Konflikt Bliskowschodni - Propozycja Rozwiązania

Konflikt bliskowschodni - propozycja rozwiązania

Konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie od ponad 50 lat nie schodzi z areny światowych problemów. Dotychczasowe próby jego rozwiązania odniosły tylko połowiczny sukces. Sama istota narodowo-religijno-ekonomiczna w dalszym ciągu czeka na ostateczne unormowanie. Wydaje się, iż szanse na sprawiedliwy pokój w tym rejonie graniczą z cudem... Kiedyś bardzo żywo interesowałem się wydarzeniami w tym rejonie świata(było już 5 wojen arabsko-izraelskich), ale widząc fiasko podejmowanych działań tak z jednej jak i z drugiej strony(sukcesy rzadko mają przełożenie na respektowaną i sprawiedliwą rzeczywistość w czasie), czuję się już zmęczony i wszelkie doniesienia z tamtego rejonu nie robią już na mnie wrażenia(czy to źle-oceńcie sami...). Chciałoby się powiedzieć-niech się wytłuką i wtedy zapanuje s(pokój). Wiem jednak, iż ignorowanie i izolowanie tego konfliktu nie jest wskazane mając na uwadze ogólnoświatowy pokój(ognisko zapalne w tym rejonie świata wiele razy groziło wybuchem światowego konfliktu zbrojnego). Czy więc zatem widząc beznadzieję zmagań z cudami jest sens przedstawiania propozycji zakończenia konfliktu, którego zakończyć się "nie da"(lub nie można...)? Sens jest, nawet jeżeli są to mrzonki. Nic to nie kosztuje, a kto wie-może cuda istnieją? A może w końcu zainteresowane strony dojdą kiedyś do porozumienia bez ingerencji cudów?

Od paru lat kołacze mi w głowie nieśmiały projekt rozwiązania tego konfliktu. Jest to jednak ogólny zarys, który jest zarazem wstępem do bardziej szczegółowych dyskusji, rozważań, negocjacji. Oto jego następujące punkty:

align=justify> 1. Całkowite wycofanie się wojsk izraelskich ze strefy buforowej w południowym Libanie oraz wojsk syryjskich z Libanu.
2. Zwrot Syrii przez Izrael okupowanych od 1967r. Wzgórz Golan.
3. Izrael anektuje Strefę Gazy.
4. Na Zachodnim Brzegu Jordanu utworzone zostaje państwo Palestyna ze stolicą w Jerozolimie(stolicą Izraela ponownie zostaje Tel-Aviv Jafa, Jerozolima uzyskuje status miasta międzynarodowego, równe prawa Żydów i Palestyńczyków w Palestynie).
5. Rozwiązanie terrorystycznych organizacji arabskich i izraelskich(o ile takowe istnieją...), uznanie państwa Izrael przez zainteresowane strony.

Powyższe punkty nie mogą być realizowane w oderwaniu od następujących aspektów politycznych, które mają wpływ na sytuację w tym rejonie i które muszą być wzięte pod uwagę:

1. Konflikt arabsko-izraelski.
2. Konflikt wewnątrzarabski.
3. Konflikt wewnątrzizraelski.
4. Kwestia palestyńska.
5. Terroryzm międzynarodowy.
6. Interesy państw trzecich w tym rejonie świata.

Jak widzicie, jest to projekt w ogólnych zarysach. Jeżeli macie swoje zdanie na ten temat-napiszcie. Chętnie się podzielę z wami swymi uwagami, a i wysłucham waszych opinii. Jeżeli zuważyliście jakieś nieścisłości-tym bardziej atakujcie. Wobec tego czekam na ewentualną polemikę.

Konflikt bliskowschodni - propozycja rozwiązania

Piotr 'Perkun' Rojewski
piorojewski@poczta.onet.pl

Autor: Perkun

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz