FIFA Manager 11

FIFA Manager 11
Sztab VVeteranów
Tytuł: FIFA Manager 11
Producent: Bright Future
Dystrybutor: Electronic Arts Polska
Gatunek: Manager sportowy
Premiera Pl:2010-10-29
Premiera Świat:
Autor: spiderlo
Ocena
czytelników 62 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

FIFA Manager 11

Zamarzyło mi się bycie trenerem. Cudotwórcą, który wprowadzi Polskę na europejskie salony. Wszak polska liga do najsilniejszych nie należy a i reprezentację trudno zaliczyć do piłkarskich potentatów. Zainstalowałem więc FIFA Manager 11 i…nareszcie udało się. Polski klub zabłyszczał w rozgrywkach europejskich a reprezentacja Polski zdobyła Mistrzostwo Europy!
nowa-odslona-fifa-manager-5823-1.jpg 1Po rozpoczęciu rozgrywki w FIFA Manager 11 gracz decyduje czy chce trenować tylko klub czy dodatkowo także reprezentację. Nawet w przypadku wyboru rozgrywki klubowej, w przyszłości można otrzymać oferty pracy jako selekcjoner reprezentacji. Przy wyborze innych opcji można od razu zostać właścicielem prowadzonego klubu (istnieje także możliwość wykupienia go w przyszłości po zgromadzeniu funduszy), a nawet założyć nowy klub.

W porównaniu z poprzednią edycją powiększono bazę danych. Dostępnych jest 13 tysięcy zdjęć piłkarzy z 61 lig. Uwzględniono nawet takie kraje jak Gwatemala, Katar i Indie.

Po załadowaniu gry można wybrać tryb kariery. Gracz ustala atrybuty piłkarskie i może aktywnie uczestniczyć w zmaganiach swoich podopiecznych kontrolując jednego zawodnika. Gra korzysta z silnika FIFA 3D i ma nawet całkiem niezłą grafikę, ale podczas rozgrywek zdarzają się błędy. Czasem kontrolowany piłkarz staje z rękami wzniesionymi ku górze i dopóki sędzia nie przerwie gry, nie można go ruszyć z miejsca. Innym razem bramkarz zaczyna się rzucać nieustannie w to samo miejsce, nie bacząc, że piłka już dawno jest pod polem karnym przeciwnika. To drażniące błędy, ale generalnie nie mogą zepsuć rozgrywki. Widać jednak, że element rozgrywania meczów to dodatek do strategii i tak należy to rozpatrywać. Interfejs gry jest przejrzysty i w szybkich czasie łatwo orientować się na swoistym biurku managera.

Po ustaleniu naszych personaliów, wyglądu i umiejętności piłkarskich wybieramy klub i ustalamy cele drużyny. Wyższe cele to więcej pieniędzy od właściciela klubu i sponsorów. ale także większe ryzyko zwolnienia w przypadku porażki. W grze można większość zadań delegować swoim pracownikom (często po zatrudnieniu dodatkowego personelu). To dobre rozwiązanie – można zostać władczym właścicielem klubu, przedsiębiorczym prezesem, managerem lub tylko trenerem skupiającym się na szkoleniu zawodników. Wybór funkcji jest przeogromny, co nie przeszkadza zajmować się wszystkimi aspektami klubu.

Sztab person
alny klubu jest rozbudowany. Po spełnieniu określonych warunków (np. budowie odpowiedniego budynku) można zatrudniać wyspecjalizowanych medyków (lekarz, masażysta, specjalista od mięśni, kolan lub kości), psychologa, trenera (juniorów, sprawnościowego, bramkarzy), pracowników PR, handlowców i obserwatorów.

Największą zaletą gry jest możliwość fantastycznej rozbudowy infrastruktury klubu - poczynając od projektowania stadionu lub skorzystania z pomocy architekta po budowę budynków klubowych. Oprócz polepszania jakości bazy treningowej, centrum klubowego, juniorskiego i prasowego, sklepów w kraju i za granicą, można zwiększyć dochody klubu i frekwencje na stadionie budując hotele, restauracje, wesołe miasteczko, wieżowce, muzeum klubowe, parkingi a nawet lotniska. Zabawa w budowniczego zajmuje trochę czasu – ale to sama przyjemność.

Treningi zawodników w FIFA Manager 11 są zaawansowane, ale łatwo się nabywa się trenerskiej wprawy. Dużo zależy również od poziomu umiejętności trenerów i asystentów, szczególnie w drużynie juniorskiej i rezerwowej. Po wybraniu grup treningowych i ustala się zajęcia w przeciągu sezonu lub korzysta ze standardowego wzorca. Każdemu zawodnikowi można zlecić indywidualny trening. Dwa razy w sezonie istnieje możliwość wysłania drużyny na obóz szkoleniowe, gdzie poprawiają umiejętności, uczą się taktyki i pracy w grupie. Najbardziej oczekiwany moment w grze – to połowa i koniec sezonu. Wtedy pojawia się bilans sezonu. Zawodnikom wzrastają lub spadają poziomy umiejętności w zależności od postawy w meczach i na treningach.

Gra i rozwój zawodników zależy nie tylko od ich umiejętności i talentu. Od managera w dużej mierze zależy forma, morale i pewność siebie piłkarza. Składając obietnice piłkarzowi – możemy zyskać większe zaufanie. Łatwiej wtedy chociażby podpisać kontrakt. Atmosfera w drużynie jest niezwykle istotna – wpływa na wyniki i karierę piłkarzy. Dlatego warto czasem wybrać się na wspólną kolacją, wizytę w wesołym miasteczku, zarządzić otwartą dyskusję lub po prostu rozmawiać z zawonowa-odslona-fifa-manager-5823-2.jpg 2dnikami. Co ciekawe zawodnicy rywalizują ze sobą – mogą pokłócić się np. o kradzież kontraktu sponsorskiego, czasem są przyjaciółmi, pomagają w aklimatyzacji nowemu zawodnikowi lub stają się mentorami juniorów.

Transfery są niestety niedopracowane. Prowadząc słaby klub, na przykład… polski nietrudno podpisać kontrakt z wolnym zawodnikiem, za to problemy pojawiają się przy próbie zakupu zawodnika z europejskiego przeciętniaka. Nawet wygrywając dwukrotnie Ligę Mistrzów polskim klubem (na łatwym poziomie) miałem problem przy transferze piłkarza z chociażby ligi rumuńskiej czy czeskiej. Obserwowany zawodnik odpowiadał, że przeniesie się tylko do większego klubu… i basta, z transferu nici. Odskocznią jest inwestowanie w młodych piłkarzy. Czasem pojawiają się oferty agentów, polecają niekiedy niezwykle zdolnych juniorów.

Taktyka w nowej odsłonie gry również uległa lekkim modyfikacjom. Oprócz strategii drużyny można przydzielać indywidualne zadania zawodnikom nawet w trakcie meczu, korzystać z pomocy specjalisty ds. taktyki, wybierać zasady automatycznych zmian. W porównaniu z serią Football Manager możliwości taktyczne wyglądają blado. Co gorsza realizm gry pozostawia dużo do życzenia. Można gładko wygrać mecz z europejską potęgą, by następny soczyście przegrać z ostatnią drużyną w tabeli ligi. Na plus - rozgrywka i tak uległa dużej poprawie w porównaniu z poprzednią edycją.

No i na koniec tryb symulacji życia. To w dalszym ciągu mało znaczący dodatek. Ciągłe granie w golfa, pływanie jachtem i zakup nowych mieszkań i „zabawek” po pewnym czasie nudzi. Można zakupić nawet własną wyspę, ale kompletnie nic z tego nie wynika. Tak samo po poznaniu partnera – chodzi się razem kina lub teatru, daje prezenty. Gotówki na koncie ubywa a życie osobiste ciągnie się jak flaki z olejem. Na szczęście symulator życia osobistego można wyłączyć.

Rozgrywka w FIFA Manager 2011 niezwykle wciąga. Prowadzenie i rozwój klubu sprawia mnóstwo radości i pomimo pewnych wad to niewątpliwie jedna z ciekawszych gier strategicznych dostępnych na rynku.

Autor: spiderlo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję