LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Temtem

Temtem
Sztab VVeteranów
Tytuł: Temtem
Producent: Crema
Dystrybutor: Humble Games
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Qida
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Temtem

Temtem, pełnowartościowy klon Pokemon, który stara się rozwijać mocne strony swojego pierwowzoru, zarazem dorzucając od siebie własne pomysły. Efektem tego jest całkiem udana gra, lecz nie zrobiła takiej furory jak stare dobre Pokemon.
temtem-27080-1.jpg 1Ciężko pisać o podobieństwach między Temtem a Pokemonami, bo powiedzmy sobie szczerze, każda gra, w której zbieramy stworki i walczymy nimi zawsze będzie nazywana „Pokemonopodobna”. Nie da się wymyśleć koła na nowo, w związku z czym siłą rzeczy każdy kolejny taki tytuł będzie klonem Pokemon. Pytanie czy będzie klonem udanym bądź beznadziejnym.

Moim zdaniem Temtem jest naprawdę przyzwoity, jeśli chodzi o ten „gatunek”. Nie jest to oczywiste kopiuj-wklej, tylko ze zmienionymi modelami i nazwami stworków, lecz twórcy gry dali od siebie sporo twórczości własnej, która bardzo dobrze wkomponowuje się w rozgrywkę.

Główną zmianą jest system walki, w Temtem odbywa się ona wyłącznie 2 na 2, nie to co w pierwowzorze; także kolejną kluczową zmianą jest system staminy, która zużywa się podczas korzystania z umiejętności naszych stworków. Stamina odnawia się samoistnie lub możemy użyć akcji, aby pominąć turę i zregenerować jej więcej, natomiast w przypadku gdy się wyczerpie w dalszym ciągu możemy użyć umiejętności, natomiast brakujące punkty staminy zostaną uzupełnione paskiem HP naszego stworka. Te zabiegi sprawiają, że taktyczny aspekt gry jest o wiele bardziej rozbudowany, trzeba przewidzieć i zaplanować odpowiednio nasze ruchy, dodatkowo mając na uwagę, że umiejętności naszych stworków mogą wytworzyć symbiozę i
nałożyć dodatkowe efekty statusu lub zwiększyć nasze obrażenia, gdzie w tradycyjnych Pokemonach nie jest to aż tak bardzo skomplikowane i nie daje nam aż takiego spektrum możliwości.

Oprawa wizualna Temtem jest na wysokim poziomie, gra jest miła dla oka, chociaż w moim mniemaniu jest za bardzo cukierkowa. Całość otoczki graficznej dopełnia dobra ścieżka dźwiękowa.

Sama gra rozgrywana jest wyłącznie i wymaga od nas ciągłego połączenia z serwerem, ale mimo tego mało jest aspektów MMO. Widzimy wszędzie dookoła innych graczy, ale na początku gry nikt z nami nie będzie wchodził w interakcje. Twórcy dali nam możliwość grania w coop i przechodzenia misji fabularnych wspólnymi siłami, ale jeśli nie mamy znajomego, to tak naprawdę nie uda nam się nikogo znaleźć. Losowi gracze na czacie nas po prostu oleją i mam wrażenie, że społeczność tej gry jest mocno hermetyczna. O dziwo jest tutaj coś w rodzaju klanów, lecz ich aktywność skupia się wyłącznie na endgame, czyli handlu czy pojedynkach wymaxowanymi stworkami. Przez praktycznie większość gry nie odczułem, bym grał online, jedynym co dawało się we znaki, że mam do czynienia z MMO, to czat lokalny, na którym co jakiś czas pojawiały się czyjeś wiadomości, ale dotyczące offtopicu niezwiązanego grą, większy ruch dotyczył czatu związanego z handlem.

Trochę boli fakt, że gra reklamująca się tym, że jest MMO, nie daje nam temtem-27080-2.jpg 2nic, aby odczuć że w te MMO się gra, moim wymarzonym rozwiązaniem byłby jakiś party finder, który by parował cię z kimś kto ma stworki na podobnym poziomie co ty i pozwalał przechodzić coop'a. Tego niestety nie ma, a jedyny „automat” do szukania ludzi to ligi PvP, na które możemy się zapisać dopiero pod koniec gry, czyli kiedy wymaxujemy swoje potworki.

Największym minusem jest ekonomia gry. Jesteśmy wręcz zmuszani do grindowania, ponieważ końcowe aktywności dostępne w grze wymagają od nas opłaty, a pieniądze w grze zarabia się bardzo ciężko. W grze są mikrotransakcje, które nie są P2W, bo głównie to kosmetyki, ale też battle pass, umożliwiający nam zastrzyk dodatkowej gotówki.

Podsumowując, Temtem jest fajną grą, w której czuć ten klimat Pokemon, ale niestety funkcje, które by sprawiały, że jest to coś więcej niż ich namiastka, nie działają tak jak powinny. Głównie chodzi mi o całe te MMO, którego praktycznie nie ma. Dodatkowo gra nie oferuje sporo dodatkowych aktywności, a kontent pod koniec to jeden wielki i mało przyjemny grind. Uważam, że w tej grze jest spory potencjał, ale nic nie zwiastuje by miał być dobrze wykorzystywany, tym bardziej gdyż twórcy zapowiedzieli, że nie mają aktualnie w planach dalszego rozwoju w postaci nowych stworków czy ekspansji świata. Zamiast tego mamy sezony, które nie wnoszą wielu nowości, poza eventami dostępnymi pod koniec gry i zmianami w balansie.

Autor: Qida
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję