SimCity 4

SimCity 4
Sztab VVeteranów
Tytuł: SimCity 4
Producent: Maxis
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:2003-03-07
Premiera Świat:
Autor: 116
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
SimCity 4
Wydatki, dochody i podatki.

Zarabianie Simoleonów nie przychodzi z dnia na dzień. W początkowych latach rozwoju miasta zawsze będzie więcej wydatków niż dochodów. Największą dziurę w budżecie tworzy edukacja i zdrowie. Aby zminimalizować koszta utrzymania małego, dopiero rozwijającego się miasteczka wystarczy przeznaczać minimalne sumy na edukacje, bezpieczeństwo i służbę zdrowia (np. szkoła średnia-72§, przychodnia-60§, biblioteka-10§, szkoła podstawowa-60§) . Później wraz z ogólnym rozwojem miasta stopniowo zwiększamy fundusze na wspomniane instytucje. Dużo pieniędzy z budżetu miasta zabierają także elektrownie, które w początkowym stadium rozgrywki mają do zasilenia niewielkie połacie zabudowań. Należy tak dobierać wydatki na elektrownie, aby nie płacić za niewykorzystywaną energię. Np. na elektrownię węglową w dopiero co powstałym miasteczku, wystarczy przeznaczyć 40§. W pierwszych miesiącach działalności naszego miasta wydatki nie powinny przekraczać §1000. Różnego rodzaju instytucje są przekleństwem budżetu nie tylko na początku rozgrywki. W późniejszych fazach rozwoju miasta, w razie kłopotów będzie trzeba nawet wyburzać niektóre szkoły czy przychodnie, aby choć minimalnie zmniejszyć wydatki. Nie straszne nam będą wydatki, gdy do kasy miasta będą napływać duże przychody. Na początku ciężko o jakikolwiek zarobek, warto więc wprowadzić ustawę legalizacji hazardu co przyniesie nam §100 zysków co miesiąc. Mając ujemny budżet będziemy mogli zawierać różnego rodzaju umowy. Niestety są one dość nieopłacalne i należy z nich korzystać w minimalnych ilościach. Inwestycje te mają niekorzystny wpływ na mieszkańców, a to przecież oni są głównym źródłem naszych dochodów. Większe pieniądze zaczniemy zarabiać dopiero, kiedy w naszej metropolii zaczną pojawiać się wieżowce, a inwestorzy będą postrzegać nasz rynek jako atrakcyjny. Jak mówią pieniądz robi pieniądz. Wprowadzanie często kosztownych, ale dających nam duże poparcie w społeczeństwie ustaw sprawi, że do naszego miasta będą chętniej przybywać nowi mieszkańcy. Mając dodatni bilans finansowy nie można oszczędzać szczególnie na edukacji. Coraz nowocześniejszy przemysł będzie wymuszał zapotrzebowanie na wykształconych pracowników. Wcześniej czy później pieniądze zainwestowane w szkolnictwo na pewno się zwrócą.

Najważniejsze jednak są podatki. Dzięki nim nie tylko zarabiamy, ale także wymuszamy rozwój takich stref, jakich sobie życzymy. Nie ma oczywiście idealnej stawki podatkowej. Wysokość podatków należy zmieniać wraz ze zmiennymi nastrojami miasta. Na początku, aby coś wpadło do naszego skarbca można ustawić wszystkie wartości na 8. Później w miarę zapotrzebowania na dane strefy można podatek podwyższać. Należy to jednak robić bardzo ostrożnie. Po pewnym czasie można zarządzić:
§ 8.3/ §§ 8 /§§§ 7.5
§ 7 / §§ 7 /§§§ 7
§ 9 / §§ 7.5 / §§§ 7

Warto też wspomnieć, że najbardziej optymalną stawką jest 9,5. Ale to też nie jest nie jest reguła. Zdarzało mi się w już dość rozwiniętym mieście utrzymywać stawkę §11, dla najmniej zamożnych fabryk, na które popyt i tak utrzymywał się na najwyższym poziomie przez długi czas. Podwyższając lub obniżając podatek możemy także wymuszać rozwój danej strefy lub go hamować. Np. chcąc zredukować rozwój zanieczyszczającego środowisko przemysłu, a rozpowszechnić przemysł high-tech, wystarczy ustalić na strefę przemysłową np. takie podatki: § 10-13 /§§ 7.5 / §§§ 7. Nie można oczywiście przesadzać z tą pierwszą wartością, bo w mieście potrzebny jest każdy przemysł, a brak któregokolwiek z nich, może mieć fatalne skutki. Warto inwestować w przemysł wysokich technologii, gdyż umieszczony w pobliżu domów mieszkalnych nie ma na nie złego wpływu.

SimCity 4 113346,1
Na popyt i cenę mieszkań wpływa czystość okolicy, dostęp do szkół oraz przychodni, czas dojazdu do pracy i sklepu oraz natężenie hałasu.


<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję