Valheim

Valheim
Sztab VVeteranów
Tytuł: Valheim
Producent: Iron Gate AB
Dystrybutor:
Gatunek: symulator
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: tenshi_chan
Ocena
czytelników 90 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Wyroznienie
Głosuj na tę grę!

Valheim

Valheim, pamiętajmy, wciąż jest w fazie wczesnego dostępu, więc pewne rzeczy, które są trudnością teraz, mogą ulec zmianie, jak i tez wiele mogą utrudnić. Czas pokaże, skupię się więc ogólnie na tym jak przetrwać i jak nie odbić się od gry.
jak-zostac-sprytnym-vikinkiem-23258-1.jpg 1Naszym pierwszym zadaniem w grze będzie zapewnienie sobie bezpiecznego schronienia.

BUDOWANIE

Tutaj twórcy trochę pomieszali kolejność. Bo aby zbudować podłogę trzeba mieć już warsztat, ale aby użyć warsztatu trzeba go zabudować w domku. Dodatkowo aby położyć podłogę trzeba wyrównać teren motyką, a aby zbudować motykę trzeba użyć warsztatuxD.

Jak to obejść? Warto pamiętać, że burzenie każdego budynku/ściany/mebla oddaje nam 100% zasobów, więc nie martwcie się, że coś będzie stać krzywo, czy nie tam gdzie chcecie, bo łatwo to później zmienicie.

Żeby budować ściany, podłogi i dachy wystarczy, że warsztat w ogóle istnieje w pobliżu, nie musimy go używać bezpośrednio.

Budujemy więc warsztat, stawiamy krzywy domek, burzymy warsztat, stawiamy warsztat w domku, robimy w warsztacie motykę i jeśli nam przeszkadzają krzywe ściany i dach, burzymy dom i stawiamy go na wyrównanej ziemi od nowa ;P.

Warto zostawić sobie dziurę w podłodze na ogień, bowiem możemy spać tylko blisko ogniska, a to jeśli będzie na zewnątrz zgaśnie i ani nic nie upichcimy, ani nie będziemy mogli przewinąć nocy.

Oczywiście gra pozwala budować krzywe ściany jedna na drugiej, nadchodzące na siebie dachy i to też działa, więc jak nie jesteście estetyczni, to nie musicie nic zmieniać :P.

LOKACJE

Łąki
- najbezpieczniejszą lokacją są właśnie łąki, ale nawet tam w nocy znajdziemy więcej przeciwników, więc póki nie czujemy się na siłach, lepiej noce spędzać ogólnie w domku. Świetna lokacja na pierwszy dom i szukanie surowców.

Czarny Las - tutaj nawet na dobrych statystykach w nocy możemy ledwo umknąć z życiem, bo łażą tutaj hordy wrogów, ale też jest najwięcej zasobów. Nadto w Czarnym Lesie w pobliżu gdzie zaatakują nas szkielety znajdziemy wejścia do lochów, a tylko tam odnajdziemy rdzenie potrzebne do budowy odlewni i kuźni.

Ocean - otwarte wody, które trzeba przebyć nie raz, nie dwa. Nie ma tam zasobów, natomiast są potworki :D

Bagno - konieczne do postępu technologicznego, w nim znajdziemy żelazo, natomiast jest śmiertelnie niebezpieczne szczególnie w nocy. Czarny las przy nim to jak szkolna wycieczka.

Góry - lokacja, w której leży śnieg, a mróz zadaje nam obrażenia - raczej więc zwiedzimy ją w dalszych etapach gry.

Równiny - piękna kraina, gdzie żyją gobliny i mają nawet swoje miasta, a ukąszenia owadów zabijają, nic tylko mieszkać.

STATYSTYKI POSTACI

Gra została sformułowana w taki sposób, że wszystko jest w zasadzie opcjonalne. Przeżyjemy bez jedzenia i spania, tylko co to za życie?

Mamy 3 sloty na jedzenie. Możemy zapełnić te sloty naraz różnorodnym jedzeniem, a im będzie lepsze, tym więcej zyskamy życia. Bez jedjak-zostac-sprytnym-vikinkiem-23258-2.jpg 2zenia jesteśmy na hita.

Nie musimy spać, ani odpoczywać, ale im mniej to robimy, tym szybciej zużywa się stamina.

Dodatkowo im częściej wykonujemy daną czynność, tym większa mamy w niej sprawność. Nasza postać nie leveluje, ale może lepiej skakać, dłużej biegać czy pływać. To my decydujemy co jest dla nas najważniejsze.

Statystyki możemy jednak pomniejszać poprzez swoje śmierci. Nasz ekwipunek po śmierci nie znika, możemy podnieść wszystkie upuszczone rzeczy z naszego grobu ale spadnie nam procent naszych wypracowanych umiejętności. Niby minimalnie, nie boli jak w Soulsach, ale jednak jest takie uczucie straty. Dobry zabieg.

Oczywiście statystyki obrany i ataku podnosimy ulepszając naszą broń.

PODSUMOWANIE

Więc w skrócie - spać nocami, jeść jak panisko, mieszkać jak król i harować jak wół :D. Ale też:
1. nie wypływać tratwą na ocean,
2. upewnić się, że woda, na której budujemy statek, nie jest jeziorem,
3. dbać o obejście, szczęśliwe pszczoły więcej miodu dają :P,
4. jeśli atakuje Cię szkielet na łąkach - znaczy, że polował na jelenie. Jeśli atakuje Cię szkielet w Czarnym lesie - rozejrzyj się, w pobliżu jest wejście do lochu,
5. a najważniejsze to nie przywiązywać się do jednego miejsca. Złoża są tak rozsiane po całej mapie, że nie da się po surowce biegać, a teleporty są już na zaawansowanym etapie gry. Domków więc będziemy mieć z pewnością kilka.

Autor: tenshi_chan
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję