, gdyż z rozwojem królestwa wzrasta ilość kanałów ściekowych, z których regularnie nachodzą nas wielkie człekoszczury. Oprócz tego należy spodziewać się ataków wszelkich innych stworów – niedźwiedzi, wilków, smoków, kościotrupów, itp.

Tymczasem herosi poruszają się po całym królestwie i nie zawsze mogą dotrzeć na miejsce walki na czas (albo po prostu nie przekonuje ich wartość nagrody za zabicie danego stwora czy ochronę budynku). Z tego właśnie względu warto wybudować Osadę Krasnoludów, która udostępni potężne Wieże Miotające. Jest to skuteczna defensywna broń nawet na silne stwory. Niestety każda kolejna wieża (to dotyczy również Strażnic) jest droższa. Wieże Miotające to również dobry pomysł na obronę Składów Handlowych.

Jak walczyć?

Niemal każde trudniejsze zadanie w królestwie wiąże się z koniecznością opłacenia bohaterów. Warto z początku dawać im łatwiejsze zadania – np motywować do walki z człekoszczurami, aby zwiększali swoje doświadczenie. Zadania niebezpieczne lepiej jest dobrze opłacać – wtedy wzrasta liczba zainteresowanych i maleje ryzyko śmierci któregoś z bohaterów. Niezależnie od misji, zwykle walka z głównym przeciwnikiem jest skuteczna, gdy zbudowaliśmy wszystkie gildie z bohaterami posiadającymi kilkanaście stopni doświadczenia. Jeszcze lepiej, gdy wroga przyciągniemy w pobliże królestwa, wtedy mamy dodatkowe wsparcie z Wież Miotających oraz Strażnic.

Autor: spiderlo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję