Sztab VVeteranów
Tytuł:
Producent:
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:
Premiera Świat:
Autor: Docent
Ocena
czytelników GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI % procent

Medieval: Total War

Medieval: Total War

Zespół Creative Assembly popełnił rzecz straszną! Wypuścił na rynek sequel Shoguna. Efektem w moim wypadku okazał się tydzień wycięty z życiorysu. W pracy bałagan, kobieta się piekli, chodzę niewyspany. Kiedy tylko skończę pisać recenzję, siadam z powrotem do gry.

Kiedy już zainstalujecie grę i uruchomicie ją na swoim komputerze (min. wymagania 350 Mhz, 128 Mb, 16Mb grafa, 1,7 gb wolnego dysku) zobaczycie demko, ładnie zrobione, lecz walczących żołnierzy widziałem już wielu. Następnie pojawi się ekran z opcjami. Do wyboru mamy: pojedyńczą bitwę (losową lub wygenerowaną przez nas), kampanię, multiplayera, historyczne bitwy i kampanie. Dla mnie najważniejszą opcją okazała się kampania. Bardzo realistycznie oddane Średniowiecze.

Do wyboru jest kilka poziomów trudności, trzy okresy historyczne i kilkanaście państw (m.in. Polska). Zaczynamy zależnie od wybranego miejsca startu z jedną lub kilkoma prowincjami, o pewnym stopniu rozwoju. Naszym zadaniem zależnie od wybranej opcji jest podbój świata lub wykonanie różnych zadań (krucjaty itp.). Do dyspozycji gracza oddano Europę i basen morza śródziemnego. W kontrolowanych przez nas prowincjach możemy zbudować kilkadziesiąt budynków. Dzielą się one z grubsza na militarne, gospodarcze, i administracyjne. Podział nie jest ścisły gdyż posiadanie większego pałacu powoduje wzrost posłuchu wśród poddanych i wraz z płatnerzem lepszej jazdy rycerskiej.

Rewelacją są jednostki specjalne. Zabójcy, szpiedzy, inkwizytorzy, biskupi. Posiadając odpowiednio wyszkolonego inkwizytora można oskarżyć o herezję i spalić papieża! Wracając do jednostek militarnych. Trzy podstawowe rodzaje łucznicy, piechota i kawaleria dzielą się na kilkadziesiąt wyspecjalizowanych oddziałów o naprawdę różnych cechach. Do innych zadań będziemy używali łuczników, do innych kuszników. Naprawdę warto zwrócić uwagę na opisowe ch

arakterystyki jednostek (nie ma opisu liczbowego), aby właściwie ich użyć na polu bitwy. Bardzo ważny dla naszej gospodarki i mobilności wojsk okazuje się transport morski. Dzięki posiadaniu portów i flot znacząco wzrosną dochody naszych nadmorskich prowincji, a nasze wojsko będzie mogło przemieszczać się błyskawicznie wzdłuż kontrolowanych przez nas szlaków morskich. Niestety potyczki na morzach pozostają poza naszą kontrolą.

Akcja gry dzieje się w czasach Średniowiecza. Bardzo istotny zatem dla naszego państwa jest więc ród królewski. Jego Wysokość Król, jego dzieci, ich małżeństwa. Zarówno rodzina królewska jak i dowódcy oddziałów opisani są przy pomocy kilku cech, a mianowicie: Lojalność, Wiara, Postrach (Dread), Dowodzenie, Zarządzanie. Cechy te są modyfikowane poprzez tytuły które nadajemy dowódcom (Książę czegoś, Szambelan, Admirał itd. itp.) lub przez Zalety i Wady. W tym miejscu chcę ostrzec osoby, które chciałyby grać Rusią lub Danią- ich rodzina królewska zajmuje się głównie piciem na umór. Teraz trochę o trybie bitewnym. Walkę rozgrywamy w RTS-ie, na szczęście z pauzą. Graficznie zrobione bardzo ładnie. Ukształtowanie terenu i pogoda bardzo mocno wpływa na walkę. Nawet najlepsza kawaleria w szarży pod górę będzie miała kłopoty. Ponieważ na polu bitwy może występować na raz ściśle określona liczba jednostek, czasami będziemy wprowadzali na pole bitwy nowe jednostki, wycofując zużyte. Oczywiście nie tylko teren i pogoda wpływają na wynik walki. Takie cechy jak morale, zmęczenie, doświadczenie i jakość dowodzenia modyfikują zachowanie jednostki. Niestety twórcy gry nie uniknęli "przegięć". Sam ze zdumieniem obserwowałem jak 1 (słownie jeden) Rycerz wygrywa walkę ze 150 wikingami!!!

Na razie tyle. Wszystkich serdecznie zachęcam do spędzenia czasu w Średniowieczu.

Docent
dawidsc@poczta.wp.pl

Medieval: Total War



Autor: Docent
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
30.08.2022 | m237 » "Matilda II - twardy orzech" Zdjęcie przedstawiają
07.01.2014 | delux » Skorzenny nigdy nie był generałem majorem tylko po
16.06.2013 | Vodayo » Czysta matematyka i zapewne bliska prawdy. Słabośc
29.09.2012 | Podromca4321 » Dzięki nawet niewyobrażanie sobie jak mi to pomogł
17.04.2012 | Turel » Sejmitar: W wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co sza
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję