LOGOWANIE
Zarejestruj sie

The Westport Independent

The Westport Independent
Sztab VVeteranów
Tytuł: The Westport Independent
Producent: Double Zero One Zero
Dystrybutor:
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 50% procent
Głosuj na tę grę!

The Westport Independent

Czwarta władza ma na swoim koncie wiele decyzji o charakterze historycznym, inicjowała wojny – by wspomnieć wojnę amerykańsko-hiszpańską z przełomu XIX i XX stulecia – jak i traktaty pokojowe, zmuszała polityków do złożenia najwyższych stanowisk. W Polsce jej rola jest zaś wciąż niedoceniana, społeczeństwo wciąż odbiera media jako przekazicieli faktów, wolnych od interpretacji czy manipulacji. Roli tejże władzy jest zaś poświęcona gra The Westport Independent.
the-westport-independent-16764-1.jpg 1W rzeczonej produkcji wcielamy się w redaktora naczelnego periodyku o wyżej wymienionym tytule, któremu przyszło działać w bardzo niespokojnych – czy też ciekawych – czasach. Chwilę temu zakończyła się II wojna światowa, rządzący zaś skłaniają się nawet nie ku autorytaryzmowi, co totalitaryzmowi, czego przejawem ma być ogłoszona przezeń ustawa wprowadzająca cenzurę. Jej vacatio legis wynosi 12 tygodni (czyli 12 wydań naszego tygodnika), naszym zadaniem jest zaś bądź podporządkować się oczekiwaniom władz, bądź też stanąć w obronie wolności słowa jako takiej, tudzież w sposób tendencyjny – w imię zasady, że cel uświęca środki – opowiedzieć się za opozycją.

Bardzo szybko odkrywamy, że w istocie nasza władza jest całkiem spora. Od nas zależy bowiem sam dobór tematów, poruszane przy ich okazji wątki, jak też ich interpretacja. Co więcej, tylko od naszej decyzji uwarunkowane jest rozmies
zczenie poszczególnych artykułów, a nawet ich autorstwo. Przy tym ostatnim dane jest nam „odkryć”, że nikt nie działa w próżni, zachowanie zgodne z własnym sumieniem może zaś wymagać łamania kręgosłupa moralnego (tudzież jego kształtowania) u innych osób.

W istocie, w trakcie rozgrywki każda decyzja ma znaczenie, choć nie każda znajduje rzeczywiste odzwierciedlenie. Różne grupy społeczne mają bowiem różne oczekiwania, co przekłada się na popularność naszego medium, a w konsekwencji jego wpływowości – oraz wyniki sprzedaży. Szkoda tylko, że te ostatnie nie warunkują w istocie trwania naszego wydawnictwa, ot, utracony potencjał tycoona.

Autorom należy oddać, iż udanie oddali dylematy, przed którymi może stanąć każdy redaktor naczelny tzw. poważnego czasopisma. Nade wszystko nim do akcji wkroczą oficjalne instytucje „kontrolne” każda osoba mająca wpływ na kształtowanie opinii publicznej musi się zmierzythe-westport-independent-16764-2.jpg 2ć ze zjawiskiem autocenzury, własnym oportunizmem. Mało tego, również nieprzejednana wierność własnym poglądom może się wiązać z fałszowaniem rzeczywistości.

W grze widać wzorowanie się na Papers, Please – gdyż to dzieło niewątpliwie stanowiło inspirację – również pod względem oprawy wizualnej. Trzeba bowiem stwierdzić uczciwie – ta jest szpetna pod niemal każdym względem, odwoływanie się zaś do retroargumentacji czy indywidualnego wyczucia estetyki pixelartu uważam wyłącznie za wybieg.

The Westport Independent to produkcja stanowiąca doskonałe zobrazowanie całego mnóstwa „indyków” – pozycji cechujących się niebanalnym pomysłem, lecz którym ewidentnie zabrakło rzemieślniczego dłuta, sprawiającego, że gra tyleż by bawiła, co i dostarczała (długotrwałej) przyjemności. Jest to program z potencjałem, wymagającym wszakże dalszego rozwoju.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję