Laysara: Summit Kingdom

Laysara: Summit Kingdom
Sztab VVeteranów
Tytuł: Laysara: Summit Kingdom
Producent: Quite OK Games
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Laysara: Summit Kingdom

Największą miłością do gór, przemierzania ich wzdłuż i wszerz, a nade wszystko wzwyż, bazując tylko na swoim ciele i odzieży, bądź też ze wsparciem specjalistycznego sprzętu, zwykli pałać ludzie, którzy nie mają z nimi do czynienia na co dzień. Dla osób zmagających się z owymi nierównościami niemalże od chwili pierwszego oddechu (a nawet wcześniej) stanowią one element codziennego trudu, wpisującego się w harówkę. Jednakże i takowa ma swoje specyfiki, o czym przekonują autorzy Laysara: Summit Kingdom.
laysara-summit-kingdom-27283-1.jpg 1Rolnictwo zwykło się uważać za ponadczasowy styl życia, zdziwienie u nas budzą grupy zbieracko-łowieckie, a grupy ludzi zajmujące się czymś innym niż pozyskiwaniem żywności przez zdecydowaną większość historii ludzkości stanowiły niewielki margines. Sprawia to, że o rolnictwie myślimy w kategoriach standardu, co jednak prowadzi na manowce w postaci założenia, iż wszędzie wygląda ono tak samo. A to nieprawda.

W produkcji studia Quite OK Games mamy bowiem do czynienia z prawdziwie ekstremalnymi warunkami, co sprawia, że nie będziemy mogli ani poszaleć z uprawą roślin, ani z hodowlą zwierząt, dostępne nam gatunki – i ich wymogi – będą dość odmienne od nadwiślańskich przyzwyczajeń. Nie da s
ię jednak ukryć, że twórcy pozwolili tu sobie na daleko posunięte uproszczenia, po trosze mamy do czynienia raczej z symbolami, niźli głębokim oddaniem specyfiki życia ludów Himalajów.

Nie oznacza to, że takowej w ogóle brak. Tytułem przykładu Laysara zmusza nas do myślenia o zagrożeniach, które w przypadku innych city builderów w ogóle nie występowały. Musimy bowiem patrzeć do góry, zagrożenie lawinowe nie stanowi bowiem turystyczno-medialnej ciekawostki, lecz stanowi stały element nomen omen życia.

Nadto na względzie należy mieć fakt, iż praktycznie nigdy nie „grozi” nam nadmiar przestrzeni zdatnej do zagospodarowania. W konsekwencji bardziej starannie i dalekowzrocznie niż w przypadku standardu gatunkowegolaysara-summit-kingdom-27283-2.jpg 2 musimy planować swoje urbanizacyjne zamiary, albowiem łatwo możemy dotrzeć do progu-ściany, przeskoczenie którego będzie wymagało daleko posuniętego cofnięcia się.

Atutem gry niewątpliwie będzie oprawa, choć raczej nie tyle z uwagi na nowe standardy gatunkowe, co wysokogórską malowniczość samą w sobie. W zakresie muzyki nawiązania do kultur himalajskich ostępów jest oczywiste, lecz nie ukrywam, iż życzyłbym sobie dalej posuniętej śmiałości w tym zakresie.

Laysara: Summit Kingdom zapowiada się interesująco, głównie jednak z uwagi na niestandardowe środowisko, w którym osadzona będzie akcja, a nie nowatorskie mechaniki etc. Wiele jednak wskazuje na to, że autorzy mocno wsłuchują się w głosy społeczności, być może więc pokuszą się o dalej posuniętą śmiałość.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję