LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Siege Survival: Gloria Victis

Siege Survival: Gloria Victis
Sztab VVeteranów
Tytuł: Siege Survival: Gloria Victis
Producent: Black Eye Games
Dystrybutor:
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Siege Survival: Gloria Victis

Wojna książkach, filmach czy gracz w przeważającej mierze jest prezentowana z perspektywy wojowników czy żołnierzy, osób tyleż ryzykujących własnym życiem, co i odbierającym takowe pozostałym osobom. Rzadko ukazywana zwykła być perspektywa ofiar cywilnych, na gruncie gier wideo za swego rodzaju przełom należy tu uznać This War of Mine polskich twórców, które odniosło nie tylko sukces artystyczny, lecz również i komercyjny. W konsekwencji koncept ten próbowali wyzyskać również inni twórcy, z różnym – z reguły niespecjalnie satysfakcjonującym – rezultatem. Czy Siege Survival: Gloria Victis wraca z tarczą czy na tarczy?
siege-survival-gloria-victis-23488-1.png 1Rzeczony tytuł łączy w sobie mechaniki znane z różnorakich popularnych obecnie „surwiwali” i wspomnianego hitu studia 11bit, choć nawiązania do tego ostatniego zdecydowanie przeważają. Nie oznacza to bynajmniej, iż mamy do czynienia z niewolniczym klonem – przede wszystkim akcja gry została ulokowana w realiach średniowiecza, co z natury rzeczy wpływa na zagrożenia, z którymi jesteśmy konfrontowani (broń biała najeźdźców), jak też sposoby radzenia sobie z takowymi (polowanie na szczury, hodowla kur czy świń itp.).

Różnic jest zresztą więcej – w przypadku This War of Mine sam konflikt nas zupełnie nie obchodził, interesowało nas tylko i wyłącznie przetrwanie następnego dnia, a własny pełny brzuch był swego rodzaju ukoronowaniem. Tymczasem Siege Survival zmusza nas również do wspierania obrońców – musimy dbać nie tylko o swoje żołądki, lecz również zbrojnych, konserwować im oręż, jak też zaopatrywać w nowy.

Nowym elementem – którego brak w przypadku TWoM na dłuższą metę nieco rzucał się w oczy 
211; jest fakt, że nasze schronienie bynajmniej nie jest niezniszczalne. Co i rusz pada ono ofiarą ostrzału, co oznacza, że musimy rzucać się na ratunek płonących obiektów (narażając jednak swoje własne zdrowie) bądź też godzić się z ich utratą. Nawet więc na zaawansowanym etapie rozgrywki musimy się liczyć z pogorszeniem własnej sytuacji.

Kolejną odrębnością jest przyjęta perspektywa – mamy bowiem do czynienia nie z dwuwymiarowym rzutem poprzecznym, lecz quasi-trójwymiarowym ujęciem izometrycznym. Niestety jest to jeden z większych felerów tytułu, całość bowiem jest niespecjalnie czytelna. Nie sposób nie pozbyć się zresztą wrażenia, iż taki był w pełni świadomy zamysł autorów, nieco urealniający zabawę chociażby z uwagi na niemożność spostrzeżenia wroga z dużym wyprzedzeniem, w praktyce jednak rodzi to pewną irytację.

Nie sposób zresztą nie odnieść wrażenia, że owych sztucznych udziwnień jest dużo więcej, a to co było wybaczalne w przypadku dzieła 11bit z uwagi na jego nowatorstwo było wybaczalne, o tyle obecnie już razi. Należy tu wskazać chociażby na dość rzadki i niezależny od graczsiege-survival-gloria-victis-23488-2.png 2a moment zapisu stanu gry czy zupełną indolencję intelektualną kierowanych postaci w sytuacji braku skierowania do nich bezpośrednich poleceń.

Niespecjalnie mocnym elementem gry jest również jej oprawa. W przypadku grafiki można rzec, iż lepsze jest wrogiem dobrego i przyjęta estetyka nie tylko nie porusza, co nieco razi swoją budżetowością. Sama muzyka i udźwiękowienie są z kolei dawkowane w subtelnych dawkach – i dobrze – brakuje im jednak artyzmu utworów Piotra Musiała.

Siege Survival: Gloria Victis to pozycja głęboko zakorzeniona w słynnym pierwowzorze, acz z szeregiem suwerennych elementów nie pozwalających jej uznać za prostego „klona”. Docenić również należy fakt, iż jest ona w dalszym ciągu rozwijana i wzbogacana o nową treść przez deweloperów, czegoś jednak w niej brakuje, by poruszała równie mocno. Może po prostu serca?

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/siege_survival_gloria_victis

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję