Starpoint Gemini 3

Starpoint Gemini 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Starpoint Gemini 3
Producent: Little Green Men
Dystrybutor:
Gatunek: sim
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Starpoint Gemini 3

Kosmos, ostateczna gra… a nie, to nie ta okazja. Zaletą współczesnego rynku jest jego iście monstrualna pojemność, pozwalająca znaleźć miejsce nie tylko dla prawdziwych „wielorybów”, lecz również całego bogactwa innych bytów. Ot, choćby na niwie gier z kosmosem w tle pomimo obecności różnorakich gier spod znaku Gwiezdnych Wojen, Star Treka czy też osadzonych w autorskich uniwersach EVE Online, Elite: Dangerous czy Star Citizen (zakładając, że kiedykolwiek tak naprawdę doczekamy się premiery tego ostatniego tytułu) miejsce na rozwój znajdują również inne tytuły, urastając do pozycji serii. I tak chociażby niedawno uświadczyliśmy premiery Starpoint Gemini 3.
starpoint-gemini-3-22531-1.png 1Przedmiotowa pozycja jest głównie nastawiona na rozgrywkę zręcznościową, lecz określenie jej mianem „strzelanki” byłoby dalece obraźliwe i niestosowne, nade wszystko nieoddające rzeczywistości. Oczywiście większość aktywności jest ukierunkowanych na walkę, umiejętne wykonywanie uników i premiuje dobrą koordynację oko-ręka, lecz będziemy mogli również gros swej aktywności skupić na handlu czy nawet i astrogórnictwie.

Zresztą dowodów rosnących ambicji twórców dostarczają już pierwsze minuty obcowania z tym tytułem podczas „głównej” (czyli niejedynej!) kampanii, autorzy bowiem starali się zwiększyć immersję gracza poprzez stworzenie po jego stronie bardziej „namacalnego” wrażenia, iż naprawdę zasiada on za sterami swojego okrętu. Fabuła w rzeczonym tytule nie tylko nie ma charakteru listka figowego, lecz przeciwnie, tak naprawdę to ona popycha użytkownika do kolejnych aktywności.

Jakby tego było mało, deweloperzy postanowili wzbogacić swój tytuł o specyficzne misje eksplo
ratorsko-infiltracyjne WEWNĄTRZ różnorodnych obiektów zapełniających kosmiczną pustkę – przy tej okazji zaś nie tylko będziemy walczyli z wrogimi dronami, lecz również rozwiązywali różnorakie zagadki. Szczerze mówiąc moduł ten jest mimo wszystko dość ubogi i mało atrakcyjne – częściej traktowałem go w kategoriach dopustu Bożego niźli przyjemnej odskoczni od zwykłej rutyny – lecz niewątpliwie stanowi on krok we właściwym kierunku.

Z pewnością największym atutem rzeczonego dzieła jest poczucie swobody, której on dostarcza – możemy podążać za linią fabularną, lecz równie dobrze nie tylko co chwilę możemy zbaczać ze stosownego szlaku, co kompletnie go porzucić i oddać się kosmicznemu włóczęgostwu. Po kilku godzinach trudno jednak przeoczyć, że liczba rodzajów alternatywnych aktywności nie jest specjalnie imponująca, tak że przy dłuższych podejściach potrafią one zwyczajnie się „przejeść”.

Gra ta spędziła bodaj rok w programie Wczesnego Dostępu, nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, iż przydałyby się jej starpoint-gemini-3-22531-2.png 2betatesty z prawdziwego zdarzenia. I nie mam tu na myśli typowych technicznych bugów – liczba tych bowiem jest akceptowalna i widać, że spędzała ona sen z powiek autorów – co raczej różnorakie mechaniki rozgrywki. Wiele elementów niestety cechuje się mocno zaburzonym balansem, co niemal automatycznie przekłada się na znudzenie gracza wraz z kolejnymi i kolejnymi godzinami rozgrywki.

Z pewnością atutem rzeczonego tytułu jest oprawa – twórcy postanowili poszukać złotego środka pomiędzy oszałamiającym realizmem a spektakularną widowiskowością. W konsekwencji tytuł ten nie oferuje nowej jakości pod jakimkolwiek względem, który mógłby stanowić punkt odniesienia wobec innych tytułów, wciąż jednak mile łechce on zmysły.

Starpoint Gemini 3 to gra czarująca przy pierwszym podejściu, emocjonująca z kolejnymi godzinami, w końcu zaś rodząca znudzenie i rozczarowująca wraz z dalszymi postępami. Tytuł ten znakomicie się sprawdza jako odskocznia od rzeczywistości na dwie, trzy godziny, nie wyzwala jednak u użytkownika syndromu „jeszcze jednej tury”.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję