Cuphead

Cuphead
Sztab VVeteranów
Tytuł: Cuphead
Producent: StudioMDHR
Dystrybutor:
Gatunek: Zręcznościowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Kubuś i Filuś, czyli rzecz o pierwszym sezonie serialu

Jako przedstawiciel pokolenia X bardzo powściągliwie podchodzę do gierczanych crossoverów - reguły egranizacja kinowego hitu stanowiła symbol marketingowego brakoróbstwa, zaś gry wideo przenoszone na duży (bądź ten mniejszy, zwany srebrnym) ekran po dzień dzisiejszy potrafią być wymieniane w kategoriach największych wtop kinematografii, by przypomnieć chociażby nieszczęsną opowieść o pewnych włoskich braciach hydraulikach. Doświadczenie jednak mimo wszystko procentuje, a i coraz mniejsza (właściwie już żadna) niszowość gier wideo sprawia, iż coraz częściej mamy do czynienia z dzieł(k)ami zasługującymi na dane miano bez stosowania żadnych cudzysłowów. Jak na tym tle wypada serial traktujący o bohaterach świetnej – i poniekąd już kultowej – gry Cuphead?
kubus-i-filus,-czyli-rzecz-o-pierwszym-sezonie-serialu-25195-1.jpg 1Twórcy The Cuphead Show - pomysłowo spolszczonego na Kubusia i Filusia - mieli dość ułatwione zadanie, a to z tej prostej przyczyny, że już sam pierwowzór odwoływał się pełnymi garściami do disney’owskiego wzorca z pionierskiej epoki późniejszego arcygiganta. Mogłoby się zdawać, że wystarczyło więc zaadaptować motywy z gry na potrzeby „starej” kreski, nie kominować z żadnym trójwymiarem i wodotryskami CGI i powinno być dobrze. I zdawałoby się prawidłowo.

Autorzy w istocie nie eksperymentują z formą, nie w stopniu większym, niż miało to miejsce w przypadku wstawek filmowych właściwych dla samej gry. Oczywiście choć odrobina
bardziej wnikliwego spojrzenia pozwala zauważyć, że mamy do czynienia z utworem powstałym w epoce wszechobecnych komputerów, a animacja klatkowa jest traktowana w kategoriach ciekawostki o przeszłości, niemniej właśnie klimat retro stanowi jedną z większych wartości całości (ktoś jeszcze implementuje piosenki w fabułę?).

Nieco rozczarowująca, wywołująca pewną ambiwalencję uczuć jest jednak treść całości. Już co najmniej od generacji wiadomo, że kreskówkowa oprawa nie musi się wiązać z infantylizmem opowieści. Tymczasem The Cuphead Show jednoznacznie jest opatrzone dziecięcą kategorią wiekową, i choć część właściwych dlań żartów niczym w przypadku Shreka będzie zrozumiała dla bardziej wiekubus-i-filus,-czyli-rzecz-o-pierwszym-sezonie-serialu-25195-2.jpg 2kowych odbiorców, tym niemniej raczej na zasadzie wyjątku niż zasady.

Mimo wszystko mam wątpliwości, czy na pewno jest to pozycja, z którą dzieci u zarania edukacji szkolnej winny mieć do czynienia. Abstrahując od zbanalizowanej formy prezentacji takiego diabła wiele zachowań i motywów jest w mej ocenie dość odległych od wartości, których większość rodziców chciałaby przekazać swym pociechom.

The Cuphead Show nie szarga świętości oryginału, przeciwnie, traktuje go z niemałym hołdem, lecz zarazem podąża własną ścieżką. Nie zachwyci ona wszystkich miłośników pierwowzoru, jak też filmów animowanych jako takich, lecz niekoniecznie winno szybko pogrążyć się w zapomnieniu. Ostatni odcinek zaś nie pozostawia wątpliwości, że tak się nie stanie.

Autor: Klemens
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ¦REDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję