Clash 2, kontynuacja klasycznej strategii turowej, debiutuje we wczesnym dostępie

Dzisiaj swoją premierę we wczesnym dostępie w serwisach Steam i GOG ma polska strategia Clash II, kontynuacja klasycznej produkcji z lat 90. ubiegłego wieku.

Przesiąknięty magią świat jest gotowy na walkę dwóch zwaśnionych stron konfliktu, a tylko od graczy zależy, kto wyjdzie z tego starcia zwycięsko.

Przypomnijmy, że pierwotnie Clash II miało oficjalnie zadebiutować 7 kwietnia bieżącego roku. Tak się jednak nie stało, a premiera została przesunięta. Fani czekający na najnowszy tytuł studia Prime Bit Games musieli uzbroić się w cierpliwość. Jednak dzisiaj oczekiwanie się zakończyło, a gracze mogą zapoznać się z kontynuacją klasycznej strategii turowej z 1998 roku.

Clash II wyceniono na 99,99 złotych, ale dopóki tytuł dostępny jest w programie wczesnego dostępu, możemy nabyć go z 20-procentową zniżką. Na tę chwilę gra dostępna jest wyłącznie na komputerach osobistych. W przyszłości planowana jest również konsolowa edycja gry.

Sequel strategii turowej zabierze graczy do mrocznego świata, w którym od lat toczą się boje pomiędzy dwoma zwaśnionymi frakcjami – Czystowiercami oraz Starowiercami. Historia w Clash II dzieje się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach z pierwszej części. Podobnie jak wtedy, tak i teraz źródłem zapalnym konfliktu jest wiara, a mianowicie próba zmuszenia rdzennych mieszkańców kontynentu do przyjęcia jednego wszechmogącego Boga.

Dlatego też w kampanii Starowierców zadaniem gracza będzie pokierowanie buntem przeciwko najeźdźcom, którzy chcą jeszcze bardziej rozszerzyć swoje wpływy na kontynencie Karkhan. Do naszej dyspozycji oddana zostanie między innymi magia, która będzie pomocna w osiągnięciu celu. Kampania czczących naturę Starowierców koncentruje się na kobiecie, która otrzymuje od swoich Bogów misję zjednoczenia skłóconych plemion.

Jeśli zaś chodzi o rozgrywkę fabularną Czystowierców, to gracze wcielą się w bohatera, który stara się odzyskać królestwo z rąk Willhelma, który utracił przychylność Świątobliwego. Frakcja ta jest zdecydowanie bardziej rozwinięta technologicznie, jednak kosztem braku magii, która jest uznawana za świętokradztwo i sprzeczność z zasadami głoszonymi przez Jedynego Boga.

Podobnie jak Clash, druga część jest strategią turową nastawioną głównie na toczenie bitew z przeciwnikiem, eksplorację oraz zarządzeniem królestwem. Zabawa polega na kierowaniu wojownikami na polu bitwy i toczeniu walk z przeciwnikami. Zwycięstwo osiągane jest poprzez realizację celów założonych przed daną misją.

Aby tego dokonać, niezbędne będzie toczenie pojedynków z wrogimi armiami w systemie walki turowej. Ułatwić może to odpowiednie wykorzystanie terenu, a także specjalnych mechanik kierowanych przez gracza jednostek.

Duży wpływ na grę będzie miało również opracowywanie odpowiednich technologii oraz ulepszeń jednostek. Dzięki temu zyskają one dodatkowe umiejętności, stając się mocniejszymi w boju. Warto wspomnieć, że po wygranych potyczkach jednostki zdobywają cenne doświadczenie, dzięki któremu są silniejsze.

Większość kierowanych przez gracza postaci wzorowana jest na prawdziwych jednostkach, które można znać z podręczników do historii. Na swojej drodze można również spotkać wyciągnięte wprost z fantasy kreatury, takie jak gobliny czy też trolle. Nie zabraknie także możliwości skonfrontowania się z bardziej realistycznymi stworzeniami, dlatego też w Clash II pojawią się także niedźwiedzie i wilki.

Bardzo ważne w kontekście rozgrywki będzie złoto, które trzeba dostarczać z kopalń do miasta oraz budynków szkoleniowych rozrzuconych na całej mapie. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem transportów, które w każdej chwili mogą zostać przejęte przez nieprzyjaciela.

Trzeba przyznać, że w obecnych czasach strategie turowe należą do bardzo niszowych produkcji. W czasach premiery pierwszej części gatunek ten był o wiele lepiej reprezentowany. Wszak pod koniec XX wieku na ekranach graczy na całym świecie królowały takie tytuły, jak Age of Wonders czy przede wszystkim Heroes of Might and Magic III.

Wydaje się jednak, że twórcy powoli coraz chętniej sięgają po ten gatunek. W tym roku pojawiły się między innymi Total War: Warhammer III oraz Old World. W kolejnych miesiącach czeka nas jeszcze premiera Marvel’s Midnight Suns. Dzisiejszy debiut Clash II pokazuje, że strategie turowe jeszcze nie umierają, a ich koniec nie nastąpi zbyt szybko.

Źródło:
"Nicek" - GRY-OnLine


Klemens
2022-10-28 18:18:00