Animal Farm

Animal Farm
Sztab VVeteranów
Tytuł: Animal Farm
Producent: Nerial
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna/RPG
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Orwell's Animal Farm

George Orwell pisząc swój „Folwark zwierzęcy” w oczywisty sposób nawiązywał do historii Związku Radzieckiego do apogeum stalinizmu, jako ideowiec tyleż zaniepokojony, co po prostu przygnębiony wynaturzeniem się pierwotnych idei i podniosłych haseł. Współcześnie, wraz z upadkiem bloku sowieckiego i triumfem – przynajmniej tak by się zdawało – globalistycznego kapitalizmu powieść ta może się wydawać nieco przebrzmiała. Inaczej jednak uznali twórcy Orwell’s Animal Farm.
orwells-animal-farm-23595-1.jpg 1Autorzy w najmniejszym stopniu nie kryją się ze swymi inspiracjami, co uwidacznia się nie tylko w tytule ich produkcji, lecz snutej przez nich historii. W istocie rozpoczyna się ona w tym samym momencie co książkowy pierwowzór, każąc użytkownikowi zmierzyć się z pytaniem, czy możliwy był inny rezultat.

Orwell’s Animal Farm to gra decyzyjna, pozwalająca nam pokierować losami tytułowej farmy – a to skupić się na pracy i zbiorach, a to skierować swe wysiłki na konserwację i modernizację infrastruktury, snuciu propagandy bądź inwigilacji i szpiegostwie, wszystko to zaś w cieniu zagrożenia zewnętrzną interwencją zbrojną.

Nietrudno ulec wrażeniu, iż mamy wręcz do czynienia z typową strategią ekonomiczną – zwłaszcza z uwagi na główny ekran – lecz jest to tylko złudzenie, mechanika całości tak naprawdę bowiem mocno przypomina rozwiązania znane z poprzednich produkcji studia
Nerial
, a mianowicie serii Reigns. Nie jest to bynajmniej zarzut!

Autorzy dość przewrotnie podeszli do głównego tematu, nawet bowiem ukierunkowanie na rozgrywkę skrajnie „antyświńską” niekoniecznie musi skutkować pożądanym stanem raju na ziemi – choć może uda się nam ustrzec Boxera przed sprzedażą do rzeźni. Jednorazowa rozgrywka wiąże się z około półgodzinnym „wydatkiem czasowym”, w konsekwencji czego tytuł mocno zachęca użytkownika do kolejnych i kolejnych prób (przy czym niemałe znaczenie ma tu również pojedynczy slot zapisu stanu gry), zwłaszcza – czy też pomimo – braku jakiejkolwiek losowości.

Całość jest umiejętnie zaprojektowana, a zarazem pozostaje wierna nie tylko duchowi oryginału, lecz w dużej mierze również jego chronologii. Nieco irytują tylko pojawiające się od czasu do czasu bugi uniemożliwiorwells-animal-farm-23595-2.jpg 2ające przejście do kolejnej sceny, prostym panaceum na takowe okazuje się jednak przeładowanie gry.

Oprawa audiowizualna tytułu jest bardzo skromna, przez większość czasu rozgrywki użytkownik ma do czynienia ze statycznymi ujęciami farmy (przypisanymi poszczególnym porom roku), od czasu do czasu zostanie zaś uraczony odmiennymi scenami, których liczba jest jednak dość skromna. Nieco szkoda, że całość nie jest dubbingowana, choć głos lektora otwierający menu początkowo zdaje się sugerować przyjęcie odmiennego rozwiązania.

Orwell’s Animal Farm to ciekawa, choć niespecjalnie rozbudowana wariacja na temat najbardziej znanego (obok „Roku 1984”) dzieła George’a Orwella, a właściwie poświęcony mu hołd. Trochę można pomstować na jego ograniczoność czy sztuczne utrudnienia, równie dobrze można go jednak rozpatrywać w kategoriach zachęty do sięgnięcia po literacki pierwowzór wobec tych osób, które z klasykami mają się nieco na bakier.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję