LOGOWANIE
Zarejestruj sie

911 Operator

911 Operator
Sztab VVeteranów
Tytuł: 911 Operator
Producent: Jutsu Games
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2017-02-24
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników 52 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Operator numeru alarmowego

Działalność służb ratunkowych towarzyszy nam współcześnie od najwcześniejszych chwil, niejednokrotnie już od momentu własnego porodu, gdy matka w trybie nagłym karetką musiała udać się do szpitala. I jakkolwiek właściwie najlepiej by było, by w ogóle nie były one potrzebne, trudno sobie wyobrazić miejski krajobraz bez karetek, radiowozów czy wozów strażackich. Aż dziw, że dopiero teraz jednak powstała gra poświęcona organizacji całego systemu.
operator-numeru-alarmowego-16000-1.jpg 1Jakkolwiek produkcji poświęconych gaszeniu pożarów, ściganiu przestępców czy – w najskromniejszym zakresie – ratowaniu chorych było bez liku, właściwie nie kojarzę pozycji, która właściwie łączyłaby te trzy funkcje, oddając specyfikę dyspozytora numeru 911 (czy 112 w Polsce). Tym milej, że lukę tę wypełnili rodacy z Jutsu Games.

Gracz wciela się jednak nie tylko we wspomnianego dyspozytora, lecz organizatora całego systemu jako takiego – musi on podjąć najpierw decyzję co do rodzaju jednostek, ich obsady i wyposażenia, po początkowe rozlokowanie. Wszystko to zaś w ramach budżetu, rzecz jasna solidnie ograniczonego i nigdy nie zaspokajającego potrzeb. Nawet więc pracując w krajach Pierwszego Świata będziemy mieli do czynienia z gospodarką niedoboru.

Sam sprzęt i wyposażenie są umiarkowanie zróżnicowane, zwłaszcza że niektóre pozycje pełnią raczej funkcję ciekawostek niźli by były autentycznie przydatne – patrole konne może i są malownicze, zdatne jednak są co najwyżej do pogoni za kieszonkowcem, a i to
raczej tylko w parku.

Po dokonaniu stosownego wyboru graczowi prezentuje się mapa miasta, rusza także czas. Co chwila otrzymujemy jakowyś komunikat i musimy szybko podjąć decyzję, czy kogoś wysłać, a jeśli tak, to jaką służbę i w jakiej obsadzie. Pamiętać też musimy o fałszywych alarmach, które jednak w grze, w odróżnieniu od rzeczywistości, nie zdarzają się zbyt często.

Najciekawszym elementem są jednak rozmowy, które od czasu do czasu pójdzie nam poprowadzić. Gracz czuje się niczym w cRPG tudzież przygodówce – możliwe są odpowiedzi dobre bądź niekoniecznie, może nam się udać szybko zlokalizować i zidentyfikować zagrożenie, możemy jednak zignorować autentyczne zagrożenie bądź się wygłupić. Tymczasem naszą „walutą” jest wskaźnik reputacji – gdy stanie się ujemny, tracimy pracę.

Niestety, rzeczone dialogi są dość powtarzalne, gracz szybko łapie metodę, unikaty zaś zdarzają się stanowczo zbyt rzadko. W istocie największą słabością gry jest jej ograniczoność, ramy budżetowe postawiły tamę dla wielu pomysłów, które aż proszą się o rozwinioperator-numeru-alarmowego-16000-2.jpg 2ęcie.

Ratunkiem dla żywotności gry jest obszerność miejscowości, które z dużym poszanowaniem dla realizmu zostały oddane przez twórców. W grę nie wchodzą tylko oklepane metropolie, lecz także znacznie bardziej intrygujące, pozwalając niejako podróżować palcem po globusie – Longyearbyen, Hokitika, Kindu czy Yellowknife czekają.

Oprawa audiowizualna jest bardzo ograniczona, choć estetyczna. Jest to zresztą chyba jedna z absolutnie nielicznych gier, w przypadku których udźwiękowienie pociąga znacznie bardziej niż muzyka – i to bynajmniej nie stanowi wyrzutu wobec tej ostatniej. Dla poczucia immersji (modne słowo!) w tym przypadku słuchawki aż się proszą.

911 Operator (wydane w Polsce jako Operator numeru alarmowego) to produkcja sensowna i z pomysłem, łącząc przyjemne z pożytecznym. Warto spędzić przy niej chwilę czasu choćby po to, by wybić sobie z głowy idiotyczne „żarty” z bzdurnymi zgłoszeniami czy choćby hipochondrią tudzież kotami na drzewach. Jest to również produkcja wbrew pozorom relaksująca, doskonale zdająca się na chwilowe powroty od czasu do czasu.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję