Pacific Storm

Pacific Storm
Sztab VVeteranów
Tytuł: Pacific Storm
Producent: Lesta Studios
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: 87
Ocena
czytelników 82 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Pacific Storm

Uzbrojenie wszystkich samolotów czy statków będzie nieprzeciętne - torpedy, bomby, "eksperymentalne" pociski samosterujące dalekiego zasięgu, pociski balistyczne, to tylko część z niemałej "kolekcji", jaką uzbierało Lesta Studio. Ale nie dostaniemy tych wszystkich zabawek od razu do ręki. Żeby je użyć, będziemy najpierw musieli je wynaleźć, a następnie rozwinąć.

Czas, w jakim przyjdzie nam rozwijać nowości technologiczne będzie zróżnicowany w zależności od wybranej technologii. Te zaś będą podzielone na cztery kategorie: silniki, elektronika, amunicja i konstrukcja. Na rozwój przeznaczmy także pewną sumę pieniędzy - mniejsze projekty wymagać będą mniejszego wkładu finansowego, większe, jak np. bomba atomowa - większego.


Pacific Storm 130142,3

Jak widać - poziom strategiczny


Wojna na Pacyfiku to także walka o zasoby, które są jednym z ważniejszych elementów wyróżniających strategie spośród reszty gier. Surowce naturalne potrzebne do kontynuowania wojny to głównie ropa, aluminium oraz żelazo. Bez nich nie da się wybudować żadnego z obiektów, nie wspominając już o konstrukcji samolotów czy okrętów. Możemy się więc spodziewać, iż wyspy bogate w surowce będą bardziej zagrożone atakami. Wydobyte surowce muszą być transportowane do miast, które są centrum wszelakiej produkcji. Tutaj twórcy ułatwiają nam trochę życie, wprowadzając do gry opcję automatycznego przewozu materiałów do metropolii. Transport odbywa za pomocą specjalnych konwojów, które również będą zagrożone atakiem nieprzyjaciela. Także my możemy zaatakować konwój przeciwnika - "to bardzo ważny, strategiczny element w grze".

Na koniec pozostała nam najważniejsza i najciekawsza, moim zdaniem, część gry - rozgrywka. Podzielona na trzy części jest powodem, dzięki któremu grę możemy nazywać strategiczną fuzją. Zawiera w sobie trzy połączone w jeden (ale jednocześnie "samodzielne") gatunki gier - RTS, FPS i symulator. Rozgrywka składa się z trzech poziomów - strategicznego, taktycznego, a, jako że wszystko rozgrywa się nad oceanem, trzecim poziomem jest symulator lotów.


Pacific Storm 130142,4

Trąby powietrzne i sztormy to drugi wróg naszej floty


W części strategicznej, obszar, na którym się obecnie znajdujemy jest widziany z góry (jak to bywa w RTS'ach), ale raczej schematycznie przedstawia to, co dzieje się "na dole". Oznacza to, iż zamiast dziesiątek statków oraz samolotów poruszających się po mapie, znajdują się jedynie jeden statek i jeden samolot, zaznaczający obecność floty powietrznej bądź morskiej. Dla ułatwienia mapa podzielona jest na strefy, pomiędzy którymi poruszają się nasze jednostki. Z tego widoku możemy nimi zarządzać, nakazując im poruszać się w wyznaczonym kierunku. Na tym poziomie gospodarujemy także naszymi zasobami czy "zatrudniamy" nowych kapitanów. Każdy z kapitanów określonego oddziału ma własne preferencje, od których będą zależały wyniki potyczek. Także rozwój wszelakich technologii kontrolujemy jedynie z tej perspektywy. Z poziomu strategicznego możemy także produkować nowe jednostki, modyfikując wcześniej ich wygląd. Projektując bombowiec, ustalamy, jakie bomby mają być zawieszone pod pokładem albo w jakie działka ma być uzbrojony. Podobnie wygląda sprawa z konstruowaniem okrętów. Poziom strategiczny, dzięki takim funkcjom, jak zarządzanie zasobami, sterowanie jednostkami, rozwój czy produkcja, najmocniej podkreśla strategiczny charakter gry.

Jednak, gdy w trakcie zarządzania zapleczem, nasze jednostki na swojej drodze napotkają oddziały nieprzyjaciela, natychmiast przenosimy się do części taktycznej gry. Tutaj również cały teren widzimy z góry, jednak ze zdecydowanym przybliżeniem, dostrzegając dokładnie poszczególne jednostki. Teren w zasięgu wzroku to powierzchnia 20x20 km. Kamerę można obracać w dowolnym kierunku o 360 stopni. Posiada ona duże przybliżenie, pozwalające nawet na "wmieszanie się" w lecący ponad wodą "klucz" samolotów. Z tej perspektywy również możemy zarządzać naszymi jednostkami, jednak nasze ruchy są już ograniczone do wyznaczania kursu albo miejsca natarcia okrętom i samolotom poprzez np. wysłanie torped w kierunku przeciwnika.

<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję