Europa Universalis 3

Europa Universalis 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Europa Universalis 3
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2007-02-09
Premiera Świat:
Autor: 4561
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!
Europa Universalis III

Europa Universalis III - zapowiedź (demo-test)Wśród fanów serii Europa Universalis poruszenie panuje od bardzo dawna, ale w ostatnim czasie znacznie przybrało na sile. Mniej odporni na stan napięcia psychicznego poddają się mniej lub bardziej groźnym dewiacjom. Ja na przykład w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeczytałem dwukrotnie całą serię książek o Harrym Potterze, mimo że wcześniej przez pół roku ani razu o nich nie pomyślałem. Są to wszystko niezawodne znaki nadejścia nowej ery – nieuchronnie zbliża się premiera zupełnie nowej i od dawna oczekiwanej strategii grupy Paradox. Proszę Państwa, już stoi u naszych drzwi i zaraz zapuka, Europa Universalis III.

Od kiedy na stronie Sztabu w newsach zauważyłem informację o dacie ukazania się wersji demonstracyjnej EUIII nerwowo odliczałem dni i godziny do godziny 18:00 dnia 17 stycznia. Wreszcie ten upragniony moment nadszedł i mogłem ściągać demo. Okazało się, że gra nie jest zbyt obszerna – 130 MB przy dość mocno obciążonym serwerze Gamespot udało mi się zdobyć w godzinę. Już przy uruchomieniu instalatora miło zostałem zaskoczony polską wersją (jak się potem okazało spolszczony jest nie tylko instalator, ale też cała gra). Instalacja przebiegła bezproblemowo, acz na tak mały plik trochę zbyt wolno.

Zdziwiłem się nieco na widok ikony – bliżej nieokreślona twarz wykonana w zaledwie kilku kolorach. Uznałem jednak, że to jedynie niedoróbka właściwa dla wersji demo i uruchomiłem grę. Przy starcie widzimy miłe ilustracje z epoki i nieco zbyt ordynarne napisy wykonane najzwyklejszą, białą czcionką. Znowu sobie powtórzyłem w duchu, że to tylko demo. Menu główne rekompensuje nieco niemiłe wrażenia swoją estetyką i dopracowaniem, choć mam wrażenie, że tło jest jakby zbyt ciemne i niewyraźne.

Europa Universalis III 202540,1


Wybieram opcję gry pojedynczej i gra przenosi mnie do ekranu wyboru państwa oraz scenariusza. Dostępne mamy jedynie dwa spośród zapewne wielu scenariuszy, lecz w obecnej konwencji gry należy je traktować jedynie jako propozycje twórców gry, bowiem rozgrywkę możemy zacząć od dowolnego momentu (z dokładnością co do dnia) w latach 1492-1520. Jest to wystarczający okres, by poznać główną mechanikę gry, lecz stanowczo zbyt krótki by wyrobić sobie o niej zdanie. Wracając do menu – wybór państwa jakim chcemy grać został bardzo uproszczony, bowiem ogranicza się do kliknięcia jego terytorium na mapie. W okienku po prawej stronie wyświetlane są informacje o wybranym kraju. Wersja demo umożliwia grę jedynie narodami z tzw. łacińskiej grupy technologicznej (czyli Europa Zachodnia). Jednakże przy odrobinie grzebaniny w plikach można łatwo odblokować inne państwa, ale sprawiają one wrażenie niedopracowanych, co jest w tej sytuacji zupełnie zrozumiałe.

Kiedy wybierzemy interesujące nas państwo i gra się załaduje wita nas widok. Właśnie, niezbyt ciekawy jest to widok. Mówiąc szczerze kiedy po raz pierwszy zobaczyłem mapę straciłem kompletnie ochotę na grę. Kontynuowałem zabawę tylko ze względu na poprzednie części EU i zaufanie dla Paradoxu. Na szczęście nie zawiodłem się tak bardzo. Z każdą godziną gra jest ładniejsza i bardziej wciągająca. Powoli przestaje się zwracać uwagę na denerwujące szczegóły, a zaczyna się dostrzegać pozytywne strony przyjętych rozwiązań. Po dwukrotnym przejściu tej króciutkiej kampanii jestem w stanie powiedzieć, że w EUIII da się grać. Nic więcej na podstawie wersji demo stwierdzić nie mogę. Zwłaszcza że według zapewnień twórców wersja ta jest zapóźniona w stosunku do finalnej. Pamiętaj to zdanie, gdy będziesz czytać następny akapit.

Na pierwszy rzut oka widać Europę z przełomu XV i XVI wieku, ale czy na pewno? Spójrz na poniższe zrzuty ekranowe i spróbuj dostrzec jakieś nieprawidłowości.

Europa Universalis III 202540,2


Europa Universalis III 202541,3


Czy nie dziwi Cię, że w roku 1492 Łódź była stolicą prowincji? A czy zwróciłeś uwagę na Odrę? Według twórców gry Berlin leży nad … Odrą właśnie. To nie wszystko; właściwości poszczególnych prowincji (nie tylko polskich) również się nie zgadzają ze stanem historycznym. Na forach modderzy już zabierają się do pracy i powstały pierwsze przeróbki. Widać zapowiedzi Paradoxu o bardzo dużej modowalności gry nie były czczą gadaniną; szkoda jednak, że najprawdopodobniej potrzeba będzie kilku patchów i modów, by móc z satysfakcją zagrać w tę grę.

Mimo powyższych uchybień gra nie zapowiada się na niewypał. Bardzo mocną stroną jest engine gry i mechanizm działania. Ulepszono i zmodernizowano niemal każdy fragment gry do tego stopnia, że nawet wytrawny gracz EUII może mieć na początku kłopot. Zdecydowanie lepszy jest moduł handlowy oraz dyplomatyczny. Brakuje mi jednak mapy dyplomatycznej z poprzednich części – ta nowa nie przemawia do mnie. Znacznie ulepszono aspekt wojenny – prowadzenie bitew i wojen jest teraz uporządkowane i bardziej odpowiadające realiom historycznym. Mamy do wyboru mnóstwo rodzajów wojsk z epoki, a każdy odznacza się unikalnymi właściwościami. Raz utworzony pułk nie znika w momencie wybicia wszystkich żołnierzy, lecz automatycznie, stopniowo wraca do stanu osobowego sprzed walki. Jest to bardzo nowatorskie podejście do sprawy i zasługuje na najwyższe uznanie. Ponadto możemy pułki grupować w armie, nad którymi możemy powierzyć dowództwo generałom (sami ich werbujemy).

Europa Universalis III 202541,4


Reasumując, Europa Universalis III najpewniej będzie wielkim hitem, mimo swoich niedociągnięć, wśród których można wymienić niezgodność historyczną. słabą grafikę i zbyt duże wymagania sprzętowe. Na forum EUfi jeden z forumowiczów skwitował to tak: „EU 3 - 130 PLN; demo EU 3 - FREE!; karta grafiki 128MB – BEZCENNA ... chyba pójdę ją kupić”.


E-mail autora: Mande


Autor: 4561
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
23.02.2009 | Ghirlandai » Dobra gra, trzeba myśleć
16.10.2008 | Mande » I stało się :). Dodatki wychodzą po polsku w wersj
15.08.2008 | rysiu003 » Wspaniała strategia trzeba dużo myśleć nad swoimi
03.07.2008 | pachucek » Gra jest naprawdę dobra, tak jak ten tekst, ale ni
03.10.2007 | Mande » Mhm... mam nadzieję, że w końcu dodatek wyjdzie w
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję