Kenshi

Sztab VVeteranów
Tytuł: Kenshi
Producent: Lo-Fi Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna/RPG
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera świat:
Autor: Elennes
Tytuł: Kenshi
Producent: Lo-Fi Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna/RPG
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera świat:
Autor: Elennes
Kenshi

System rozwijania postaci opiera się na typowym zdobywaniu poziomów danej umiejętności, wykonując czynności związane z nią. Jednak cechą szczególną jest otrzymywanie dodatkowego doświadczenia za porażkę. Nieudany unik w walce zapewni nam większy przyrost doświadczenia w Unikach niż udany, ale wiąże się z otrzymaniem obrażeń. Z kolei, jeśli chcemy rozwinąć Odporność odpowiedzialną za redukcję obrażeń, będziemy zmuszeni otrzymywać ciosy, jednak to upadek w walce zapewni nam najwięcej doświadczenia. Oznacza to, że gra w pewnym sensie nagradza gracza za uczenie się na błędach i zachęca do poszukiwań nowych i większych wyzwań. Dodatkowo zniechęca gracza do save scumingu (czyli wczytywania gry za każdym razem, kiedy coś pójdzie nie tak), ponieważ nawet z przegranej walki nasi bohaterowie mogą coś zyskać, oczywiście o ile nie skończą w zupie ludożerców. To bardzo dobre rozwiązanie i dobrze byłoby, żeby inne gry częściej korzystały z podobnych rozwiązań, pozwalając graczom na większy margines błędów.
Pomimo tego, że starcia w grze rozgrywają się same, gracz posi
Ekwipunek jest stosunkowo prosty w porównaniu do pozostałych elementów gry. Różne pancerze poza ochroną mogą również wspierać lub zmniejszać statystyki postaci. Istotne są plecaki, które rozszerzają ekwipunek oraz zmniejszają karę za wagę przedmiotów. Dodatkowo możemy je szybko zrzucić, aby odzyskać pełnię zdolności bojowych i mobilność w przydatku ataku. Tylko jeden plecak może być wyekwipowany naraz, ale silna postać może trzymać w swoim ekwipunku dodatkowe, by nosić więcej rzeczy. Żonglowanie plecakami jest widoczne podczas gry złodziejem, który może wejść do sklepu z jednym plecakiem, a resztę pozostawić na zewnątrz, by móc się w ogóle skradać. Najciekawszymi elementami ekwipunku są kończyny. Każda część ciała w grze posiada osobne punkty życia. Zbyt dużo punktów życia na minusie spowoduje trwałą utratę kończyny, którą można zastąpić różnymi protezami. W zależności od ceny ich jakość może być bardzo różna, od podstawowych wedle zasady „lepszy rydz niż nic” do wyspecjalizowanych, które są lepsze w niektórych dziedzinach od organicznych odpowiedników.
Gra posiada kilka fajnych mechanik, które zdecydowanie wpływają pozytywnie na odbiór świata. Założenie

Jednym z zarzutów do gry może być męczący grind, ale wszystko ostatecznie zależy od gracza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzić pierwsze 100 dni na wydobywaniu rudy na sprzedaż, by kupić sprzęt. Równie dobrze można sprzedać co mamy i kupić towary z zamiarem odsprzedaży w innym miejscu oraz wybrać się w podróż i zostać hieną cmentarną. W razie potrzeby walki z silniejszymi przeciwnikami możemy lepiej się uzbroić, wykorzystać tymczasowych najemników lub zebrać większą drużynę. To, w jaki sposób doświadczamy rozgrywki, zależy tylko od naszych gustów. Jak najbardziej można grać w stylu RimWorld, czyli skupić się na budowie osady i bronieniu jej przed grabieżcami. Nic nie stoi na przeszkodzie stworzeniu karawany ze zwierzętami jucznymi i podróżowaniu od miasta do miasta. Tak samo możemy zostać łowcą technologii i przeszukiwać różne ruiny w poszukiwaniu skarbów. Całość tworzy wciągającą kombinację, nawet jeśli schemat rozgrywki jest stosunkowo prosty. Chociaż czasami brakowało mi większej głębi w niektórych elementach rozgrywki, jednak jest to spowodowane synkretyzmem Kenshi i wchodzenie w każdy detal oraz rozmienianie się na drobne, mogłoby źle wpłynąć na całościowy odbiór.
| 1 | 2 | nastpna >>