Nowe informacje nt. Civilization IV

Firma Firaxis Games pod przewodnictwem Sida Meiera, od kilku miesięcy pracuje nad kolejną odsłoną słynnego cyklu o nazwie Civilization. Na trwających właśnie targach E3 opublikowano garść szczegółów na temat nowej gry, które rzucają nieco światła na zmiany, jakie czekają użytkowników po jej premierze.

Sid Meier’s Civilization IV zaoferuje graczom w pełni trójwymiarowe środowisko, napędzane przez silnik Gamebryo firmy NDL (ten sam engine został już wykorzystany podczas produkcji Sid Meier’s Pirates!). Jak zapewniają autorzy programu, dzięki niemu zobaczymy wspaniałe krainy, doskonale animowane jednostki oraz po raz pierwszy w historii cyklu: szczegółowe areny działań, wraz z zaznaczonymi na nich cudami świata. Powrócą również filmy prezentujące najważniejsze budowle. Firaxis Games podkreśla, że świat pokazany w Sid Meier’s Civilization IV naprawdę żyje, a biorąc pod uwagę ostatnie dokonania firmy (mowa tu o remake’u Piratów!) nie ma żadnego powodu, aby nie wierzyć przedstawicielom koncernu.

Autorzy skoncentrowali się również nad uproszczeniem mechanizmu rozgrywki, a właściwie sprawieniu, że zabawa w Sid Meier’s Civilization IV będzie szybsza i bardziej emocjonująca. W programie zobaczymy m.in. nowy interfejs użytkownika, podobny do tych z RTS-ów i gier akcji, który pozwoli graczom nie mającym dotąd kontaktu z poprzednimi odsłonami serii, na ekspresowe opanowanie podstawowych zasad rządzących rozgrywką.

Znacznie rozbudowana zostanie także część merytoryczna gry. Pojawi się nowe drzewko technologiczne, które pozwoli podejmować strategiczne decyzje odnośnie rozwoju cywilizacji i pokierować badaniami na wiele różnych sposobów. Zwiększona zostanie także liczba nacji, jednostek, ulepszeń miejskich oraz wynalazków.

Sid Meier’s Civilization IV zaoferuje również rozbudowany tryb multiplayer. Gracze będą mogli tworzyć sojusze, które pozwolą im na wspólne korzystanie z bonusów przyznawanych za wybudowanie cudów świata. Wzorem innych produkcji tego typu, związani aliansem użytkownicy, będą mogli zobaczyć świat z perspektywy innego gracza, uzyskać lepsze wpływy z handlu, itp.

W Sid Meier’s Civilization IV całkowicie zrezygnowano z odgórnego określenia formy rządów, zastępując go przejrzystym systemem polegającym na doborze konkretnych praw i rozporządzeń. Dzięki temu program umożliwia np. stworzenie surowego dla obywateli państwa policyjnego, w którym będzie respektowane prawo do demokratycznych wyborów, albo i nie – wszystko zależy od upodobań gracza. Z innych stałych elementów, charakterystycznych dla poprzedników, z których ostatecznie zrezygnowano, na pierwszy plan wysuwa się likwidacja wygód i luksusów, które w skrajnych wypadkach pomagały podnieść morale nieszczęśliwych mieszkańców państwa. Ten czynnik został całkowicie zastąpiony przez opcję o nazwie „kultura”, która pełni te same funkcje co poprzednik i w dodatku wpływa na ogólny poziom naszej cywilizacji. Ma on olbrzymie znaczenie podczas kontaktu z obcymi nacjami, które przy okazji „nauczyły się” wreszcie przestrzegać zasady nienaruszalności granic. Gracz manewrując opcjami dyplomatycznymi może całkowicie odgrodzić się od przeciwnika pod groĽbą wybuchu wojny, lub umożliwić mu wolny handel na terenie swojego terytorium. W Sid Meier’s Civilization IV położono również silny akcent na wątek religijny. Każda nacja, której uda się jako pierwszej odkryć jeden z ważniejszych ruchów związanych z duchowym rozwojem mieszkańców, ustanawia na swoim terytorium święte miasto, które powoli będzie rozszerzało swoje wpływy na inne metropolie. Proces ten można przyspieszyć korzystając z usług misjonarzy. Oczywiście, inne narody będą próbować przekonać część Twoich mieszkańców do swojego własnego wyznania, co może doprowadzić do pojawienia się w kraju mniejszości religijnych.

W Sid Meier’s Civilization IV pojawiły się nowe jednostki (niektóre specyficzne tylko dla jednej cywilizacji), nacje (w sumie 18 narodów), wynalazki oraz surowce, którymi można handlować z przedstawicielami innych państw. Gra zawiera również rozbudowany tryb multiplayer, który pozwala na zabawę w starym stylu – z podziałem na tury, lub w nowym – w czasie rzeczywistym. Tradycyjna rozgrywka dla jednego gracza jest rozgrywana tylko i wyłącznie w tym pierwszym wariancie.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Sid Meier’s Civilization IV zadebiutuje na rynku. Nieoficjalnie mówi się, że program trafi na półki sklepowe pod koniec bieżącego roku.

Civ

Civ

Civ

Civ

Civ



Klemens
2005-05-18 20:08:51