The Bridge

The Bridge
Sztab VVeteranów
Tytuł: The Bridge
Producent: Ty Taylor / Mario Castañeda
Dystrybutor:
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

The Bridge

Wszystko, co mogło już zostać wymyślone, zostało, a i pozostałe ulepszenie w istocie zostały dookonane. Poprzedzające zdanie niejednokrotnie można usłyszeć jako zarzut skierowany w stronę rynku gier, a właściwie twórców tych ostatnich, padający z ust osób, które nagle poczuły się stare, w związku z czym postanowiły swe zgorzknienie skierować przeciwko całemu światu, a przynajmniej temu znanemu im od piaskownicy. Jak to jednak z uproszczeniami bywa – często są one nie tylko krzywdzące, co po prostu nie mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Dowodem na tę tezę jest choćby gra The Bridge.
the-bridge-10781-1.jpg 1Wspomniana produkcja jest reprezentantką gier logicznych, wymagających jednak pewnej biegłości w palcach. Nie chodzi tu jednak bynajmniej o zdolność do prawidłowego wciśnięcia kombinacji klawiszy w 1,7 sekundy, przeciwnie, całe sterowanie sprowadza się właściwie do dwóch par, wygodnie zresztą rozlokowanych po klawiaturze.

Ale o co chodzi? Otóż nade wszystko powierzona zostaje nam kontrola nad grawitacją świata gry, a właściwie otrzymujemy wygodną możliwość obracania wszystkim w dwóch wymiarach. To więc, co przed chwilą było jeszcze „górą”, momentalnie może się znaleźć na „dole” i odwrotnie. Nie pozostanie to jednak bez wpływu na wszystkie składniki świata gry, które – wzorem newtonowskiego jabłka (będącego zresztą jednym z symboli gr
y) – będą odpowiednio reagowały na zmianę wektora.

Całość zadania sprowadza się do doprowadzenie naszego wirtualnego alter ego do drzwi ulokowanych na planszy, z reguły po ich uprzednim otworzeniu, czyli przetransportowaniu do naszej postaci stosownego klucza(-ów) – ewentualnie odwrotnie, unikając jednak zgniecenia tudzież innych nieprzyjemnych interakcji z otaczającym środowiskiem.

Zasady gry są więcej niż banalne, monumentalnie zaczynają bowiem być postrzegane jako coś intuicyjnego, będącego pokłosiem doświadczeń życiowych z zabawy z różnymi prostymi urządzeniami znanymi od dzieciństwa. Banalność reguł nie oznacza bynajmniej banalności rozgrywki, przeciwnie, ta niejednokrotnie potrafi zaskoczyć stopniem komplikacji i umiejętnością zwodzenia.

Oprawthe-bridge-10781-2.jpg 2a wizualna przedmiotowej produkcji jest bardzo skromna, nie ma właściwie co liczyć na jakąkolwiek kolorystykę poza odcieniami czerni i bieli. Zaznaczyć jednak od razu należy, iż nie ma mowy o jakiejkolwiek szpetności, przeciwnie, nie sposób pozbyć się wrażenia obcowania z jak najbardziej nowoczesną sztuką. Podobnie jest z udźwiękowieniem – twórcy stanęli na stanowisku, że im mniej, tym lepiej. I faktycznie mają rację.

The Bridge jest produkcją prostą, lecz zarazem zdolną wywołać prawdziwe emocje, i bynajmniej nie chodzi o wściekłość czy furię. Niczym zagadki szachowe, stawia ona dość złożone wyzwania intelektualne przed graczem, często rozwiązywalne jednak dosłownie jednym niestandardowym posunięciem. A dzięki opcji niezwykle wygodnego cofnięcia czasu element logiczny zdecydowanie góruje nad zręcznościowym.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję