Galactic Civilizations 2: Dark Avatar

Galactic Civilizations 2: Dark Avatar
Sztab VVeteranów
Tytuł: Galactic Civilizations 2: Dark Avatar
Producent: Stardock
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: 5912
Ocena
czytelników 71 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Galactic Civilizations 2: Dark Avatar

Galactic Civilizations 2: Dark Avatar - zapowiedźFirma Stardock zajmuje się głównie tworzeniem oprogramowania. Gdy więc na półki sklepowe trafiła stworzona przez nich gra o tytule Galactic Civilizations 2, przynależąca do niezbyt obficie reprezentowanego gatunku turowych strategii kosmicznych, któż mógłby się spodziewać, że odniesie ona taki sukces? Nawet sami twórcy przyznają, iż było to dla nich niemałym zaskoczeniem. Co wpłynęło na ten niespodziewany sukces? Być może było to zrezygnowanie ze znienawidzonych zabezpieczeń przed kopiowaniem. Mogło też być to wyczucie odpowiedniego czasu i utrafienie na porę posuchy w grach tego typu. Kto jednak wie, czy nie było to po prostu zadbanie o to, co najważniejsze – grywalność oraz wysokie AI. Pozostawmy jednak w spokoju przypuszczenia, a zajmijmy się tym, co nas interesuje, oto bowiem nadchodzi Mroczny Avatar! Cóż to za bestia? Dark Avatar, czyli pierwszy oficjalny dodatek do Galactic Civilizations 2.

Czego możemy się spodziewać, gdy już nadejdzie? Przede wszystkim uraczeni zostaniemy całkiem nową kampanią, a co ciekawsze, opowiadać ona będzie historię jednego z klanów, które tworzą Imperium Drenginów. Innymi słowy, przyjdzie nam zagrać schwarzcharakterami galaktyki – Drenginami. Oto jednak jeden z najpotężniejszych drengińskich klanów – Korath – sprzeciwia się nawet temu, co kieruje pozostałymi zielonoskórymi. Podbój i zniewolenie galaktyki to dla nich za mało, chcą eksterminacji wszystkich form życia poza Drenginami. Do tego zaczyna się dziać z nimi coś mrocznego, a ich wygląd przestaje przypominać innych członków rasy. Pozostałe klany zechcą im przeszkodzić, wszak jaki sens ma podbój galaktyki, jeśli zniewolone planety nie drżą przed nami ze strachu. Trzeba przyznać, że fabuła zapowiada się na dość przewrotną, można nawet zastanowić się, czy nie jest przejawem wszechobecnego w grze humoru. Pomimo tego, że kampania w kosmicznych strategiach turowych nie jest czymś często spotykanym, to samo jej istnienie nie czyni dodatku. Cóż więc poza nowymi wyzwaniami stojącymi przed graczem, podczas przechodzenia kolejnych misji, zostanie nam zaserwowane przez twórców Galactic Civilizations 2?

Galactic Civilizations 2  Dark Avatar 110358,1
Pas asteroidów ciągnący się za Marsem - tak jak uczą w szkole


Poznamy na przykład dwie nowe rasy, jedną będą wspomniani już Korath, a drugą Zrim, którzy też nie będą rasą zbyt miłą w bliższych kontaktach. Jeśli jednak rasy stworzone przez twórców nie wystarczą, możliwe będzie stworzenie własnych. Prawda, że opcja taka już w grze istnieje, ale dotyczy ona tworzenia ras, którymi sami chcemy zagrać. Teraz możliwe będzie stworzenie sobie, w podobny sposób, przeciwników. Gdy tylko zechcemy, wybierzemy stosowaną przez nich taktykę, ustalimy, czy i jak może oszukiwać, a nawet wyznaczymy moc obliczeniową procesora, potrzebną do kierowania AI. Skoro już mowa o sztucznej inteligencji, warto nadmienić, że twórcy obiecują jej udoskonalenie. Biorąc pod uwagę, że nawet teraz stoi ona na wyjątkowo wysokim poziomie, zaczynam myśleć, że nazwy najwyższych poziomów trudności nie będą tak bardzo mijały się z prawdą. Jedną z ciekawszych możliwości gry było własnoręczne konstruowanie statków. Pozwalało to na podróż wspomnieniami do lat młodości i zabawę podobną, do oferowanej nam przez klocki Lego. Co nowego czeka nas w tej dziedzinie? Twórcy przyznali się, że nie byli pewni, jak z tworzonymi przez graczy modelami, poradzi sobie silnik graficzny gry. Ponieważ jednak, podobno, są pozytywnie zaskoczeni, możemy się spodziewać nie tylko nowych elementów statków, ale także poprawienia ich jakości wizualnej.

Galactic Civilizations 2  Dark Avatar 110358,2
Statki wyglądają imponująco... i niebezpiecznie


Tyle jeśli chodzi o poprawianie istniejących aspektów gry. Co nowego? Głównie są to rzeczy znane nam z innych, podobnych gier, ale w Galactic Civilizations 2, jak na razie, niedostępne. Rozwinięte zostanie na przykład szpiegostwo. Sabotaż i okradanie przeciwników możemy wreszcie dodać do listy stosowanych przez nas taktyk, a istnienie w takiej sytuacji kontrwywiadu, jest rzeczą naturalną. Nasze relacje z obcymi cywilizacjami zostaną wzbogacone o możliwość zawierania paktów ekonomicznych oraz naukowych. Może to i drobiazg, ale przyznać trzeba, że trochę brakowało takiej możliwości w dotychczasowej grze. Nowości pojawią się też oczywiście w sferze powiększania naszego imperium. Pojawią się planety, do których skolonizowania niezbędne będzie opracowanie odpowiednich technologii. Miejmy więc nadzieję, że liniowość kolonizowania kolejnych planet odejdzie w niepamięć, a rozgrywka zyska na tym znacznie. Cóż bowiem innego (poza wyścigiem zbrojeń) może nadać prędkość naszym badaniom naukowym, jeśli nie chęć zasiedlenia tej jednej, bogatej w minerały planecie, o nieprzyjaznej atmosferze, przed naszym gwiezdnym sąsiadem? Co z kolei spowoduje, że walczyć z nim będziemy o, teoretycznie, niezbyt atrakcyjną i niewielką, potencjalną kolonię?

Kolejna nowość, którą wprowadzi dodatek, to mianowicie pola asteroidów. Obecne w pobliżu niektórych planet, po założeniu na nich specjalnych baz, pozwolą na dostarczanie dodatkowych zasobów znajdującym się w pobliżu koloniom.

Galactic Civilizations 2  Dark Avatar 110358,3
A kobiety Drenginów też będą???


To w zasadzie wszystko, co na razie wiadomo o Dark Avatar. Dodam tylko jeszcze, jako ciekawostkę, że rozszerzenie wprowadzi do gry Epicki Generator. Nazwa to dość zagadkowa, a kryje się za nią opcja, umożliwiająca zbudowanie historii, na podstawie przeprowadzonej przez gracza rozgrywki. Całkiem interesujące! Możliwość przeczytania po skończonej grze o tym, jak nasza rasa podbijała galaktykę, jest czymś nadzwyczaj kuszącym.

Na koniec śpieszę poinformować, że Galactic Civilizations 2: Dark Avatar dostępne będzie wyłącznie w sprzedaży drogą internetową i oczywiście, tak jak wersja podstawowa, nie będzie zawierała zabezpieczeń. Twórcy tłumaczą, że w ten sposób chcą obniżyć koszta samej gry. Chwała im za takie myślenie, a ja osobiście wróżę im wielką karierę na rynku gier komputerowych. Na Dark Avatar warto poczekać!


E-mail autora: Dr Acula


Autor: 5912
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję