Patrician III: Rise of Hanse

Patrician III: Rise of Hanse
Sztab VVeteranów
Tytuł: Patrician III: Rise of Hanse
Producent: Ascaron
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:2003-10-15
Premiera Świat:
Autor: Łukasz18
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Patrician 3

Oto poradnik do gry Patrician III, w którym opiszę sposób jak dorobić się fortuny i zyskać sobie prestiż i tytuły w hanzeatyckim wieku XIV.
patrican-3-2649-1.jpg 1HANDEL

Zaczynamy z małym stateczkiem i sumką 30000 na dobry początek. Na początku po prostu zwyczajnie handlujemy i pamiętamy by kupować tanio i sprzedawać drogo (z początku nie wiemy czy za beczkę piwa 60 dukatów to dużo, więc pod koniec poradnika umieszczam tabelę 1).

Na początek polecam zająć się handlem narzędziami, skórkami, rudą żelaza i mięsem. Na tych produktach najszybciej się bogacimy, gdyż przy odrobinie szczęścia sprzedajemy je z przebiciem dwu-, a czasami i trzykrotnym!!!

Jeżeli pamiętamy o tym, żeby nie sprzedawać po kosztach ani poniżej, to sumka początkowa szybko się podwoi. Teraz można zająć się już powoli rozkręcaniem działalności, czyli zbudowaniem na początek jednego warsztatu skórek, narzędzi lub mięsa (na te produkty jest bardzo duży popyt i nie ma kłopotu z ich sprzedażą). Dobrze by było rozglądnąć się po tawernach za kapitanem, który za nas pływałby i upłynniał nasze produkty. (Kapitanowie pojawiają się w miastach rzadko przez nas odwiedzanych, np. Kolonii, Nowogrodzie lub Toruniu).

Gdy już znajdziemy kapitana przyjdzie pora na tworzenie konwoju. Klikamy na statek i w menu dajemy „formułuj konwój” (wybieramy między konwojem prywatnym a publicznym) Później każemy tylko innym statkom dołączyć do naszego statku z kapitanem i już mamy pierwszy konwój.

Teraz wybieramy zakładkę z automatycznym handlem i rozpoczynamy tworzenie trasy podróży. Wybieramy miasto, z którego ma wyruszać nasz konwój (powinno być to miasto z jak największą liczbą naszych zakładów produkcyjnych), powiedzmy, że mamy dopiero 1 zakład. Nakazujemy przenoszenie całej ilości danego towaru, po czym wybieramy kolejne miasta (ważne by były w niewielkich odległościach od siebie i statek zataczał koła, a nie płynął przez cała mapę by znów zacząć rejs. Niszczy to bardzo szybko statki i naraża nas na spore straty). Jeżeli produkujemy więcej produktów to lepiej ustalać strategię kupna lub sprzedaży dla każdego produktu oddzielnie. Inaczej zaplączemy się.

Przykład trasy:
Rewal: przeniesienie z kantoru: skórki max (koszt produkcji jednej beczki skórek to około 600)
Sztokholm: Sprzedaż miastu max za cenę min. 800 (łatwo policzyć, że za jedną beczkę zysk 200)
Visy: Sprzedaż miastu max za cenę min. 800
Ryga: Sprzedaż miastu max za cenę min. 800

Tak może wyglądać najprostsza trasa konwoju, po drodze dokładamy jeszcze produkty produkowane przez faktorie w innych miastach, na tej samej zasadzie jak powyżej. Możemy nakazać również zakup określonej liczby towaru (mniej opłacalne) na potrzeby naszych zakładów produkcyjnych i dla mieszkańców naszego miasta rodzinnego. Jeżeli zaczynamy naszą trasę w mieście macierzystym to produkty konsumpcyjne, których często brakuje w naszym mieście przenośmy do kantoru, a tam zarządca będzie sprzedawał po o
dpowiedniej, ustalonej przez nas cenie. Po dopracowaniu planu trasy konwoju nakazujemy wyruszyć konwojowi w trasę, oglądać zyski i zająć się Reputacją.

REPUTACJA

W początkowej fazie gry nie mamy jeszcze możliwości, aby zapewnić mieszkańcom miast dostęp do wszystkich produktów (na to potrzeba czasu i silnie rozbudowanej sieci faktorii w wielu miastach). Są jednak proste sposoby na zdobywanie reputacji:

1. Budujemy jak najwięcej faktorii w naszym rodzinnym mieście (walka z bezrobociem i takie tam:)).
2. Budujemy w naszym mieście drogi, studnie, szpital, kaplicę, mennicę i szkołę (nie ma to jak tablica pamiątkowa z nazwiskiem sponsora;)).
3. Dołączamy do gildii jak najwcześniej, bo im wyższy status społeczny, tym większa opłata za przystąpienie (wersja dla filantropów:D – wstąp do wszystkich gildii we wszystkich miastach).
4. Imprezy, które załatwiamy na rynku miasta (tabela 2).
5. Zabijanie piratów (najlepiej przejmować ich statki, pod warunkiem jednak, że mamy na pokładzie więcej ludzi i że są oni uzbrojeni w kordelasy).
6. Dawanie pożyczek u lichwiarza na niski procent (szczególnie zyskujemy w oczach ludzi, gdy darujemy komuś niespłacony dług, a tracimy, gdy obdzieramy go z ostatniego grosza).
7. Gdy sprzedajemy produkty w czasie zarazy, głodu lub zimy (nie dość, że dobrze zarabiamy, to jeszcze reputację zyskujemy).
8. Zlecenia z ratusza i od księcia, te pierwsze bierzemy dopiero, gdy wiemy, że zdążymy dostarczyć zamówiony towar na czas (najlepiej przyjmować już na miejscu w mieście docelowym, w tawernie czeka na nas wtedy gość, który przyjmie towar) Zlecenia od księcia lepiej przyjmować, bo grozi nam aspekt siłowy przeciwko naszemu miastu :) (te zlecenia pojawiają się dopiero w randze patrycjusza i wyżej).
9. Wykonywanie zadań od Starszego gildii (dla burmistrza i samego starszego gildii) bardzo trudne zadania, bardzo opłacalne i bardzo podnoszące nasz image:)).
10. Poddawanie pod głosowanie rady miasta różnych spraw (najlepiej, aby dzięki tobie zniesiono podatki, a jest taka możliwość!:))
11. Im mamy więcej kasy, tym jesteśmy bardziej lubiani ( jak w życiu:)), statki również są sumowane do majątku, więc lepiej ich nie licytować.
12. Odkrywanie miast na Morzu Śródziemnym.
13. Ofiarowanie patrolowca do ochrony portu.
14. Ustatkowanie się (żonka i dzieci;)).
15. Łapówki( przed wyborami należy „przekonać” kilku patrycjuszy do takiego samego zdania jak twoje;)).
16. Wpłacanie donacji na cele kulturalne (dostajemy listy z prośbami).

Nie trzeba się specjalnie starać aby popsuć sobie reputację, np:

1. Kupowanie od miasta produktów, których i ono ma mało.
2. Wykryte przestępstwa, w których braliśmy udział (kradzieże, przemyty, piractwo, atakowanie miast, ukrywanie przemyconych towarówpatrican-3-2649-2.jpg 2).
3. Niedotrzymywanie umów z ratusza i od Starszego gildii.
4. Nieprzystąpienie do bojkotu miasta.
5. Ograbianie funduszy miasta i dawanie ich sobie;).

BITWY MORSKIE

Jeżeli dysponujesz statkiem równie szybkim jak pirat, płyń z wiatrem w taki sposób, żeby przeciwnik płynął obok ciebie i nieznacznie za tobą, w ten sposób pokonasz go szybko i bez nawet zadrapania.

Aby stać się piratem potrzebujesz statku, który spełnia wymagania do tworzenia konwoju, oraz kapitana. Wypływasz nim na szerokie wody i wtedy w menu załogi pojawia się aktywny przycisk „pirat”. NIGDY nie zmieniaj bandery, gdy inne statki są w pobliżu.

W sumie to nie wiem, po co być piratem, bo dość często nasze poczynania wychodzą na światło dzienne a wtedy reputacja mocno spada.

EKSPEDYCJE

Jeżeli wybierzemy jakieś miasto, to nasze statki popłyną tam i nakupią max towaru za rozsądne ceny, jeżeli będzie wybrana opcja „Handel” ceny będą lepsze, jeżeli umowy to kapitan, o ile będzie to możliwe, podpisze umowę na ponad 1000 towaru do kupienia albo do sprzedania. Nie mamy na to wpływu. Jeżeli natomiast klikniemy na szarym fragmencie mapy to nakażemy naszym statkom eksplorację terenu w celu znalezienia nowych miast (niszczy to statki bardziej).

TABELA 1
Przystępna cena towaru Najniższa cena kupna Najwyższa cena sprzedaży
Cegły 90 60 174
Ceramika 220 180 362
Drewno 70-90 50 120
Konopie 520 264-300 930
Mięso 1400 1100 2029
Miód 120 100 237
Narzędzia 320 275 559
Piwo 42 33-37 72
Przyprawy 350 300 600
Płótno 230 210 449
R. żelaza 1100 600 1903
Ryby 500 370 933
Skóra 240 210 484
Skórki 800 630 1464
Smoła 60 50 120
Sól 28 25 57
Tran 130 90 179
Wełna 1100 900 1865
Wino 300 200 478
Zboże 120 100 231

Najlepiej kupować produkty po cenach od najniższej do przystępnej (cena najniższa pojawia się, gdy w mieście zalegają setki danego produktu), a sprzedawać po jak najbliższej cenie maksymalnej (cena maksymalna pojawia się gdy w mieście nie ma ani sztuki produktu).

Aby impreza się udała a nasza reputacja skoczyła (na chwilę) potrzebujemy wystarczającej ilości produktów, w poniższej tabeli są zawarte ilości produktów potrzebnych do wyprawienia święta dla miasta o populacji 6900.

TABELA 2
Produkt Ilość
Mięso 15
Miód 69
Piwo 138
Ryby 15
Wino 138
Zboże 21






Łukasz "Łukasz18" Szela
E-mail autora: bigboy18(at)tlen.pl




Autor: Łukasz18
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
05.08.2010 | blazejco12345 » Dobre. Całkiem dobre.
25.04.2010 | Namo » Chciałbym w to zagrać.
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję