System Obrony Przeciwlotniczej Crotale

System obrony przeciwlotniczej Crotale

Państwa Europejskie nie są niestety tak bogate jak Stany Zjednoczone. Każdy system starają się produkować w oparciu o własne podzespoły. Ma to na celu zminimalizowanie kosztów produkcji a także wspomaganie własnego przemysłu zbrojeniowego.

Tak też jest z Crotale, ale o tym później...

Crotale jest samobieżnym systemem obrony przeciwlotniczej niskiego pułapu. Może przechwytywać cele lecące z prędkością maksymalną do 1,2 Macha na pułapie od 50 do 3000 m. Stosuje się go do zwalczania samolotów, śmigłowców i rakiet powietrze - ziemia. Może przechwycić cel na pułapie 5000 m, w odległości maksymalnej 8000 m i lecący z prędkością 2,3 Macha. Rakieta naprowadzana jest radiowo w wiązce prowadzącej. Napęd stanowi jednostopniowy silnik rakietowy na paliwo stałe (model R.440). O jej wartości bojowej może zaświadczyć 15 kilogramowa głowica odłamkowa. Podstawową jednostką opartą o system Crotale jest pluton.


System Obrony Przeciwlotniczej Crotale 123635,1

System Obrony Przeciwlotniczej Crotale


Składa się on z jednego pojazdu wykrywania - koordynacji (ACU) oraz dwóch lub trzech pojazdów typu TELAR z czterema wyrzutniami rurowymi. Wyrzutnie nie mogą strzelać w ruchu. Zajęcie pozycji od zatrzymania zajmuje 5 minut. Czas reakcji systemu od wykrycia celu wynosi 6,5 sekundy. Wyrzutnia umieszczana jest nie tylko na specjalnych pojazdach. Poszczególne państwa postarały się dostosować do własnych możliwości i potrzeb umieszczając ją na nadwoziach samonośnych kilku przez siebie produkowanych konstrukcji. Niemcy zdecydowali się osadzić system na bazie bojowego wozu Marder (Marder SPz mit US Crotale). Francuzi natomiast wybrali sprzęt nieco cięższy - wykorzystali samonośne nadwozie czołgu AMX-30.

Dane taktyczno-techniczne rakiety:

Długość - 2890 mm
Średnica - 150 mm
Rozpiętość Skrzydeł - 540 mm
Masa Startowa - 84 kg
Napęd - rakietowy na paliwo stałe. Naprowadzanie radiowe
Głowica Bojowa - 15 kg HE Frag-D
Zasięg max - 10000 m
Zasięg min - 500 m
Pułap max - 5500 m
Pułap min - 15 m
Prędkość maksymalna - 750 m/s
Czas przeładowania - 2 min

Hallack
pioburda@poczta.onet.pl

System obrony przeciwlotniczej CrotaleAutor: 5931
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz