Xenonauts 2

Xenonauts 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: Xenonauts 2
Producent: Goldhawk Interactive
Dystrybutor: Hooded Horse
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Bu:)
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Xenonauts 2

xenonauts-2-27042-1.jpg 1 Z postępami przyjdzie czas na rozbudowę bazy i ekspansję o kolejne placówki. Bazy składają się z 36 pomieszczeń, w których: gromadzimy łupy z wypraw, prowadzimy badania, wytwarzamy nowe wyposażenie, stacjonują tu statki powietrzne, są kwatery dla żołnierzy, ogólnie sporo budynków, a im więcej tym szybciej i wydajniej to wszystko działa. Nawet najlepiej rozbudowana jedna placówka Xenonautów na świecie nie wystarczy do skutecznego odnajdywania aktywności (radar ma swoje ograniczenia) i w końcu przyjdzie czas na kolejne i kolejne. Ogranicza to ekonomia. Koszt założenia nowej bazy jest spory i jej rozwinięcie do pełnej użyteczność zajmuje sporo czasu, trzeba działać strategicznie i wczuć się w odpowiedni moment. To nie wszystko, co jakiś czas ufo zawita i tutaj rozpoczynając misję obronną, porażka oznacza utratę placówki. Mnie tym nieźle zaskoczyli, zwłaszcza gdy z załogą poleciałem na odległą misję zestrzelenia, myśliwce dopiero wracały, a tu cyk, ufo w bazie, załoga obrońców 5 sztuk kiepsko wyposażonych i rannych, bez wczytywania zapisu się nie obeszło; sprytnie to zrobione.

Wszystkie misje udane i nieudane a co gorsza zignorowane będą miały pozytywny/negatywny wpływ pod koniec miesiąca, gdyż zależy od nich, jaki budżet otrzymamy. Ciekawą opcją jest możliwość dorobienia oddając lokalnym władzą zestrzelone ufo, zyski może nie są astronomiczne, ale 100.000 – 250.000+ to kwota, która zawsze się przyda, szczególnie kiedy jednostki się leczą lub nie ma czym lecieć, to się okazja nie zmarnuje.

Żołnierze i ich statystyki: już po chwili wiadomo, proces rekrutacji to twarda tabelka, z którą trzeba się zmierzyć. Czasem trafiają się sporo lepsi, a czasem tacy, co ledwo karabin uniosą lub pierwsze o czym myślą, to uciec z pola walki, jeszcze inny może mieć zawrotna prędkość ślimaka nawet gdy dojdzie to, na strzelanie braknie mu punktów
akcji. Losowy początkowy zespół to nie talenty idealne, wręcz przeciwnie, kilka zwolnień nie zaszkodzi, część zrezygnuje też sama z pomocą kosmitów. W czasie zabawy warto co jakiś czas zaglądać, czy się jakaś perełka nie pojawiła na liście rekrutacji. Mi się ten system podoba.

Nie wspomniałem jeszcze o gatunkach Obcych i nie mógłbym tego pominąć. Nazwy przybyszów w grze X-COM były moim zdaniem lepsze, tu trzeba się przyzwyczaić do odmiennych. Wykonanie obcych ras jest dobre, mają osobowość silne i słabe strony, wiele podobieństw do ich klasycznych braci. W Xenopedii są sensowne opisy gatunków zdradzające mechaniki jak z nimi walczyć lub czego nie robić.

Grafika zasługuje na pochwałę. Jej prostota, przejrzystość i przyzwoita jakość wykonania, a za razem dobre oddanie charakteru klasycznych X-COM-ów bardzo trafiło w mój gust. Nowsze odsłony XCOM poszły w kierunku pełnego 3D, a to już nie to samo, nie mam tu na myśli gorsze, ale perspektywa odbioru jest inna. W Xenonauts 2 postawiono na naturalność, np. portrety postaci nie wyglądają sztucznie, a wręcz są bardzo ładne; to duży plus. Nieodkryty obszar i mgła wojny na mapach taktycznych zostały pozostawione w klasycznym bardzo surowym charakterze rombów, w mojej opinii nie zaszkodziłoby to odrobinkę unowocześnić i zaokrąglić.

Udźwiękowienie jest stonowane budujące atmosferę, efekty strzałów nie są za głośne, dominująca jest muzyka. Nie ma na szczęście denerwujących odzywek jednostek jak w nowych XCOM.

Technicznie jest trochę błędów typowych dla czasu early access, na szczęście nic poważnego nie spotkałem. Oprawa i interfejs jest w pełni przystosowane do 4K, nie wspiera HDR. Pojawiają się okazjonalne przycięcia gry na 1 - 3 sekundy, np. przy ruchu żołnierzy. Czasy wczytywania map taktycznych i, co najgorsze, zapisów są spore, w 99% gier to nie problxenonauts-2-27042-2.jpg 2em, ale w tego typu kiedy wczytuje się zapisy przy pudłach lub niepowodzeniach dość często, to problem. Twórcy dali temu priorytet wyższy na swojej roadmapie, natomiast kiedy poprawią nie wiadomo. Język polski jest obecnie niekompletny: część rzeczy jest nadal po angielsku lub opisu brakuje całkowicie (jest napisane że pojawi się w drugiej fazie). Pochwalić należy system autozapisów, można ustawić sporo opcji, w tym: przed walką powietrzną, po walce powietrznej, przed każdą turą, po każdej turze taktycznej, do tego jest szybki zapis ręczny, sporo tego i bardzo dobrze. Różnie ludzie lubią do tego podchodzić, kto chce trudniej może to wyłączyć, mnie się one przydają i powłączałem wszystkie.

Podsumowując: wizualnie najlepsze odwzorowanie klasyka jakie powstało, taktyczne i strategiczne elementy są wykonane również bardzo dobrze. Przydało by się trochę nowych pomysłów, marzy mi się trochę więcej fabularnych misji. Balans pewnych elementów rozgrywki jest jeszcze do poprawy, mimo to obecnie gra się przyjemnie, bardzo wciąga. Tytuł na wiele godzin dobrej zabawy dla miłośników strategii taktyczno-turowych. Jako fan gier tego pokroju będę gorąco kibicował twórcom by ukończyli tą grę z klasą. Polecam.

Na zakończenie dorzucę plany rozwoju gry jakie są obecnie przewidziane przez twórców: Additional Tactical Maps, Soviet Town Biome, Air Combat Revamp, Alien / Civilian AI Revamp, Cruiser UFO, Harvester UFO, Battleship UFO, Operation ENDGAME, Ending Cinematic, Alien – Androns, Alien - Reaper Bull, Alien – Eternal, Alien Psionics, Ultimate Interceptor, Ultimate Dropship, Ultimate Armour, Fusion Weapons, Hovertank, Mod Tools, Community Suggestions.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu prasowego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/pl/game/xenonauts_2

Autor: Bu:)
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję