LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Space Haven

Space Haven
Sztab VVeteranów
Tytuł: Space Haven
Producent: Bugbyte Ltd.
Dystrybutor: Bugbyte Ltd.
Gatunek: symulator
Premiera Pl:2020-05-21
Premiera Świat:
Autor: tenshi_chan
Ocena
czytelników 90 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Space Haven

Survivale to dziwna moda w gamingu. Najpierw nie było prawie żadnych, potem po sukcesie Don't Starve i Banished survivalem było niemal wszystko i po dziś dzień większość z powstałych wówczas tytułów przebywa w early accessie.
space-haven-21630-1.jpg 1Dlatego do kolejnych podchodzę już z dużą rezerwą, szczególnie, że kiedy moda ucichła i zaczęto serwować jedynie „elementy survivalu” do gier RPG, jako fanka tegoż gatunku wielce nad tym bolałam. I wtedy pojawił się on - RimWorld - i znów pokazał, że survivale dalej są chętnie kupowane, o ile są robione dobrze i daje wystarczająco dużo swobody. Bo nie sztuką jest skopiować od kogoś pomysł na itemy, dodać im inne grafiki i wkleić do swojej nowej gry. Natomiast pogłówkować, i stworzyć setki przedmiotów, do rozgrywki ułatwiających, bądź wręcz umożliwiających przetrwanie - to i owszem.

I tutaj po Space Haven widać, że odpowiednio to pojmuje. Przedmiotów co prawda nie ma setek, ale wydano tutaj w pełni grywalną alphę, która już ma sporo
kontentu, co pozwala wierzyć, że gdy gra będzie skończona, może podbić nasze serca.

Już na wstępie widzimy, że twórcy dali nam całkiem sporo opcji, dzięki którym możemy stworzyć indywidualnie dopasowaną rozgrywkę. Ta jednak nie będzie prosta, nawet jeśli zechcemy ją zacząć z masą surowców. Musimy bowiem przewidywać na długo wcześniej co może być nam potrzebne i tworzyć odpowiednio skoordynowane kolejki budowania.

Żeby było trudniej twórcy każą nam się też skupić nie tylko na fizycznych potrzebach naszej załogi, ale także tych emocjonalnych. Nie dość, że nasi podopieczni potrzebują jeść, wydalać, odpoczywać, to jeszcze wymagają rozrywki, komfortu, czy towarzystwa. Nie możemy też zapomnieć, iż znajdujemy się w kosmosie, więc musimy zacząć od wygenerowania odpowiednich warunków do życia. Będziemy walczyć nie tylko z nieprzychylną temperaturą, space-haven-21630-2.1920x1080 2ale też utrzymanie odpowiedniego składu powietrza, będzie wyzwaniem.

Dodając do tego eksplorację proceduralnie generowanej galaktyki, walkę zarówno między statkami, jak i obcymi, oraz szereg wymogów naszych załogantów, którzy bez tego mogą popaść w załamanie nerwowe - to mamy porządną rozgrywkę na nawet kilkaset godzin.

Oczywiście aktualnie gra miewa większe i mniejsze bugi, a brak samouczka w momencie kiedy systemy na naszym statku potrafią być skomplikowane, mocno doskwiera. Jednak jestem zarówno fanką soundtracku, grafiki oraz gameplayu. Jeśli tytuł nie zostanie porzucony, może być to kolejna iskierka nadziei dla fanów survivalu.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu prasowego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/space_haven

Autor: tenshi_chan
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję