Gry wideo mogą mieć dobry wpływ na dzieci, badania na to wskazują

Najnowsze badania wskazują na istnienie silnego związku pomiędzy graniem w gry wideo a rozwojem mózgu i wynikami funkcji poznawczych u dzieci.

Kilkoro badaczy z American Medical Association, publikujących w serwisie JAMA Network Open, przeprowadziło badanie kliniczno-kontrolne, za przyczynek do którego posłużyło pytanie o charakter związku między grami wideo a funkcjami poznawczymi u dzieci. Na potrzeby testu wykorzystano dane z badania rozwoju poznawczego mózgu nastolatków z 2019 i 2020 roku (ang. Adolescent Brain Cognitive Development, ABCD). W sumie analizie poddano dane 2217 dzieci w wieku od dziewięciu do dziesięciu lat, z czego:
* 63,1% stanowiły dziewczynki, a 36,9% chłopcy;
* 38,5% stanowiły osoby grające co najmniej 21 godzin tygodniowo, a 61,5% – takie, które nigdy nie grały w gry wideo (dzieci grające od czasu do czasu nie zostały uwzględnione w badaniu).

Młodzież uczestnicząca w ABCD regularnie jest poddawana rezonansowi magnetycznemu mózgu, testom przesiewowym w kierunku zaburzeń psychicznych, kontroli zdrowia fizycznego, różnym zadaniom poznawczym etc. Badacze z AMA postanowili przeanalizować te dane, które mają związek z koncentracją, kontrolą impulsów oraz pamięcią dzieci.

Okazało się, że młode osoby regularnie grające w gry wideo:
* mają lepiej rozwinięte zdolności motoryczne niż ich niegrający rówieśnicy;
* szybciej, łatwiej i dokładniej zapamiętują informacje;
* przejawiały większą aktywność mózgu w obszarach związanych z koncentracją i pamięcią podczas wykonywania testów.

Co więcej, nie zauważono istotnych różnic pomiędzy obiema analizowanymi grupami w badaniach zdrowia psychicznego – niejako podważając w ten sposób często stawianą hipotezę, jakoby gry wideo były szkodliwe dla rozwoju emocjonalnego dzieci. Niemniej omawiający wyniki przytoczonego badania Kirk M. Welker zwrócił uwagę, że wiele analogicznych analiz wykazuje np. zwiększoną tolerancję na przemoc u dzieci, które grają w brutalne gry (m.in. pierwszoosobowe strzelanki).

Niezależnie od tego badanie i tak nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, by granie w gry wideo poprawiało sposób funkcjonowania mózgu. Można jedynie mówić o zaobserwowaniu silniejszego niż dotychczas związku pomiędzy tymi dwoma aspektami, który z pewnością będzie stanowił podstawę do dalszych analiz. Jak bowiem stwierdziła Nora Volkow, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Narkomanii (ang. National Institute on Drug Abuse, NIDA):

Niniejsze badanie pogłębia nasze coraz większe zrozumienie powiązań między graniem w gry wideo a rozwojem mózgu.

Źródło:
"hexx0" - GRY-OnLine


Klemens
2022-10-25 17:20:58