Truck Tycoon

Truck Tycoon
Sztab VVeteranów
Tytuł: Truck Tycoon
Producent: Nikita
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:2007-07-20
Premiera Świat:
Autor: 4819
Ocena
czytelników 68 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 60% procent
Głosuj na tę grę!
Truck Tycoon
Pojazdy mają obok siebie zielony pasek oznaczający „niezawodność” – im mniej jest na nim koloru zielonego, tym większej ilości wypadków możemy się spodziewać. Aby zielony pasek znów był cały zielony, musimy po wykonaniu kontraktu poczekać, aż ciężarówka zajedzie do garażu – tam zajmą się nią mechanicy.

Co nam jednak dadzą ciekawe maszyny, skoro prawie cała reszta jest schematyczna. Rozgrywka zwykle przedstawia się tak: rozpoczynamy misję, kupujemy garaż, kupujemy maszyny, podpisujemy kontrakty, zatrudniamy pracowników, zarabiamy... zarabiamy... zarabiamy i do końca misji zarabiamy. Nawet niektóre „nagłe” zdarzenia, jak np. zwiększenie ceny przewozu ropy, otrzymanie dodatkowego wozu lub wzrost pensji pracowników są tak mało znaczące w świetle naszych ogromnych zarobków, że odnosimy się do nich zwykle obojętnie – nie potrafią wymusić myśli „Aha! Co ja teraz zrobię?”.

Truck Tycoon 022536,4


To nie koniec narzekania – oprawa graficzna i muzyczna też nie zachwycają. „W pełni trójwymiarowe środowisko, korzystające z dobrodziejstw najnowszych kart graficznych (...)”. Po przeczytaniu tego tekstu, umieszczonego na pudełku z grą czekałem już tylko, aż ujrzę swoje ciężarówki z bliska, jak brną przez korki uliczne. Niestety – obraz da się przybliżać, ale nawet na największym „zoomie” ciężarówki to tylko trochę grubsze gąsienice. Niby jest pełne 3D i kilka efektów (ładna woda z odbijającym się słońcem), a jednak brakuje zarówno jakiegoś urozmaicenia, jak i lepszych modeli.

Dalsza część tekstu brzmi: „(...) kojąca uszy oprawa dźwiękowa”. Jeśli chodzi o same dźwięki, to pojawiają się sporadycznie (zwykle przy kliknięciach i kraksach). Na muzykę składa się kilka powtarzanych wciąż kawałków, z których jeden brzmi jak żywcem wyjęty z „Boba Budowniczego”. Reszta też nie jest lepsza. Przyznam się bez bicia, że nawet po wyłączeniu gry muzyka buczała mi w uszach, więc na drugi dzień ściszyłem ją całkiem, co i wam polecam.

Rozgrywkę ożywić mogą na jakiś czas czerwone paczuszki, pojawiające się w różnych miejscach mapy (ale znikające w trybie aktywnej pauzy). Są to bonusy, dzięki którym możemy przyspieszyć lub zwolnić rozwój naszej firmy. „Dobre bonusy” mogą np. zapewnić natychmiastowy awans któremuś z naszych pracowników, a złe np. zafundować nam jakąś karę albo wzrost pensji.

Oprócz bonusów nasze korzyści mogą zwiększyć również rangi. Mamy ich w grze cztery i otrzymujemy za określoną ilość notowań w danej firmie – brązową (za 50 %), srebrną (za 65%), złotą (za 80%) i platynową (za 90 %). Dzięki nim będziemy mogli podpisywać korzystniejsze kontrakty, dostępne tylko po zdobyciu odpowiedniej rangi. Osiągnięcie ich często jest również celem w kampanii.

Truck Tycoon 022536,5


Tak samo jak nasze biuro i garaż, rozwijać się mogą nasi partnerzy – przedsiębiorstwa, dla których wozimy towary. Podobnie jak w przypadku naszych włości, nasi partnerzy też mają dostępne trzy poziomy rozwoju. To, jak szybko się rozwiną zależy tylko od nas i ilości przewiezionego dla tego przedsiębiorstwa towaru. Gdy przedsiębiorstwo się rozwinie, będzie oferowało więcej kontraktów. Podobnie jak zdobywanie rang, rozwijanie naszych partnerów też często jest celem misji.

Wszystkie te smaczki są jednak tak nikłe w stosunku do tego, co w Truck Tycoon najgorsze – schematycznego modelu rozgrywki, że stają się nam one obojętne. Cały czas zarabiamy i bogacimy się, a przy okazji potwornie nudzimy, aż w końcu dochodzimy do wniosku, że zrobiliśmy głupstwo, kupując tę rosyjską produkcję. Ja właśnie chcę was przed tym głupstwem przestrzec. Dopóki Truck Tycoon nie stanieje co najmniej o połowę, nie ma sensu eksperymentować z jego kupowaniem. Jeśli pasjonują cię ciężarówki, to lepiej kup sobie model do składania albo TIR-a na sterowanie – i to, i to sprawi ci więcej frajdy, niż zabawa z Truck Tycoon...

Metryczka
Grafika 65%
Muzyka 55%
Trudność 60%
Grywalność 55%


Ocena końcowa
60%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots pojazdy pojawiające się w grze
dots rozwijanie biura, garaży i przedsiębiorstw
dots bonusy
dots rangi
MINUSY
dots sprowadzający się do powtarzania tych samych czynności model rozgrywki
dots niemrawa konkurencja
dots małe mapy
dots kilka błędów
dots nowa definicja „kampanii”
dots kiepska oprawa audiowizualna
Wymagania systemowe
Pentium 4 1,5 GHz; 512 MB RAM; GeForce3, Windows 2000/XP.



Michał „kremuwa” Urbanek
E-mail autora: mm_urbanek(at)o2.pl


Autor: 4819
<< poprzednia | 1 | 2
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
03.10.2007 | Kremuwa » Fakt, gra strasznie nudna - przy końcu grałem już
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję