Francesc Banyuls, Josep Sales - Niebezpieczne krzywe. Elipsy, hiperbole i inne geometryczne cuda

Jednym z symboli ludzkiej cywilizacji jest linia prosta – nawykliśmy do niej od początków naszej edukacji, wyposażeni w linijki i ekierki, kąty proste stanowią zaś standard otaczających nas budynków, dróg i innych obiektów stworzonych przez człowieka. Tymczasem wystarczy rzut oka na przyrodę, by zauważyć, iż ta zdecydowanie bardziej preferuje krzywe wszelakiego autoramentu. I to właśnie tym ostatnim jest poświęcona książka Francesca Banyulsa i Josepa Salesa.
Krzywe wbrew dość oczywistej intuicji nie muszą stanowić przejawu jakiejkolwiek staranności, przeciwnie, skrywać się w nich może autentyczna pieczołowitość, odrzucenie rozwiązania może prostego (nomen omen), lecz wadliwego. Nie muszą być jednak od razu czymś niezrozumiałym, wymykającym się poznaniu.



Pewnym nadużyciem autorów jest wskazanie w tytule na „niebezpieczeństwo” związane z omawianym przez nich tematem – jest to wyraz tyleż chwytliwy, co pozbawiony jakiegokolwiek związku z omawianym tematem. Inaczej rzecz się ma już z podtytułem – cz
ytelnik odnajdzie w omawianej książce wiele specjalistycznych słów, niespotykanych w codziennym życiu (o ile nie jesteśmy nałogowym miłośnikiem krzyżówek).

Pewną słabością omawianej pozycji jest „suchość” jej języka, przesycenie matematycznymi wzorami, lecz bez oczarowania czytelnika sposobem ich wyprowadzenia czy praktycznymi ich zastosowaniami. Można wręcz zaryzykować tezę, iż autorom udało się popaść w dużo rzadszą przesadę związaną z dygresjami – a mianowicie ich niemal zupełnego braku.

„Niebezpieczne krzywe. Elipsy, hiperbole i inne geometryczne cuda” to istne kompendium, swego rodzaju przewodnik, o uroku właściwym jednak raczej dla pozycji encyklopedycznych niźli popularyzatorskich. Atutem przedmiotowej książki jest usystematyzowanie określonego wycinka wiedzy, lecz raczej nie zdolność do zaintrygowania nią.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz