Space Empires IV

Space Empires IV
Sztab VVeteranów
Tytuł: Space Empires IV
Producent: Malfador Machinations
Dystrybutor: Nicolas Games
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2006-06-23
Premiera świat:
Autor: 5916
Ocena
czytelników 84 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 85% procent
Głosuj na tę grę!
Space Empires IV + Starfury

Space Empires IV + Starfury - zapowiedź

Dawno, dawno temu (jakieś 5 lat), powstała czwarta część cyklu Space Empires. Pierwsza z serii całkowicie komercyjna i... generalnie niedostępna w normalnej sprzedaży (poprzednie części były albo darmowe, albo shareware). Firma Malfador Machinations - twórca gry - z okazji zbliżającej się premiery części piątej, postanowił wypuścić czwartą, lekko podrasowaną, do normalnej sprzedaży. Jakimś przypadkiem trafi(ła?) także do Polski. Nicolas Games (polski wydawca) zapowiada grę w pełni zlokalizowaną, sprzedawaną w zestawie razem ze Starfury (symulator w świecie Space Empires), za 49.90, jednak data wydania niebezpiecznie się przesuwa (początkowa miała mieć miejsce pod koniec lipca, obecnie to 29 października).

Samą grę trudno porównać do czegokolwiek, ponieważ jest klasą samą w sobie. To wielka strategia kosmiczna, a jej założeniem jest pełna konfigurowalność samej gry, przed i w trakcie. Na początku nie tylko można ustawić wielkość galaktyki, ilość graczy, czy dostępność technologii, wybiera się też tak fundamentalne rzeczy, jak sposób zwycięstwa, albo maksymalną ilość statków we flocie. Cała rozgrywka toczy się w układach słonecznych połączonych innowymiarowymi tunelami (Warp). Każdy układ może posiadać pewną ilość planet o różnej budowie, wielkości, składzie atmosfery i liczbie księżyców (które też są planetami zdolnymi do zasiedlenia), a co najważniejsze o różnej koncentracji surowców. Gra oferuje ponad 500 wynalazków rozciągających się od lepszych silników, po tworzenie dodatkowych słońc, bo galaktyka pełna jest nie tylko przyjaznych układów, ale też nebuli, czarnych dziur, czy gwiazd, które wchłoneły swoje układy planetarne.


Space Empires IV + Starfury 113733,1

Spis broni. Numer przy nazwie to generacja (wyświetlane są tylko najnowsze - zaznaczenie Only Latest) - trzeba było wynaleźć po kolei każdą poprzednią. Kolejne kolumny to nazwa/wielkość/ilość tur przeładowania/obrażenia zadawane przy danym zasięgu.


Podstawą siły imperium są jednostki, które gracz projektuje ręcznie. Ich budowa wymaga oczywiście wspomnianych surowców i siły roboczej. Jak w każdej dobrej strategii kosmicznej populacja służy do pracy, a wojsko do walki - oznacza to, że możemy podbić wrogich kolonistów i przetransportować ich na nasze planety, a nie jest to tylko proste zwiększenie wydajności poprzez dodatkową ilość - obcy mogą oddychać innym typem atmosfery niż nasi koloniści, a więc ich osiedlenie na odpowiedniej planecie zwiększa jej dostępną powierzchnię (i nie jest to mało - przyjazna atmosfera umożliwia na przykład postawienie 10 budynków, podczas gdy wroga zaledwie 3). Każda rasa to nie tylko typ przyjaznej atmosfery - także 15 podstawowych współczynników, typ zamieszkiwanych planet, cechy specjalne, a co najważniejsze założenia kulturowe, których trzymanie się sprawia, że populacja jest zadowolona. Najprostszym przykładem jest kultura KRWIOŻERCZA - jeśli gracz nie prowadzi żadnej wojny oni naprawdę zaczną się buntować.

Co do projektowania - generalnie każda jednostka posiada pewien szkielet, który ma określoną pojemność - tu gracz wrzuca wynalezione moduły, pamiętając o kilku wymaganych (na przykład pomieszczenia załogi) i ograniczeniach (na przykład co do ilości silników). Jest to bardzo proste, ale nikt, kto nie miał z grą do czynienia nie jest w stanie wyobrazić sobie do jakiego poziomu szczegółowości posunęli się twórcy. Generalnie projektuje się wszystko: statki, bazy kosmiczne, miny, satelity, myśliwce itp. Nawet pojedynczych żołnierzy. I wbrew pozorom gra nie sprowadza się do wypuszczenia jak największej ilości wojska (pomijając fakt, że warunki zwycięstwa mogą nie wymagać konfliktu zbrojnego, takie jak: pokój w sektorze przez X lat albo osiągnięcie Y poziomów wynalazków.), ponieważ statki zużywają na ruch i walkę posiadane zaopatrzenie, więc nie wyślemy niepokonanej floty na niszczący rajd w serce imperium wroga. Zaopatrzenie to jednak pryszcz, statki i bazy wymagają stałego utrzymania w pewnym procencie poświęconych na ich budowę surowców - oznacza to, że flota w pewnym momencie osiąga wartość maksymalną, przy której większość surowców produkowana przez imperium jest zużywana na samo utrzymanie.


Space Empires IV + Starfury 113734,2

Mały spis tego, co można zrobić z układem (niszczenie/tworzenie planet, słońc, punktów Warp, burz, nebuli i Czarnych Dziur). To nie jest edytor, to ekran z gry.


Dyplomacja i AI stoją na dość wysokim poziomie. Można negocjować praktycznie wszystko, a AI jest na tyle sprytne, że nie wszczyna bez powodu wojen, nawet będąc znacznie silniejszym, ponieważ wojna wymaga olbrzymich nakładów surowców na nowe statki. Dostosowuje się też do strategii gracza, jeśli zaminujemy podejścia do naszych układów AI po stracie kilku statków sam zajmie się tą technologią i wynajdzie niszczyciele min. Jeśli nie mamy technologii point-defence AI może zacząć walczyć myśliwcami itd.

Space Empires IV

| 1 | 2 | nastpna >>
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
30.11.2011 | Madlock » Widać, że autor grał na ręcznych bitwach, któ
05.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ¦REDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję