Last Train Home

Last Train Home
Sztab VVeteranów
Tytuł: Last Train Home
Producent: Ashborne Games
Dystrybutor: -
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Suert
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Last Train Home

Last Train Home zabiera nas w realia wojny domowej w Rosji, kiedy to w latach 1917-1922 o władzę w kraju walczyły armie Czerwonych i Białych. Ci pierwsi to komuniści czy też bolszewicy, drudzy z kolei dążyli do przywrócenia caratu. Jako gracz kierujemy poczynaniami żołnierzy Legionu Czechosłowackiego, czyli rzeczywistej formacji wojskowej utworzonej podczas I Wojny Światowej z jeńców i dezerterów narodowości czeskiej i słowackiej, którzy wcześniej należeli do armii austro-węgierskiej. Oddział ten został niejako uwięziony w Rosji, a naszym zadaniem jest pomóc mu wrócić do ojczyzny tytułowym ostatnim pociągiem. Opancerzony skład służy nam nie tylko jako środek transportu, ale również jako schronienie przed wszechogarniającym zimnem.
last-train-home-recenzja-27539-1.jpg 1Trzeba przyznać, że oprawa graficzna, mimo że nie powoduje opadu szczęki, to jednak w zupełności oddaje klimat tamtych czasów. Jednostki, pojazdy, budynki, wszystko zostało ukazane z pełną pieczołowitością i z pewnością może się podobać. Aby jeszcze bardziej zwiększyć immersję z tytułem, twórcy postanowili nagrać dialogi po czesku i tam gdzie trzeba po rosyjsku. Mamy więc możliwość posłuchania oryginalnie brzmiących głosów. Za to z pewnością duży plus.

W grze do wyboru mamy kilka poziomów trudności. Od razu powiem, że najlepiej zacząć od dowódcy. Jest to opcja dla osób, które chcą cieszyć się grą tak jak ją zaprojektowano, oferująca wyzwania zarówno na polu bitwy, jak i w zarządzaniu pociągiem. W każdej chwili mamy możliwość zmiany poziomu trudności na łatwiejszy, lub pozwalający poznać smak wyzwań tylko w pewnej części. Oprócz tego twórcy oddali w nasze ręce suwaki za pomocą których sami zmodyfikujemy elementy zarządzania za biurkiem czy podczas misji bojowych.

Gra oferuje nam niejako dwie płaszczyzny zabawy. Otrzymujemy tutaj mapę świata z zaznaczonymi ciekawszymi miejscami, dostępną podczas podróży pociągiem, oraz minimapę przydatną podczas wykonywania misji głównych czy pobocznych. Całość obserwujemy z lotu ptaka lub w rzucie izometrycznym.

Zarówno podczas jazdy pociągiem, jak i w czasie misji bojowych warto rozglądać się za przydatnymi rzeczami. Gra wymaga od nas zbierania paliwa w postaci węgla do lokomotywy, jak i żywności, drewna, metalu, tkanin, ziół czy nawet prochu strzelniczego, o pieniądzach nie zapominając. Wszystko nam się przyda podczas naszych podróży. Część wykorzystamy do ulepszeń wa
gonów, a część po prostu skonsumują nasi podwładni. Podczas jazdy pociągiem istotne miejsca mamy zaznaczone na mapie. Warto zatrzymać wtedy lokomotywę w pobliżu by móc wysłać tam oddział. Jeśli mamy dobrze dobranych kompanów to będą oni w stanie pozyskać z takiej miejscówki nie tylko interesujące nas surowce, ale i coś dodatkowo. Niektóre miejsca oferują informacje na temat zadań pobocznych. Te warto zaliczać, aby zyskać chociażby przychylność miejscowych, ale przede wszystkim by móc zdobyć cenne łupy w postaci pieniędzy i dodatkowych surowców.

Jednym z trzonów rozgrywki jest zarządzanie pociągiem. Każdy element składu jest istotny i należy o niego należycie zadbać. Lokomotywa i wagony robocze muszą być obsadzone przez odpowiednie osoby, takie jak inżynierowie, kucharze czy medycy. W wagonie kuchennym przygotujemy posiłki, a w leczniczym zaopiekujemy się rannymi i chorymi. W warsztacie w miarę możliwości wyprodukujemy amunicję, a w wagonie przeznaczonym dla piechoty, wszyscy będą mogli odpocząć po ciężkim dniu.

Dodatkową atrakcją, ale i koniecznością, jest ulepszanie wagonów i lokomotywy. Naszą podróż rozpoczynamy w miarę komfortowych warunków, jednak gdy dotrzemy do mroźnych obszarów, powinniśmy mieć już zamontowaną izolację w wagonach mieszkalnych czy dostawione piecyki, które ogrzeją żołnierzy. To samo tyczy się każdego elementu z naszego składu. Lokomotywę można tak podrasować by zużywała ona mniej paliwa i była bardziej odporna na uszkodzenia. Do tego wszystkiego wykorzystamy właśnie surowce zbierane podczas przeróżnych wypraw.

Istotną kwestią związaną z zarządzaniem pociągiem, ale nie tylko, są role jakie będziemy przypisywać kolejnym last-train-home-recenzja-27539-2.jpg 2postaciom. Medyk na polu bitwy, doskonale sprawdzi się jako lekarz w wagonie medycznym. Robotnicy będą przydatni podczas ulepszenia kolejnych wagonów. Inżynier będzie mógł poprowadzić lokomotywę itp. Należy pamiętać też o tym, że wszystkie kierowane przez nas postacie męczą się a po wielu misjach są wręcz wyczerpane. Trzeba więc zadbać o to, by w miarę możliwości ludzie pracowali na dwie zmiany, a niektórym należy zapewnić wyłącznie odpoczynek.
W miarę rozgrywki ludzi do naszego oddziału będzie przybywać. To od naszych decyzji zależeć będzie kogo przypiszemy do pracy w pociągu, a kogo wyślemy na misje bojowe.

Każda z postaci oprócz ról typu kucharz czy inżynier posiada też specjalizacje przydatne w boju. Tworząc oddział wysłany na misję warto zadbać by w jego składzie znajdował się medyk, zwiadowca, strzelec, kaemista czy nawet grenadier. Im więcej specjalizacji, tym bardziej członkowie takiego oddziału, będą się nawzajem uzupełniać. Nasi podopieczni w miarę awansowania na kolejne poziomy zyskują umiejętności aktywne i pasywne i od nas zależy które z nich przypiszemy w danym momencie do postaci. Może to być szybki chód czy odwrócenie uwagi dla zwiadowcy oraz rzut granatem dla grenadiera. Im dalej w las tym więcej możliwości.

No właśnie, wspomniałem o awansach. Po każdej misji członkowie oddziału zyskują punkty doświadczenia i po przekroczeniu progu przechodzą na kolejny poziom. W takim momencie możemy rozdysponować punkty akcji pomiędzy kilka atrybutów jak: sprawność, zręczność, inteligencja, siła woli czy charyzma. Wszystko jest dokładnie opisane i tak np. inteligencja dużo bardziej przyda się medykowi, a sprawność strzelcowi. My mamy w tej kwestii zupełną dowolność.

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję