Fabledom

Fabledom
Sztab VVeteranów
Tytuł: Fabledom
Producent: Grenaa Games
Dystrybutor:
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Fabledom

Gdyby zapytać mnie dwadzieścia lat temu o najlepszą serię gier strategicznych, bez wielkiego zastanowienia wskazałbym na Settlersy. Dziś raczej zadumałbym się nad skalą mojej niewiedzy, wciąż jednak uważam, iż zwłaszcza pierwsze odsłony cyklu Osadników były pozycjami nade wszystko fantastycznie wyważonymi, bardzo umiejętnie łącząc namysł z ekscytacją, a to wszystko w pięknej oprawie. Niestety kolejne części nieco zagubiły frajdę towarzyszącą wznoszeniu własnych osad, co nie oznacza, że dzieła Blue Byte’u nie stanowią i dzisiaj inspiracji dla innych twórców. Jednym z efektów takowej jest Fabledom.
fabledom-28239-1.jpg 1Inspiracje bynajmniej nie są widoczne od samego początku. Absolutnie podstawowym budynkiem, od którego rozpoczynamy rozgrywkę, jest dom mieszkalny, w którym jednocześnie przebywać może trzech lokatorów. Ci ostatni stanowią zaś podstawowy „surowiec ludzki”, wykonawcy poszczególnych zawodów nie powstają bowiem przez pączkowanie, lecz konieczne jest uprzednie stworzenie dla nich warunków mieszkalnych. Co ciekawe dzielą się oni na płcie, jest to jednak tylko drobne urozmaicenie bez wpływu na rozgrywkę, albowiem bynajmniej nie „kreują” oni nowych mieszkańców, ci zawsze bowiem przybywają „z zewnątrz”. Ma to jednak nawet pewne uzasadnienie fabularne.

Owe „warunki mieszkalne” nie ograniczają się jednak tylko do siedlisk. Nasi podkomendni wymagają bowiem wody, żywności, węgla w celach grzewczych zimą (owszem, gra oferuje cykl roczny, bynajmniej nie sprowadzający się wyłącznie do wizualiów) czy… piwa, te ostatnie bowiem cieszy nie tylko podniebienia, lecz i serca. A zadowolenie mieszkańców również jest wartością, nie są oni
bowiem niewolniczo przywiązani do naszej osady.

Pod względem konceptualnym gra w oczywisty sposób wzoruje się na serii The Settlers, wykazuje jednak wobec niej wiele niezależności, a szereg pomysłów autorów całkiem udatnie sprawdza się w praniu. Do poszczególnych budynków możemy bowiem przydzielać pracowników bądź ich odbierać, wpływając w ten sposób choćby na tempo produkcji. Nadto, wiele spośród tych obiektów umożliwia dostawienie takich czy innych przybudówek (np. szkółki przy zakładzie ciesielskim), co sprawia, że mamy do czynienia z naprawdę niemałą liczbą możliwych do wzniesienia obiektów).

Nasza uwaga nie koncentruje się jednak tylko na własnym mikrokraiku, albowiem pozyskując punkty „szlachectwa” (np. poprzez realizację dostaw określonych produktów w określonym czasie) odblokowujemy szereg dalszych opcji. Przyjdzie nam bowiem prowadzić również coś w rodzaju polityki zagranicznej. Całkiem fajny pomysł!

Na uwadze również należy mieć „bajkowy” tytuł omawianej produkcji, co bynajmniej nie stanowi pustego chwytu marketingowego. Efabledom-28239-2.jpg 2gzystujemy bowiem w magicznym świecie, w którym dane nam będzie obcować choćby ze smokami , gigantycznymi pędami fasoli czy… latającymi świniami. Zdecydowanie nie jest to gra stworzona „od sztancy”.

Początkowo moją irytację wzbudziło jednak zachowanie mieszkańców, którym pobudowałem mniej czy bardziej piękne drogi, ci jednak i tak zwykli podążać na skróty przez las czy pastwiska… aż nagle uświadomiłem sobie, iż ich zachowanie jest bardzo ludzkie, a „wina” być może leżała po mojej stronie, niewydarzonego planisty.

Chyba najsłabszą stroną omawianej produkcji jest oprawa. I żeby nie było – nie chodzi o to, że jest brzydko, nie chodzi o to, iż jest szaroburo (przeciwnie, mamy do czynienia z iście bajkowym zalewem kolorów). Po prostu śmiem twierdzić, że mamy do czynienia ze standardem gatunkowym i niczym więcej. Inna rzecz, że muzyka jest dość nijaka.

Fabledom było dla mnie przyjemnym zaskoczeniem, produkcja ta jest przepełniona szeregiem naprawdę dobrych pomysłów, które zostały całkiem umiejętnie zrealizowane. Można, drogi Ubisofcie? Można!

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję