For the King II

For the King II
Sztab VVeteranów
Tytuł: For the King II
Producent: IronOak Games
Dystrybutor:
Gatunek: turowa/RPG
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!

For the King II

Problemem wielu gier jest przesadnie poważne traktowanie maksymy „od zera do bohatera”. Inne produkcje z kolei prezentują światy, w których nic się nie dzieje, biernie oczekuje on naszej aktywności, z podobną biernością nasze zachowania przyjmuje. Wystarczy więc nieco zmienić owe „aksjomaty”, by nagle gra zaczęła okazywać się wciągającą.
for-the-king-ii-27454-1.jpg 1For The King II to produkcja nastawiona na nieustanną eksplorację niczym w słynnych „Herołsach”, lecz wciąż pozostawiająca przestrzeń na powrót już do znanych lokacji. Co więcej, podobnie jak we wspomnianym gigancie wirtualnej rozrywki możemy rozejść się po wszystkich zakątkach świata, nieraz jednak znacznie sensowniej jest poruszać się w grupie, albowiem dzięki temu do walk będziemy mogli przystępować zespołowo, co znacząco zwiększy nasze szanse na sukces.

Ale po kolei – decydując się na rozgrywkę w trybie pojedynczym tworzymy czteroosobową drużynę, wybierając spośród kilku dostępnych klas, zachowując pewne skromne możliwości zmodyfikowania własnych postaci. Następnie naprzemiennie, w trybie turowym, przemieszczamy się po mapie, odkrywając nowe lokacje, natykając się na takich czy innych niemilców – których możemy próbować ominąć, napaść tudzież stanąć naprzeciwko nim twarzą w twarz (czy inny pysk) – od czasu do czasu przyjdzie nam również wypełnić jakąś misją (z reguły wymagającą przemieszczenia się w określone miejsce bądź odbycia takiego czy innego starcia). Przyjdzie nam również pohandlo
wać, lecz na specjalnie rozwinięty model ekonomiczny nie mamy co liczyć. No i pozostają nam różne wydarzenia losowe, na których rozwój czasami mamy wpływ, a czasami nie.

Jak wspomniano wyżej, fajną cechą danej produkcji jest fakt, iż na mapie co i rusz pojawiają się nowe jednostki (czytaj: wrogowie), co czasami będzie od nas wymagało zmiany trasy lub innej organizacji marszruty. Nie możemy sobie również pozwolić na bierne przeczekiwanie tur, albowiem działamy w warunkach pewnej presji czasu, cel główny nie będzie bowiem czekał stuleciami na księcia w lśniącej zbroi w naszej szacownej osobie.

Oczywiście solą tej gry są starcia, które szczerze mówiąc nie oferują jakiegoś taktycznego wyrafinowania czy nowalijek nieuświadczanych we wcześniejszych produkcjach. Cieszy dość duże zróżnicowanie przeciwników, sprawiające, że czasami trzeba wypróbowywać innych podejść, nie ukrywam jednak, iż bardziej bym pożądał jakichś większych „gejczendżerów”. Pewną ich namiastką są lokacje specjalne, eksplorowanie których wiąże się z koniecznością odbycia kilku następujących po sobie starć, lecz i tu trudno mówić o jakimś przełomie.

Gra dość znaczącfor-the-king-ii-27454-2.jpg 2o zmienia swój charakter gdy zdecyduje się na tryb kooperacji. Wówczas często przestajemy myśleć w kategoriach drużyny jako jednej całości, pojawiają się zaś pokusy w postaci pazerności przy łupach czy oszczędzaniu własnej postaci w trakcie walki, licząc, że główną robotę zrobią pozostali (oczywiście działa to w dwie strony). Jak w życiu…

Gra cieszy oczy ciepłą kolorystyką, lecz nie ukrywam, że na dłuższą metę odczuwałem zmęczenie nią, brakuje jej nieco umiaru czy stonowanych przejść między jednymi barwami a drugimi. Podobnie rzecz się ma z muzyką – jakoś sobie tam niby przyjemnie plumka w tle, gracz jednak dość szybko dochodzi do wniosku, iż warto ją przyciszyć. Mocno.

For The King II to gra, która w momencie była nasycona bugami, które twórcy zaczęli mocno zwalczać, lecz nie da się ukryć, że poziom techniczny produkcji wciąż jest daleki od satysfakcjonującego. Przymykając jednak nań oko łatwo dać się uwieść rzeczonemu tytułowi, pomimo swych przywar bardzo umiejętnie wyzwala on syndrom „jeszcze jednej tury”, i to niezależnie od tego, czy gramy sami, czy z innymi „białkowcami”. Gdyby tak tylko balans produkcji był ciut lepiej wyważony…

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję