LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Gorky 17

Gorky 17
Sztab VVeteranów
Tytuł: Gorky 17
Producent: Metropolis Software
Dystrybutor: TopWare Poland
Gatunek: turowa/RPG
Premiera Pl:1999-09-29
Premiera Świat:
Autor: Gonzo
Ocena
czytelników 89 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Głosuj na tę grę!

Gorky 17

Gorky 17

Gorky 17 jest świetnym dowodem na to, że polscy programiści potrafią stworzyć naprawdę świetną grę! Zazwyczaj gry z polskich stajni były przygodówkami lub strategiami. Podobnie jest z Gorky 17.

Jest to połączenie gry strategicznej (choć może nie tyle strategicznej, co taktycznej), przygodowej, a także RPG.
Akcja tejże gry dzieje się w 2009 gdzieś w Polsce (dokładnie: zaczyna 14 sierpnia). Wiadomo, że Gorky 17 był tajnym ośrodkiem, w którym prowadzono badania. Nie piszę jakie bo to by zepsuło wam rozgrywkę. Tak czy inaczej ośrodek ten został zamknięty, lecz dzieją się w nim dziwne rzeczy. NATO wysłało do niego grupę elitarnych żołnierzy, aby sprawdzili, co się tam dzieje. Niestety ślad po nich zaginął. I w tym właśnie miejscu wkraczamy my z naszą trzy osobową ekipą. Mamy za zadanie sprawdzić, co się stało z członkami pierwszej wyprawy i odszukać i zabezpieczyć tajne laboratorium znajdujące się na terenie Gorky 17.
Nasza grupa komandosów składa się z trzech bohaterów: Cole Sullivan, Jarek Owicz i Thiery Trantigne. Pierwszy jest dowódcą, a z pochodzenia Kanadyjczykiem. Drugi - Jarek Owicz jest Polakiem i dobrze radzi sobie z wieloma językami. I wreszcie trzeci bohater - Thiery Trantigne, który jest Francuzem. Naszych podopiecznych cechuje wiele wskaźników, np. doświadczenie, opanowanie, celność, szczęście itp. Podczas gry spotkamy także inne postacie, które się do nas przyłączą, ale to pozostawiam wam do odkrycia.
Na początku naszej wyprawy zaatakują nas słabe zmutowane stworzenia. Później już nie będzie tak łatwo i będziemy musieli stawić czoło wielkim i silnym mutantom, a w późniejszej fazie rozgrywki - także ludziom. Skoro taki nacisk położono na walkę, to muszą być też odpowiednie bronie. I tak jest! W grze spotkamy kilkanaście rodzajów broni. Na początku dostajemy słabe pistolety, karabiny i bagnety, a później będziemy mogli operować takimi maszynami jak miotacz ognia, wyrzutnia rakiet, karabin jonowy i jeszcze wiele więcej. Także na brak uzbrojenia nie narzekam. Dla mnie fajną rzeczą jest to, że podczas walki możemy danego mutanta oblać wódką lub benzyną i później strzelić w niego, a ten się zapali. Można powiedzieć, że banalne, ale sprawia dużo radości.;) W grze prócz uzbrojenia w każdej skrzyni lub schowku znajdziemy także lekarstwa. Są to bandaże, plastry, środki przeciwbólowe, puszki z jedzeniem a także całe apteczki pierwszej pomocy. Środki te różnią się zdrowiem jakim m

ogą przywrócić.
Teraz trochę o poruszaniu się i walce. Tu jest podobnie jak w wielu grach tego typu, tzn. gdy walczymy, to automatycznie uruchamia się system turowy, a podczas przechadzania się po okolicy wszystko odbywa się bez tur (dzieje się w czasie rzeczywistym). Znakomitym przykładem jest gra Jagged Alliance 2.

Grafika. Tu programiści mnie mile zaskoczyli. Cała oprawa graficzna jest na dość dobrym poziomie, a te przemieszczanie się kamer jest nie do pobicia. Raz podczas walki widzimy wszystkie postacie w typowym rzucie izometrycznym, a raz wszystko dzieje się prawie tak jakbyśmy niemalże stali obok i obserwowali walkę. To trzeba zobaczyć! Wszystko jest bardzo dobrze widoczne, choć podczas gry klimat jest bardzo mroczny. Bardzo dobrze rozwiązano kwestię schowków drzwi czy innych wejść. Jeśli np. gdzieś znajduje się jakaś skrzynia, to jest ona podświetlona i dzięki temu nie powinna się zdarzyć sytuacja, że jej nie zobaczymy. Podobnie jest z wejściami, tylko, że wtedy pokazuje nam się coś w rodzaju strzałeczki, która sygnalizuje, że we wskazanym miejscu istnieje przejście. Także budynki i ich wnętrza zostały bardzo dobrze wykonane. Gdyby tak jeszcze gra działała w większej rozdzielczości i krew wyglądałaby jak krew, to było by całkiem nieźle.;)
Muzyka i efekty dźwiękowe są bardzo dobrze dobrane. Muzyka stwarza ponury klimat, a dźwięki w grze pasują idealnie.
Hmm... Podsumowanie. Gorky 17 jest grą wartą polecenia. Znajdą w niej coś dla siebie fani przygodówek, strategii i RPG. Wciągająca fabuła, dobra grafika, idealna muzyka i efekty dźwiękowe nie pozwolą nam odejść od monitora przez wiele godzin. I na dodatek gra jest w sprzedaży w niewielkiej cenie. Warto także wspomnieć, że gra została stworzona przez polskich programistów!

plusy: ciekawa fabuła, grafika, muzyka i efekty dźwiękowe, fajne kombinacje (np. łatwopalność + strzał = zapalony mutant;) - szczegóły w recenzji), polski produkt, ogólne wykonanie, fajne menu główne;)

minusy: trochę krótka, brak regulowanego stopnia trudności, na siłę: mogła by działać w wyższej rozdzielczości

Ocena: 9\10

Internet: www.gorky17.com

Gonzo
gonzo60@interia.pl

Gorky 17Autor: Gonzo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
05.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję