Dyson Sphere Program

Dyson Sphere Program
Sztab VVeteranów
Tytuł: Dyson Sphere Program
Producent: Youthcat Studio
Dystrybutor:
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Dyson Sphere Program

Sfera Dysona to konstrukt intelektualny opisany po raz pierwszy przed ponad sześcioma dekadami, gdy człowiek po raz pierwszy poważył się wychynąć – jeszcze nie osobiście – ponad granice atmosfery i zerknąć w ogrom otaczającej go pustki. Konstrukcja stanowiąca realizację owego pomysłu miałaby wskazywać na swe sztuczne pochodzenie, jak też dowodzić dalece posuniętego zaawansowania cywilizacji odpowiedzialnej za jej wzniesienie. Nim jednak do tego dojdziemy, trzeba ściąć drzewa.
dyson-sphere-program-26097-1.jpg 1Dyson Sphere Program już swym tytułem obiecuje graczowi city buildera na iście międzyplanetarną skalę, tymczasem pierwszy kontakt z omawianą pozycją może być dość zaskakujący, albowiem lądujemy na planetce o rozmiarach przywodzących raczej na myśl najsłynniejszą książkę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego i przywdziewając szatki mecha ruszamy na poszukiwania podstawowych surowców, które pozwolą nam wznosić coraz bardziej zaawansowane budynki, wszystko to zaś w imię realizacji tytułowego zamierzenia.

Podejrzewam, że powyższe rozwiązanie wywoła grymas niezadowolenia na twarzy niejednego z miłośników strategii ekonomicznych, ubolewających nad implementacją mechanik zbierackich i craftingowych do ich ukochanego gatunku, w przypadku jednak DSP nie zabraknie kośćca właściwego dla klasycznych simów/tycoonów.

Słowem-kluczem do omawianej pozycji jest bowiem efektywność, dążenie do której stanowi tak naprawdę esencję rozgrywki. Początkowo łatwo uwieść się skali swobody, brakowi konieczności liczenia się z każdym pikselem wolnej powierzchni i wykazywać pewną dezynwolturę w zakresie wznoszenia kolejnych i kolejnych obiektów. Jest to jednak droga wiodąca na manowce, albowiem mnogość oferowanych budynków i interakcji pomiędzy nimi sprawia, że w istocie szybko robi się ciasno. Gra wybacza błędy, lecz nie „wielbłądy”.

Wiele produkcji tzw. wczesnego dostępu oferuje sobą „kostropatość” mechanik, czasami ich daleko posunięty brak wyważenia bądź niezupełność, lecz w przypadku dzieła Youthcat Studio o niczym takim nie może być mowy. Całość bardzo umiejętnie ze sobą się „spina”, trudno wskazać konstrukcję, która stanowiłaby typową &#dyson-sphere-program-26097-2.jpg 28222;zapchajdziurę” czy też stanowiłaby przerost ambicji nad wykonaniem.

Chyba największym felerem omawianej gry jest nieco kulejący jej kod, ewidentnie dopraszający się o optymalizację. Nieco usprawiedliwia go oprawa, znacznie bardziej skłaniająca ku opadowi szczęki niźli ma to miejsce w przypadku duchowych „kuzynów” jak Factorio czy Satisfactory, choć i tak ustępująca pola chociażby takiemu No Man’s Sky.

Dyson Sphere Program to gra nie tylko z wielkim potencjałem, lecz już na obecnym etapie oferująca mnóstwo satysfakcjonującej zawartości, i to nawet w sytuacji, gdyby zaraz-teraz miała ona zostać porzucona przez autorów. Ci ostatni jednak regularnie i rzetelnie rozwijają swój produkt, co pozwala wierzyć, że gra nie tylko doczeka oficjalnej premiery, co i po tej dacie będzie stanowiła punkt odniesienia dla wielu kolejnych deweloperów.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję