FA-18 Hornet

F/A-18 Hornet

"Szerszeń" jest w tej chwili chyba najbardziej naszpikowanym w elektronikę samolotem seryjnym na świecie. W tym artykule mam zamiar przedstawić monografię tego samolotu.

Na skutek przetargu US Navy z 2 maja 1975 r jako następca F-4 i A-7 został wybrany YF-17. Samolot ten był własnym projektem Northrop'a oblatanym po raz pierwszy 9 czerwca 1974 r. Początkowo projekt ten wysunął sam Northrop lecz po pewnym czasie szefostwo firmy doszło do wniosku, że może nie podołać temu projektowi więc postanowiło połączyć swoje siły z McDonnell Douglas'em, który miał wielkie doświadczenie w produkowaniu samolotów dla Marynarki Wojennej. O wygranej projektu w przetargu zadecydowały dwa silniki, które podnoszą bezpieczeństwo w warunkach bojowych, możliwość spełniania każdej misji przez samolot oraz możliwość doskonałego operowania samolotu z pokładu lotniskowca.

Tak więc obydwie firmy wzięły się do wytężonej pracy nad YF-17 później przemianowanym na F/A-18. Pierwszy lot "Szerszenia" miał miejsce 18 listopada 1978 r. było to parę miesięcy później jak przewidywały projekty. F/A-18 został poddany długim próbom w locie, które trwały nawet jeszcze podczas eksploatacji maszyny.

Hornet jest maszyną wielozadaniową. Wachlarz jego możliwości zaczyna się od walki powietrznej na duży dystans, przez zwalczanie celów pociskiem antyradarowym HARM, a kończy się na bombardowaniu celów naziemnych z dużej wysokości. Głównym czynnikiem dającym "Szerszeniowi" takie możliwości jest radar Hughes AN/APG-65. Starsza jego wersja (APG-63) jest zmontowana na pokładzie F-15. Podczas budowy wersji APG-65 posłużono się pakietem doświadczeń z radarów montowanych właśnie na "piętnastkach". Radar w całości podlega wewnętrznemu układowi testującemu (BITE) i w razie jakiś nieprawidłowości automatycznie powiadamia obsługę naziemną i pilota. Radar ma zasięg 150 km i potrafi śledzić podczas przeszukiwania do 10 celów w odległości do 74km od samolotu.

Tryb przeszukiwania wyświetla , także w kabinie dane 8 celów, które według obliczeń mogą być największym zagrożeniem dla samolotu. "Rozwinąć skrzydła" APG-65 pozwoliło dopiero uzbrojenie Hornetów w AIM-120A AMRAAM, które nie potrzebują ciągłego oświetlenia celu światłem radaru tak jak to robiły AIM-7F Sparrow w które "Szerszenie" były wcześniej uzbrojone. Awionikę F/A-18 stanowi również wyświetlacz przezierny -HUD (Head Up Display) na który są wyświetlane podstawowe informacje potrzebne w danej chwili pilotowi wyprodukowany przez firmę Kaiser . Radiostacje UHF i VHF, system TACAN, GPS, 2 HDD, laserowy znacznik celu oraz urządzenia zakłócające. F/A-18 Hornet posiada również elektroniczny system sterowania silnikami -HOTAS


FA 18 Hornet 115827,1

FA-18 Hornet


Samolot jest, także wyposażony w katapultowany fotel Martin-Baker VS 10S, działko M-61 z wirującymi lufami kalibru 20mm, główne podwozie firmy Cleveland, wysuwaną końcówkę do pobierania paliwa w locie (przez "giętki wąż" z "koszyczkiem"), która może zwiększyć znacznie zasięg i długość lotu samolotu, składane końcówki skrzydeł pozwalające zmniejszyć powierzchnię potrzebną do przechowywania samolotu na lotniskowcu, pokładowy hak hamujący (potrzebny przy lądowaniu na lotniskowcach), na przednim goleniu cięgno podłączenia do katapulty pokładowej, doczepiany zasobnik FLIR.

Wersje rozwojowe "Szerszenia":

F/A-18A -podstawowa wersja Horneta produkowana jako jednomiejscowy myśliwiec atakująco-eskortujący i samolot szturmowy. Do wersji szturmowej w miejscu montownia pocisków Sparrow jest montowane uzbrojenie współpracujące z laserowym systemem FLIR. Wersja ta jest napędzana dwoma silnikami turbowentylatorowymi General Electric F404-GE-400. Używa ich US Navy i Marine Corps

TF-18A -jest to szkoleniowa wersja F/A-18A. Wyposażona w dodatkowy fotel dla instruktora (tandemowo) i podwójny ster (dla pilota i instruktora). Pojemność zbiorników jest o 6% mniejsza niż w wersji jednomiejscowej. Samolot ten jest w pełni sprawny bojowo.

RF-18A- lub F/A-18(R) jest to wersja rozpoznawcza F/A-18A. Zamiast działka znajdują się w przedniej części dwa czujniki dla, których w obłej owiewce zbudowano dwa okna. Można tam umieścić kamerę KA-99 do zdjęć panoramicznych z dużej i średniej wysokości i/lub AAD-5 (skaner liniowy podczerwieni).

F/A-18 Hornet

| 1 | 2 | 3 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz