LOGOWANIE
Zarejestruj sie

art of rally

art of rally
Sztab VVeteranów
Tytuł: art of rally
Producent: Funselektor Labs
Dystrybutor:
Gatunek: Zręcznościowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

art of rally

Ile to już razy w moich recenzjach pisałem, że grę do recenzji wziąłem nie tyle z zamiłowania do danego gatunku, a raczej z czystej ciekawości nie zliczę. Po prostu lubię przejrzeć listę gier, które możemy dostać do recenzji i wybrać jakąś mniej znaną, za to ciekawie w moim odczuciu się zapowiadającą. I tak też było w przypadku art of rally, grze którą uruchomiłem na chwilę, a wsiąkłem na kilka godzin.
art-of-rally-22234-1.jpg 1Jeżeli chodzi o samochodówki, to nigdy nie byłem wielkim fanem, ani gorliwym graczem. Owszem, w kilku przedstawicieli gatunku z przyjemnością grałem, do dzisiaj pamiętam świetny jak mi się wtedy wydawało Lotus w wersji na Amigę, ale z grami rajdowymi jakoś mi nie po drodze. Problemem w tego typu grach jest dla mnie zbyt wysoki poziom wejścia, dlatego bardzo często na początku zamiast mieć choćby i małe sukcesy jestem skazywany na porażkę i niepowodzenia, a w konsekwencji frustrację. Dlatego w grze studia Funselektor Labs bardzo do gustu przypadło mi to, że pierwsza mapa czy też raczej powinienem napisać tor wyścigowy polega na zapoznaniu się ze sterowaniem i swobodną jazdą bez konkretnego celu tak długo, jak dusza zapragnie.

Skoro zaś mowa o sterowaniu, to jest ono wystarczająco proste i intuicyjnie wygodne nawet w przypadku posiadania zwykłej klawiatury. Nie znaczy to wcale, że auta w grze jeżdżą same i nie trzeba się nagimnastykować, żeby choćby prawidłowo wchodzić w zakręty. Ponoć na padzie gra się wygodniej, ja jednak zostałem przez cały okres testowania przy klawiszach, bo mi się grało po prostu wygodnie i na tym polu nie mam powodów do narzekań. Kolejnym plusem omawianej produkcji jest fakt, że łatwo w grę wejść, mieć w niej sensowne sukcesy, ale trudno wymasterować. I bardzo dobrze, bo w grze mogą się odnaleźć nawet mugole.

Kolejny duży plus należy się za ciekawą, minimalistyczną oprawę graficzną. Tu mogę się przyczepić jedynie do t
ego, że ludziki wyglądają jak zapałki, ale poza tym jest naprawdę dobrze. Zamki i budyneczki jakby wycięte z kartonu i postawione jakby na makiecie robią fantastyczne wrażenie. Nie mamy tutaj co prawda realistycznej grafiki, ale przecież nie o to chodzi. Chodzi o to, że art of rally ma swój niepowtarzalny styl i wygląda po prostu ładnie. Muzyka zaś jest bardzo fajna i pasuje do gry, szkoda, że soundtrack dostępny jest tylko w droższej edycji. Nieco gorzej jest z dźwiękiem. Bo choć ryk silnika brzmi tak jak powinien, to jednak brakuje mi nagranych kwestii dialogowych. Tych w grze co prawda za dużo też nie ma, bo w kampanii dla jednego gracza posąg buddy omawia historie związane z rajdami, to jednak odnoszę wrażenie, że na tym polu czegoś brakuje.

skoro zaś już o niedostatkach mowa to mam wrażenie, że twórcy gry z funselektor labs nie lubią się z dużymi literami. każde zdanie zaczyna się w tej grze od małej. tak samo jest w menu czy podczas wyboru samochodu, którym będziemy się poruszać. jestem niezmiernie ciekaw, kiedy korekta zorientuje się, że zwyczajnie się nabijam z tego stylu i przestanie przestawiać na początku zdań w całym akapicie małe litery na duże.

Co ciekawie podczas gry odniosłem wrażenie, że im dalej jestem w kampanii, tym jest nieco łatwiej. I to nie dlatego, że przyzwyczaiłem się do sterowania. Po prostu na początku do wyboru dostępne jest tylko kilka gruchotów i trzeba się po prostu nauczyć nimi sterować. Później zaś odblokowywane są kolejne, coraz lepsart-of-rally-22234-2.jpg 2ze auta. Nie oznacza to wcale, że gra przestaje być wymagająca, ot po prostu chciałem się podzielić takim spostrzeżeniem.

W trakcie gry zwiedzimy tory w różnych państwach, takich jak Niemcy, Finlandia czy nawet Japonia. Tych państw jest oczywiście więcej, ale nie ma potrzeby wymieniać ich wszystkich. Trzeba jednak wspomnieć, że w każdym z tych krajów panują inne warunki pogodowe, a przez to jest inne podłoże, więc i jeździ się też zupełnie inaczej. Różnej maści samochodów też jest sporo i choć nie są one licencjonowane, to jednak dla każdego znajdzie się coś miłego.

Oprócz trybu kariery możemy pojeździć w trybie gry swobodnej oraz w pewnej namiastce gry wieloosobowej. Co prawda nie ścigamy się z innymi graczami, do dyspozycji gracza jest z góry określony samochód i należy daną trasę przejechać szybciej niż ktoś, kto znajduje się na specjalnej tabeli. Czyli w sumie nic ciekawego. Za to wspomniany tryb swobodny jest interesujący. Można sobie porobić pamiątkowe fotki, poszukać jakieś ukryte bonusy, a nawet nowe samochody. Można też po prostu bezstresowo zapoznać się z daną trasą i mieć po prostu tak zwany fun.
Bawiłem się w art of rally bardzo przednio. Jest to ciekawa, niestresująca gra wyścigowo-rajdowa, na dodatek do nabycia w bardzo przyzwoitej cenie.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/art_of_rally

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję