Rail Route

Rail Route
Sztab VVeteranów
Tytuł: Rail Route
Producent: Bitrich.info
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Rail Route

Jako Polacy bardzo lubimy narzekać na nasze pociągi, niejednokrotnie obrywa od nas również komunikacja miejska, często bowiem postrzegamy te instytucje – niekoniecznie zasłużenie – jako uosobienie chaosu i niepunktualności. Łatwo jednak powiedzieć, trudniej zaś zrobić (lepiej). Przekonać się o tym możemy chociażby przy okazji rozgrywki w Rail Route.
rail-route-27985-1.jpg 1Omawiany tytuł pozwala nam się wcielić w swego rodzaju dyspozytora-planistę, który ma za zadanie właściwie tylko jeden cel – zapewnić, że nasze połączenia kolejowe będą obsługiwane punktualnie, zaś pociągi docierały do oczekiwanego celu (wystarczy zaś jedna błędnie przestawiona zwrotnica, by to wcale nie było czymś oczywistym).

Pierwotnie recenzowana produkcja jawi się jako forma gry zręcznościowej, nakazującej graczowi maksymalnie rozwijać podzielność uwagi, jak też (odrobinę) wyobraźni przestrzennej, tak by dostrzec punkty węzłowe naszej sieci i nadążyć z ich właściwą konfiguracją we właściwym momencie. Nie tak jednak współcześnie działają linie kolejowe w większości krajów na świecie, nie tak też jest w rzeczonej grze.

Nade wszystko bowiem Rail Route wymaga od użytkownika zdolności planistycznych, możemy bowiem
modyfikować przebieg naszych linii kolejowych, jak też wyposażać je w całe bogactwo (no dobra, przesadzam, aż tak suto nie jest) najróżniejszych urządzeń, które usprawniają działanie całości, chociażby przez automatyzację szeregu procesu. Sęk w tym, że takie czy inne przekładnie nie zaprogramują się same, łatwo też nie dostrzec niewielkich, wręcz marginalnych błędów, które na zasadzie kuli śniegu później prowadzą do wielkiej dezorganizacji. Teoria chaosu w praktyce.

Gra potrafi wręcz szaleńczo wciągnąć, lecz nie da się ukryć, że wymaga specyficznego nastawienia i zamiłowania, szybko uwidacznia ona swoją prawdziwie łamigłówkową strukturę. Gdy jednak uda się stworzyć spójną, działającą właściwie rekurencyjnie sieć, to satysfakcja jest ogromna. A przynajmniej dla tych użytkowników, którzy potrafią się zachwycić pięknymi diagramami spójnie prezentującymi bardzo złożone formrail-route-27985-2.jpg 2uły wprowadzone do Excela.

Rail Route jest utrzymane w dość minimalistycznej, lecz mimo wszystko nie spartańskiej estetyce. Nieraz jednak zastanawiałem się, czy całość nie byłaby klarowniejsza, gdyby autorzy chętniej sięgali po kolory, choćby na wzór takiego Mini Metro.

Dzieło Bitrich.info zasługuje w pełni na dane określenie, choć nie da się ukryć, że zdecydowanie nie jest to gra dla każdego, zaś w pierwszych minutach rozgrywki zdaje się ona sugerować inny model zabawy, niż wiodący na późniejszym etapie. Pozwala ona jednak dotknąć istoty piękna matematyki (teorii grafów), o ile tylko ktoś takowe w ogóle uznaje.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/en/game/rail_route

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję