Jordi Deulofeu - Dylematy więźniów i zwycięskie strategie

Sztab VVeteranów to serwis poświęcony grom strategicznym. U samego jego zarania toczyliśmy jednak zażartą dyskusję – w istocie aktualną do dnia dzisiejszego – które produkcje „zasługują” na tego rodzaju określenie. Dla matematyka odpowiedź jest prosta. Ale gdy przejdzie się do szczegółów…
Gry zwykły kojarzyć się z rozrywką, ta zaś zwykła stanowić deprecjonowaną część ludzkiego życia, z natury „niepoważną” i stanowiącą uosobienie czy to nadmiernej ilości tzw. wolnego czasu, czy też tego czasu zwykłego marnotrawstwa. Sądzę jednak, iż dla niejednego nauczyciela czy rodzica pewnym zaskoczeniem byłoby odkrycie, że tzw. poważna nauka bynajmniej od owych gier nie stroni i wiele im zawdzięcza, a tzw. poważni naukowcy nieraz zwykli poświęcać im istotną, a nawet główną część życiowej pracy.Wiele osób za tzw. prawdziwą matematykę zwykło uważać jej stosowaną gałąź, czyli tą o praktycznych zastosowaniach, pozwalających wznosić wielkie obiekty architektoniczne czy programo
wać urządzenia – a tego rodzaju praktyczności nie sposób właśnie odmówić teorii gier. Nie chodzi tylko o to, by wygrać w karty bądź nie dać się oszukać w takiej czy innej grze w kości, lecz w istocie dokonać racjonalnego wyboru rynkowego.

Niestety największą wadą omawianej pozycji jest jej zbyt daleko posunięta „teoretyczność” (choć nie przeteoretyzowanie), brak przykładów faktycznych zastosowań teorii gier w praktycznym życiu. Nie jest to nieobecność totalna, przywodząca jednak na myśl raczej zadania ze szkolnego podręcznika, a przecież niewiele rzeczy uczy bardziej, niż cudze sukcesy oraz błędy.

„Dylematy więźniów i zwycięskie strategie” to książka o nieco kontrowersyjnej konstrukcji. Dość powiedzieć, że pod wpływem jej lektury czytelnik niespecjalnie dowie się, na czym polega wspomniany dylemat w klasycznej wersji. Z drugiej strony dość łatwo i przekonująco tłumaczy ona meandry probabilistyki i jej praktycznych zastosowań.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz