Joaquín Navarro - Tajemne życie liczb. Ciekawostki matematyczne

Matematyka potrafi być zajmująca i fascynująca – lecz zdecydowana większość osób doda, że owe pozytywy kończą się, gdy trzeba zacząć myśleć bądź rozpocząć wykonywanie rachunków. Joaquín Navarro z pewnością nie zalicza się do owego grona, lecz z wyrozumiałością dla mniej skłonnych do wysiłku bądź utalentowanych czytelników postanowił się z nimi podzielić swoją pasją.
Omawiana książka wbrew swemu tytułowi nie koncentruje się bynajmniej na teorii liczb czy kombinatoryce, lecz dotyczy wszystkich gałęzi matematyki – znajdziemy w niej nawiązania do geometrii, teorii zbiorów, statystyki i nie tylko. Niby poszczególne rozdziały koncentrują się na odmiennych zagadnieniach, lecz bez ścisłości właściwej dla matematycznych dowodów.



Czyniąc bowiem zadość podtytułowi nade wszystko daną pozycję winniśmy rozpatrywać w kategoriach zbioru anegdot, swoistego „ogrodu rzeczy” z matematykami w roli głównej (a matematyką z reguły już bardziej w tle). Raczej próżno daną książkę traktować jako mat
eriał edukacyjny (nawet w popularnonaukowym rozumieniu), bardziej służy ona zaprezentowaniu ludzkiej – bądź wręcz zupełnie nieludzkiej – twarzy adeptów Królowej Nauk.

Nie da się jednak ukryć, że autor w doborze osób i zagadnień wykazuje daleko posuniętą swobodę, by nie rzec swawolą bądź dezynwolturę. Czasami z pewnością całości by nie zaszkodziło, by nieco wstrzymał on swój „pęd” i nieco bliżej omówił poruszane zagadnienie, przeciwnie, mogłoby zrodzić u czytelnika nawet większe zainteresowanie.

„Tajemne życie liczb. Ciekawostki matematyczne” to książka, która w odróżnieniu od innych tomów cyklu nie zawiera niemal w ogóle „dygresyjnych wstawek” – albowiem ona sama jest jedną wielką takową. Dla wielu może to być jednak dostatecznie znośna dawka, innym zaś pozostaje sięgnąć po inne pozycje serii bądź publikacje wymienione w bibliografii.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz