Ultimate General: Civil War

Ultimate General: Civil War
Sztab VVeteranów
Tytuł: Ultimate General: Civil War
Producent: Game-Labs
Dystrybutor: GOG.com
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl: 2017-07-14
Premiera Świat:
Autor: Matis
Ocena
czytelników 93% GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90 Procent
Wyroznienie
Głosuj na tę grę!
GALERIA SCREENÓW
Ultimate General: Civil War Screen 1 Ultimate General: Civil War Screen 2
Ultimate General: Civil War można wstępnie zaklasyfikować jako strategię czasu rzeczywistego. Gra daje możliwość rozegrania przekrojowej kampanii po stronie Unii albo Konfederatów, względnie - którejś z kilkunastu kluczowych dla wojny bitew.
Rdzeniem gry są bitwy prowadzone w czasie rzeczywistym. Gracz zarządza jednostkami (generalnie określanymi jako dywizje i brygady) starając się wykonywać zadania narzucone przez grę w konkretnych misjach. Pod swoją komendą mamy jednostki piechoty, kawalerii, artylerii albo lekkiej piechoty (harcowników), których to formacji należy używać z rozwagą, aby uzyskać jak największą efektywność. Walki, pomimo dość dużych map, są bardzo dynamiczne. Jednostki, jakimi dowodzimy, składają się z setek, a niekiedy tysięcy żołnierzy. Każda formacja nacechowana jest zmieniającym się w czasie rzeczywistym poziomem zmęczenia, osłony i amunicji. Dość atrakcyjnie działa system psychologii, jaki – choćby w wyniku ostrzału (przy czym ostrzał z flanki i ataki z flanki są bardziej destrukcyjne – zarówno dla liczebności jednostki, jak i jej morale), powodować może różnorakie skutki – począwszy od zmuszenia formacji do wycofania się na korzystniejszą pozycję, a na całkowitej rejteradzie tudzież rozbiciu jednostki – skończywszy. Jednostki mają swoich dowódców, którzy mają wpływ na ich skuteczność (dowódcy ci mogą polec, albo zostać ranni), określony poziom wyszkolenia/doświadczenia oraz określone uzbrojenie. Same walki są bardzo dynamiczne i wymagają dużego skupienia. Generalnie bitwy, nawet te mniejsze (a skala starć eskaluje bardzo, bardzo szybko – już po kilku pierwszych głównych misjach walki odbywają się na poziomie korpusów) są bardzo zgrabnie oddane, wymagające intelektualne (AI oponentów jest w mojej ocenie bardzo przyzwoite) i dynamiczne. Paradoksalnie, pozornie niewielka liczba komend (w przypadku piechoty - przemieszczanie się, przemieszczanie się biegiem, szarża, wydzielenie harcowników, odwrót) wystarcza dla nadania grze całkiem sporej taktycznej głębi.

Bitwy, choć stanowią znaczną część rozgrywki, nie są jedynym elementem gry. Pomiędzy starciami za uzyskane od rządu fundusze uzupełniamy – wedle możliwości – straty, formujemy nowe oddziały, porządkujemy kadrę dowódczą i dbamy o uzbrojenie i aprowizację.
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję