Baba Is You

Baba Is You
Sztab VVeteranów
Tytuł: Baba Is You
Producent: Hempuli Oy
Dystrybutor:
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Elennes
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Wyroznienie
Głosuj na tę grę!

Baba Is You

Baba Is You to dosyć nietypowa gra logiczna, w której manipulujemy zasadami gry. Warto mieć na uwadze fakt, że gra powstała podczas Nordic Jam 2017, czyli wydarzenia, podczas którego uczestnicy muszą stworzyć grę w ciągu 48 godzin i zdobyła główną nagrodę. Podczas podobnych imprez powstaje wiele gier, jednak większość z nich nie wyróżnia się spośród innych tytułów, mimo to ta gra zdołała uzyskać więcej nagród, co o czym świadczy.
baba-is-you-27211-1.png 1Standardowa rozgrywka polega na dotarciu do flagi, ponieważ najczęściej to ona zazwyczaj podlega regule „flag is win”. Aby do niej dotrzeć, będziemy musieli manipulować zasadami rozgrywki poprzez przesuwanie bloków. Same bloki najczęściej przesuwamy, sterując tytułowym stworkiem Babą. Bloki można podzielić na rzeczowniki: „water”, „Baba”, „wall”; operatory: „and”, „is”, „not” i właściwości: „move:, „push”, „win”. Przesuwając te wszystkie bloki zmieniamy zasady gry i modyfikujemy otoczenie i warunki wygranej. Możemy zmieniać przedmioty w inne, zmienić to, czym sterujemy, czy dodać opcję tworzenia nowych obiektów, nieraz dosłownie psujemy poziom. Otwiera to drogę do kilku rozwiązań konkretnego etapu, co zwiększa jej regrywalność, jest to dosyć nietypowe dla gier logicznych.

Przykładowo możemy nadać murom cechę „shut”, czyli zamknięte pozwalające nam na użycie klucza, który normalnie służy do otwarcia drzwi do otworzenia kamiennej ściany, by ostatecznie nadać cechę wygrania gry drzwiom. Nierzadko niektóre nasze działania, będą dosłownie psuły grę. Często istnieje kilka rozwiązań, niektóre mocno odbiegające od optymalnego. Bardzo potężny efekt mogą powodować przeczenia, ponieważ możemy w ten sposób zmienić właściwości pozostałych obiektów z wyłączeniem jednego. Dodatkowo mamy sytuacje, kiedy musimy sterować tekstem zamiast standardowo Babą. Przykładowa formuła „Baba has Baba” da nam zdolność natychmiastowej reinkarnacji w miejscu, gdzie zginiemy. W innym przypadkach „prog
ramujemy” inny obiekt, by poruszał się tak, jak chcemy do stworzenia przydatnych dla nas kombinacji. Czasami można wyczuć intencję autora co do podejścia do danego poziomu, jednak pierwsze przeczucie może być bardzo mylne. Bardzo dobrą opcją jest możliwość cofania swoich ruchów, które zrobiliśmy na danej planszy. Sprawia to, że nie trzeba resetować poziomu po jednym złym ruchu, a także ułatwia eksperymentowanie z różnymi układami. Mimo to może się okazać, że jakiś nasz błąd na początku uniemożliwi nam ukończenie etapu, więc jak najbardziej będziemy korzystać z kompletnego resetowania plansz.

Chociaż gra jest stosunkowo prosta, nie jest ona łatwa. Co prawda pierwsze poziomy zdają się banalne, to późniejsze etapy potrafią być bardzo wymagające. Na szczęście, mamy pewną swobodę wyboru poziomów, więc możemy odłożyć trudniejszy etap na później i zająć się łatwiejszymi. Niektóre poziomy na początku mogą się zdawać niemożliwe do przejścia, ale ich ukończenie zapewnia ogromną satysfakcję. Sięganie po solucje nie jest takie złe, jeśli alternatywą jest bicie głową z mur. Rzecz w tym, że nie można oczekiwać przejścia gry z użyciem prostych permutacji, gra przesuwa granice i zmusza gracza do tworzenia skomplikowanych kombinacji przy użyciu kilku słów i kamienia. Nie można winić ani twórców, ani gry za niepowodzenia, ponieważ od samego początku widzimy, jak wygląda poziom i jakie są jego zasady. Brak tutaj jakichkolwiek elementów zręcznościowych czy czynników rozpraszających nawet jak fabuła od czystej gry logicznej. Właśnie z tych powodów każde samodzielne przejście poziomu jest bardzo gratyfikujące.

Gra ma ponad 200 poziomów i cbaba-is-you-27211-2.png 2o ciekawe, nie musimy teoretycznie przechodzić wszystkich, by ukończyć grę, ponieważ gra ma 2 zakończenia. Sprawia to, że gra może dostarczyć nam od kilku do kilkudziesięciu godzin rozgrywki. Aby odblokować następne etapy, musimy po prostu ukończyć większość plansz w danej grupie tematycznej. Dodatkowo dochodzą poziomy ukryte, aby je odblokować, trzeba się bardziej postarać. Gdyby dalej byłoby nam mało, to edytor poziomów jest dostępny z menu gry. Korzystając z niego możemy pobierać poziomy stworzone przez innych graczy, edytować je lub stworzyć własny od zera. Edytor jest bardzo intuicyjny, a w razie problemów gra zawiera kompletną instrukcję ułatwiającą korzystanie z niego. Opcji jest naprawdę wiele, by wydłużyć sobie rozgrywkę.

Oprawa graficzna jest bardzo minimalistyczna, ale sprawdza się do gry takiego typu. Każdy element jest reprezentowany w najprostszej formie ograniczającej się do koloru i kształtu. Ułatwia to zrozumienie, co się dzieje na planszy. Mapa świata jest podzielona na kilka segmentów, które mają swoje style graficzne, co dodaje grze uroku i sprawia, że poziomy się wyróżniają. Muzyka również podlega podobnej filozofii, każdy utwór korzysta z niewielu instrumentów. Jednak, co najważniejsze wpada w ucho i można jej słuchać pomimo wielu godzin rozgrywki.

Baba Is You to perełka, wyróżniająca się spośród wielu innych gier. Możemy przysiąść do niej i ukończyć ją w kilka posiedzeń lub traktować ją jako odskocznię od innych rzeczy i grać w nią po trochu. Nie jest to gra dla każdego, chociażby z powodu wysokiego poziomu trudności, ale zdecydowanie mogę ją polecić jako jedną z najlepszych i najbardziej stymulujących gier, w jakie grałem.

Autor: Elennes
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję