XIV Targi Książki Historycznej

XIV Targi Książki Historycznej

"XIV Targi Książki Historycznej" - jak to poważnie i dumnie brzmi! A może również powiało nutką nudy i drętwej atmosfery? Bo przecież jak mogą wyglądać takie targi... Może jednak książki niekoniecznie muszą być nieciekawe, ale z drugiej strony z pewnością pełno tam starszych maniaków historii, debatujących o "królu ćwieczku a sprawie polskiej". Przyznam, że panuje tam prawie do bólu historyczno-naukowa atmosfera, ale jest to wyłącznie plusem owych targów, które są niesamowitym doświadczeniem.


XIV Targi Ksiazki Historycznej 235150,1

Budynek, w którym odbywały się Targi


W tym oto sześciopiętrowym gmachu przy Alei Niepodległości w Warszawie, w dniach 24-27 listopada 2005 odbyły się już czternaste z rzędu Targi Książki Historycznej. Trwały one aż 4 dni i działo się naprawdę sporo. Niestety, z racji różnych zajęć i obowiązków, trudno aby ktokolwiek mógł uczestniczyć w każdym wydarzeniu danego dnia. A jest w czym uczestniczyć. Otóż mamy już ten XXI wiek i organizatorzy takich imprez starają się odchodzić od starego standardu organizowania targów, gdzie mamy dłuuugi korytarz wypchany publikacjami różnych autorów i nic więcej. Człowiek mający właśnie takie wyobrażenie o imprezach książkowych może być naprawdę mocno pozytywnie zaskoczony, ponieważ poza nieodłącznie towarzyszącymi spotkaniu księgami były tam też konferencje i panele dyskusyjne, przygotowywane przez wybitnych historyków. Ze względu na to, że takie spotkania prowadzi co najmniej kilka osób, mieliśmy zagwarantowane ciekawe rozmowy na wysokim poziomie. Nie chcę tu deprecjonować wagi wykładów jednoosobowych, ale z doświadczenia wiem, że nawet znane nazwisko nie gwarantuje ciekawej przemowy. Co innego, gdy robi to cała grupa znanych osób, organizując dysputę wyłącznie pro publico bono i własnej "zabawy".


XIV Targi Ksiazki Historycznej 235150,2

Konferencja pt. "Historia w grach fabularnych"


Dyskusje miały oczywiście charakter historyczny, choć niespodzianką był dzień 3. targów, w którym odbył się blok konferencji na temat historii w kulturze popularnej. Z racji tego, że były to "konferencje", jak i z racji ich tematu, dyskusje nie obejmowały żadnych konkretnych ram historycznych. A nie powiem, żeby nie było to ważne, bo próby przysłuchiwania się dyskusji profesjonalistów o niezbyt dobrze znanym nam temacie, niestety nie zawsze powiększają nasz dotychczasowy stan wiedzy. Natomiast dosyć luźne rozprawy tworzą przyjemną, kameralną atmosferę i również przedstawią nam całkiem ciekawe tematy, nad którymi warto się zastanowić, zwłaszcza w obliczu czasów nam współczesnych.

Akurat miałem sposobność bycia na konferencji pod tytułem "Zabawy historią, zabawy w historię: przeszłość w grach fabularnych i literaturze", w której brały udział znane w kręgach fanów gier RPG postaci. Panująca tam atmosfera tylko zachęca nas do zabrania głosu w rozmowie i pozostania na kolejnych konferencjach.


XIV Targi Ksiazki Historycznej 235150,3

"Klimatyczny" personel ;)


XIV Targi Książki Historycznej

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz