Lyn Smith - Holokaust. Prawdziwe historie ocalonych

Historia jest czasami bestią o bardzo złośliwym, wprost ociekającym ironią rechocie. Trudno nie odczuć bowiem zażenowania wysłuchując enuncjacji takiego Kanye Westa, nawet nie kryjących w sobie tzw. kłamstwa oświęcimskiego oraz uznania dla Wodza Trzeciej Rzeszy, zwłaszcza po uświadomieniu sobie, co tenże Wielkoniemiec powiedziałby o rasie swego adoratora. Choć więc mijają lata, tym bardziej potrzebne są książki w rodzaju tych autorstwa Lyn Smith.
Niektórzy czytelnicy zresztą mogą mimowolnie się skrzywić na widok owego „autorstwa”, wskazując, że tak naprawdę niemal cała książka – pomijając krótkie notki historyczne – to „tylko” zbiór wypowiedzi Ocalałych, ale ich samo zgromadzenie, jak też sposób ułożenia stanowi wartość dodatkową. Wymowne jest, że wiele prezentowanych strategii przetrwania pozostaje ze sobą w sprzeczności, odnajdziemy w rzeczonej książce zadowolenie z Państwa Izrael, jak też zawstydzenie z nim związane – rzeczywistość rzadko bywa biało-czarna.W omawianej pozycji niewiele wszakże uświadczymy kolorytu, świadkowie historii zazwyczaj nie gryzą się w język, nie zw
ykli sięgać po eufemizmy. Można aż się dziwić, że często zdają się być tak powściągliwy (choć wcale nie są!) w swych relacjach, zważywszy na towarzyszący im ciężar bądź charakter relacji. Jak bowiem można „normalnie” opowiadać o zamordowaniu własnych rodziców bądź dzieci?

Co ciekawe, autorka zamieszcza w swej książce również wypowiedzi osób innych narodowości, które nie były celem „ostatecznego rozwiązania”. Udało się jej nawet dotrzeć do osoby jednego z katów, trochę aż szkoda, że takowych relacji nie ma więcej, choć nie oznacza, iż autorka takich prób nie podejmowała. No i pozostaje jeszcze kwestia smaku…

„Holokaust. Prawdziwe historie ocalonych” to książka ze wszech miar wartościowa, choć potwierdzająca tezę, że trudno powiedzieć cokolwiek pewnego o ludzkiej postawie w sytuacjach ekstremalnych. Płynie z niej oczywista nauka, iż owe ekstrema winny być bezwzględnie powstrzymywane, tłamszone w zarodku.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz