System Obrony Roland

System obrony przeciwlotniczej Roland

System obrony przeciwlotniczej Roland przeżywał już produkcyjne wzloty i upadki. Montowano go na bazie niemieckiego czołgu Leopard 1, jednak prace nad ta konstrukcją zatrzymano w fazie prototypu. Dużo lepiej powiodło się prototypowi do produkcji, którego wykorzystano wóz Marder - wprowadzono go do produkcji seryjnej jako Fla Rak Pz Roland. W niniejszym artykule zajmiemy się jednak Rolandem zamontowanym na podwoziu francuskiego czołgu AMX - 30(jego pełna nazwa to AMX -30R Roland).

Roland przeznaczony jest do obrony kolumn pojazdów opancerzonych i użytkowych przed samolotami o prędkości maksymalnej do 1,5 Macha oraz przed śmigłowcami. Dzięki swoim rakietom może bronić terenu o powierzchni 100 km2.


System Obrony Przeciwlotniczej Roland 123848,1

System Obrony Przeciwlotniczej Roland


Omawiany system przeciwlotniczy składa się z radaru o zasięgu 16 km, systemu wspomagania elektrooptycznego (także w podczerwieni), anteny transmisyjnej, dwóch rurowych wyrzutni rakiet wraz z dwoma kontenerami z dodatkowymi ośmioma rakietami umieszczonymi w dwóch pojemnikach i systemu ładującego. Prędkość maksymalna rakiety wynosi 1,7 macha, a celu do 450 m/s. Ponowne automatyczne załadowanie następnej rakiety po wystrzeleniu trwa 10 sekund. Załogę pojazdu stanowią 3 osoby dowódca, strzelający i kierowca. Roland może pracować w trzech trybach: optycznym, radarowym i synchronicznym (radar + EO). Obojętnie który tryb jest wybrany wstępne wykrycie odbywa się z pomocą radaru. Po odpaleniu komputer korzystając z danych radarowych lub optycznych wylicza komendy sterujące dla pocisku.

Na koniec chciałbym zaznaczyć że omawianą konstrukcję głównie montuje się na podwoziach kołowych, co chyba jasno widać na przedstawionych zdjęciach. Roland ze względu na swoje walory odniosła duży sukces na światowych rynkach. Sama armia francuska posiada około 180 sztuk tego zestawu. W czerwcu 2000r. na poligonie koło Ustki po raz pierwszy w Polsce strzelali bojowo niemieccy żołnierze wyposażeni w zestawy rakietowe Roland z jednostki stacjonującej koło Wilhelmshaven, prowadziły ogień do zdalnie sterowanych celów powietrznych.

Dane taktyczno-techniczne:

Kraj - Francja/Niemcy
Zasięg wykrywania celów - 16 000 m

Rakieta:

Głowica Bojowa - HE FRAG
Zapalnik - zbliżeniowy kontaktowy
Zasięg Efektywny - 6000 m
Zasięg Minimalny - 700 m
Pułap Maksymalny - 6000 m
Pułap Min - 20 m
Naprowadzanie - radiowe

Hallack
pioburda@poczta.onet.pl

System obrony przeciwlotniczej RolandAutor: 5931
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz